Admin

6024141C-C1A7-4D24-BA49-E52AB1C01AEE_w1023_r1_s

Во име на реформите и за „мир во куќа“ одложен Законот за јазици

Откако пратеникот Артан Груби ја одложи седницата на Комисијата за европски прашања за...

manceski

Манчевски: За законот за ААВМУ не ни се брза, а за законот за медиуми – апсолутно не се брза

Ако за законот за ААВМУ не ни се брза, за законот за медиуми – апсолутно не ни се брза да го...

selmani

Селмани: Манчевски кажува флоскули, а Владата сака да владее со медиумите

Законот е премногу детализиран, до инфантилизирање, до карикатуралност, дотаму да се...

младиц

Младиќ осуден на доживотен затвор за геноцид

Хашкиот суд му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воент командант на војската на...

liban

НАПНАТО ВО ЛИБАН: Генералот Аун побара целосна подготвеност на војската заради заканите од Израел

Началникот на Генералштабот на либанската армија, генерал Џозеф Аун, побарал од армијата...

либан

Проколнети брегови на Јужен Либан, и подготовка за најтешка војна досега, и како Израел го создаде својот најголем непријател

Во 1948 година, создаден е Израел. Палестинците се протерани. Се после тоа на Блискиот Исток,...

џубеир

Џубеир: Сега нема да се замараме со Катар, бидејќи имаме поважна работа со Иранската закана

Саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал Џубеир, изјавил дека прашањето за Катар...

абас-фелипе

Абас побара од Шпанија да ја признае Палестина

Палестинскиот претседател Махмуд Абас побара од Шпанија да ја признае Палестина, велејќи...

merkel

Најголема криза ја тресе Германија, а Меркел порачува дека не се плаши

По неуспешните разговори за “Јамајка коалицијата”, германската канцелар не гледа...

nigerija napad

Најмалку 50 мртви во напад во Нигерија

Најмалку 50 лица загинаа во самоубиствен напад во џамија во североисточниот дел на Нигерија,...

геј

ЕУ започна со разгледување на признавањето на геј браковите

Европскиот суд на правдата денес почна да го разгледува признавањето на браковите од ист...

asad i putin

(Фото/Видео) Коментар за ненадејниот состанок на Владимир Путин и Башар ал-Асад

Како што известивме, сирискиот претседател Башар ал-Асад ненадејно ја посети Русија, каде...

ДЕЦА-МАРИХУАНА

Марихуаната најкористена дрога-ја употребуваат пет отсто од децата

Загрижува фактот што два проценти од деца на возраст од 11, 12, 13 години користат марихуана, а...

CASI

Секој втор во Македонија пуши, најмладите најмногу се опиваат

Речиси секој втор граѓанин на Македонија пуши, а во текот на изминатава година најголемо...

потерница

МВР со меѓународна потерница го бара убиецот на Јанушев

МВР ја објави потерницата по 25-годишниот Филип Секуловски, осомничен за убиството на...

ЗАЕВ-ВУЦИЦ

Србија за неутралност, Македонија за НАТО – да се почитува изборот

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на денешната средба со македонскиот премиер Зоран...

23659229_1366855933422902_8658413282942409844_n

ОАЕ: (Фото) Македонскиот Амбасадор во посета на Министерството за одбрана на Обединетите Арапски Емирати

Македонскиот амбасадот во Обединетите Арапски Емирати г-динот Сашо Ташевски, денес оствари...

misstoun

Бродот „Мис Стон“ извлечен од каналот Студенчишта (Видео)

Со акција на надлежните служби и соодветна механизација, доцна синоќа од водите на каналот...

асад и путин

Ненадејна посета на Башар ал-Асад на Русија и средба со Владимир Путин

“Вчера рускиот претседател Владимир Путин во Сочи итно го примил сирискиот претседател...

main-image-sputnik-rt-1000x555

Google му “објави војна” на Russia Today i Sputnjik

Извршниот директор на Алфабет, кој е мајка на пребарувачот Google, Ерик Шмит, изјавил дека ќе...

siromastija

Во есктремна сиромаштија живеат 180 милиони деца

Најголем пад на квалитетот на животот е забележан во Јужен Судан; зголемување на бројот на...

Arapska-liga-940x560

Арапската лига на Хезболах го прогласи за терористичка организација

Арапската лига на самитот во Каиро, кој итно беше повикан од страна на Саудиска Арабија, на...

turcija nato

Турција најави дека ќе го разгледа своето членство во НАТО

Време е повторно да го преиспитаме членството на Турција во НАТО пактот, изјавил за...

zaev-han-pres-860x680

Сега е важно да се истрча последниот километар од полумаратонот кон ЕУ

Денешната посета е уште еден показател дека Европската Унија и понатаму останува...

naslovna-za-denes-mioa

Селмани предупреди, Владата сака да воведе цензура во медиумите

Министерството за информатичко општество и администрација денеска во Скопје организираше...

vijestSlika_2017-11-19-09-59-30

СИТЕ САКААТ ВОЈНА, А НИКОЈ ДА ЈА ЗАПОЧНЕ Ова се СЕДУМТЕ КЛУЧНИ играчи на Блискиот исток

Пожарот на конфликтот на Блискиот исток речиси и да не бил потежок од сега. Сирија е...

%d bloggers like this: