22 C
Struga
Wednesday, September 23, 2020

МАКЕДОНИЈА

Македонија воведува 5Г, меморандум со НАТО

Се следат сите ситуации кои би можеле да прераснат во сериозен проблем, а посебно нов бран на мигранти, заклучи Советот за национална безбедност на...

БАЛКАН И СВЕТ

Заеднички руско-турски воени вежби одржани во Идлиб

Руските и турските трупи одржаа заедничка вежба за обука во зоната за деескалација во сириската провинција Идлиб, веста на новинарите им ја портпаролот на...

Блиски исток и регион

Поради критиките, амбасадорот на Израел во ОН ја напушти салата за...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во обраќањето на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) остро го критикуваше Израел, поради што израелскиот амбасадор во ОН,...

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

Грипот и пневмонијата во Англија и Велс убија повеќе луѓе отколку...

Најновите статистички податоци откриваат дека драматично повеќе луѓе умреле во Англија и Велс од грип и пневмонија отколку од Ковид-19 седум недели по ред. Според...

Локално

Полицијата уапси дилери на дрога во Охрид и Струга

Три лица во Охрид и едно во Струга биле приведени поради поседување на марихуана. „На 22.09.2020 во 02.40 часот во СВР Охрид биле приведени С.С.(19),...

Од нашиов крај

Нека ни е за многу години, и честит Курбан Бајрам

Најпрво, благодарноста му припаѓа на Возвишениот Аллах, што и ова година ни овозможи да го дочекеме и овој голем исламски празник. Празник кој за момент...

(Фото/Видео) Со традиционалната Подгоречка алва, посакано добредојде на Курбан Бајрам

Имајќи го во предвид продолжувањето на нашата Подгоречка традиција на подготвување на традиционалната алва по повод претстојниот празник Курбан Бајрам, и оваа година без...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...

Од нашата соработка со Турската новинска агенција (ИХА)

Имајќи ја во предвид нашата двегодишна и проширена соработка ( дописништво-известување) со Турската новинска агенција Ihlas Aaher Ajansi, на покана за годишна средба, проширување...

ШЕМОСКИ: Хиџра – нова парадигма на цивилизацијата

Патот на човековото постојување некако е составен од Хиџра.  Уште од езелот (праискон) кога се создадени нашите души па потоа пратени на овој свет...

Ајрадиноски: „Торбеш за премиер на Македонија“

Пишува: Шериф Ајрадиноски „Јас (не)мислам така, јас имам ст(р)ав“ „Торбеш за премиер на Македонија“ Од мојата се уште не довршена и не објавена книга „За Торбешите-рекле, напишале“. „Ние...

Колумна на Бојчески: ИЗБИРАЊЕ  НА  СЕЛСКИОТ  ПОЛЈАК (ИЌАЕ 2)

Ех, какви не случувања имало по моите горнодримколски села. Случки кои во исто време ќе те насмеат, расположат, но и ќе ти дадат посебна...

Беќироски: „Образованието е темел на секое општество“

  За да уништите еден народ или држава доволно е да го уништите образовниот систем. Оваа позната изрека јасно ја отсликува реалноста во која живееме...

IHA NEWS AGENCY

Издвоено

error: Alert: Content is protected !!