23 C
Struga
Friday, August 7, 2020

МАКЕДОНИЈА

Министерство за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни, сигурни и...

Министерството за одбрана (МО) потенцира дека македонските војници во Либан, во рамки на мисијата УНИФИЛ на Обединетите нации (ОН), и изрази длабоко сочувство за...

БАЛКАН И СВЕТ

(Видео) Пожар во Брисел: Гори зградата на Светскиот трговски центар

Пожар во зградата на Светскиот трговски центар во Брисел, пренесува хрватски „Индекс“. Огнот е забележан во техничка просторија на 27 кат од објектот. Од...

Блиски исток и регион

Ердоган: „Турција е со Либан, спремни сме да помогнеме”

Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со претседателот на Либан Мишел Аун, јавува Агенција Анадолија (АА). Од Кабинетот за комуникации на турскиот...

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

Голтање кнедли за формирање владино мнозинство

Наједноставна опција е обнова на досегашната владина коалиција меѓу СДСМ и ДУИ, кои заедно ги имаат потребните 61 пратеници, но во преговорите ќе треба...

Локално

Струга: Кривична пријава против две лица за тешка кражба

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба“, ОВР Струга поднесе кривична пријава против М.К.(43) и Б.П.(32), двајцата од Струга. Тие,...

Од нашиов крај

Нека ни е за многу години, и честит Курбан Бајрам

Најпрво, благодарноста му припаѓа на Возвишениот Аллах, што и ова година ни овозможи да го дочекеме и овој голем исламски празник. Празник кој за момент...

(Фото/Видео) Со традиционалната Подгоречка алва, посакано добредојде на Курбан Бајрам

Имајќи го во предвид продолжувањето на нашата Подгоречка традиција на подготвување на традиционалната алва по повод претстојниот празник Курбан Бајрам, и оваа година без...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...

Од нашата соработка со Турската новинска агенција (ИХА)

Имајќи ја во предвид нашата двегодишна и проширена соработка ( дописништво-известување) со Турската новинска агенција Ihlas Aaher Ajansi, на покана за годишна средба, проширување...

ШЕМОСКИ: „Ислам, демократија и политика“ (втор дел)

  Втор дел. Исламот поседува посебен поглед на политиката и на власта, кои е утемелен на начелата кои се прифатливи за исламот, а после се...

Ајрадиноски: „Торбеш за премиер на Македонија“

Пишува: Шериф Ајрадиноски „Јас (не)мислам така, јас имам ст(р)ав“ „Торбеш за премиер на Македонија“ Од мојата се уште не довршена и не објавена книга „За Торбешите-рекле, напишале“. „Ние...

Колумна на Бојчески: Играорецот

 ИГРАОРЕЦОТ Предговор: колумната е напишана во метафорен стил уште во почетокот на 2018 год. Единствената причина за нејзиното сегашно издавање е бидејќи некои работи си...

Беќироски: „Образованието е темел на секое општество“

  За да уништите еден народ или држава доволно е да го уништите образовниот систем. Оваа позната изрека јасно ја отсликува реалноста во која живееме...

IHA NEWS AGENCY

Издвоено

Издвоено

error: Alert: Content is protected !!