19 C
Struga
Monday, September 23, 2019

МАКЕДОНИЈА

Минималниот гарантиран приход повеќе не е пречка за т.н. социјална пензија

Се зголемува интересот за остварување на правото на социјална сигурност на стари лица односно таканаречената социјална пензија. До Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во...

БАЛКАН И СВЕТ

Гутереш: Човештвото води војна со планетата

Генералното собрание на Обединетите нации ќе се одржи во Њујорк во понеделник 23 септември. Климатските промени нема да бидат дискутирани на „акциониот самит“. Оценувајќи дека...

Блиски исток и регион

(Видео) Нападната и запалена најголемата рафинерија на Саудиска Арабија

Јеменските сили потврдија дека со 10 беспилотни летала ги нападнале објекти на саудиската нафтена компанија „Саудид Арамко“. Саудискиот канал Ал Арабија објави дека неколку експлозии...

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

Една изборна единица: Кој е „За“, кој „Против“, кој „Ќе видиме“

Колку Законодавниот дом во Македонија е реална слика на волјата на граѓаните? Постоечкиот изборен модел е во полза на поголемите партии, а претставниците на...

Локално

Да му помогнеме на малиот Скендер од Струга

Седум годишното дете Скендер Борова од Струга има потреба за помош. Страда од болест леукемија тип Б, а се лекува во Р.Турција. За лекување потребни...

Од нашиов крај

Лабуништани со порака до Владата: “Стоп за Каменоломите или превземање на...

Како што и ветија, денес Лабуништани во еден од дивите каменоломи оддржаа мирен протест, од каде пренесоа јасна порака до државните институции, особено владата...

(Фото) ПОДГОРЦИ: За многу години, и нека ни е честит Курбан...

Најпрво, благодарноста му припаѓа на Возвишениот Аллах, што и ова година ни овозможи да го дочекеме и овој голем исламски празник. Празник кој за момент...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...

Наша колумна-анализа

Колумна на Суада Вујичи: Од историјата и страдањата на Палестина

Најпрво би сакале да и се заблагодариме на г-ца Суада Вујичи - Дипломиран инжинер по медицинско лабараториска дијагностика, што одлучи со своите колумни-анализи да...

IHA NEWS AGENCY

Издвоено

Издвоено

Издвоено

ЕМИРАТИ

error: Alert: Content is protected !!