Admin

Титаник – 100 години подоцна

Во најпознатата поморска несреќа на сите времиња, пред околу 101 година, на 15 април 1912 година...

Нов скандал со храна: Свинско месо во швајцарските и германски кебапи

Лаборатории во Германија и Швајцарија открија дека во кебапи, кои главно ги јадат муслимани,...

Хрватска негира дека ги вооружува сириските бунтовници

Хрватска ниту продава, ниту донира оружје за сириските бунтовници. соопштија денеска...

dubai

Бурж Ал Араб – заштитниот знак и гордоста на Дубаи

Овој хотел е еден од малкуте во светот кој добил дури 7 ѕведи. Тој навистина претставува...

– Дали ДУИ и ДПА ќе кандидираат Македонец (торбеш) за градоначалник на Струга?

Накратко како што одат работите во оваа наша валкана игра, според листата на советници, а на...

Политички некоректни мапи на Европа (1854-1918)

Овие мапи на Европа кои датираат од периодот 1854-1918 претставуваат интересен приказ за...

Кои работи луѓето ги крадат без грижа на совест?

 Кражбата е злочин, но се чини дека постојат одредени работи за кои луѓето веруваат дека е...

Израелската полиција ранила 94 Палестинци

Во конфликтите со израелските безбедносни сили на Западниот брег во петокот се ранети 94...

Предупредување од Сибир: Затоплување само од 1.5 степени би довело до глобална катастрофа

Истражувањето спроведено во сибирските пештери со трајно замрзната земја, покажало дека...

Пентагон ја приземји целата флота на Ф-35 поради дефект на моторот

Пентагон синоќа соопшти дека ја приземјува целата флота Ф-35 ловци, откако е утврдено дека...

Средба на турскиот премиер Таип Ердоган со Унгарката која преминала во ислам

На турскиот премиер Таип Ердоган во Унгарија му беше подарен Куран со превод на унгарски...

Како брзо и ефикасно да го намалите крвниот притисок

Високиот крвен притисок не е само болест на повозрасната популација. Над една третина...

Срцата од природата (фото)

Овие прекрасни фотографии, направени од разни фотографи ширум светот, ја прикажуваат...

Модерниот таткото на неделата е – риба!

Ако не сакате да бидете оставени сами со вашите деца, тогаш сигурно ќе го сфатите и...

(ФОТО+ВИДЕО) Измерени рекордни минус 71 степен на Сибир

Во најладното населено место на светот, селото Ојмјакон во Источен Сибир во Русија...

Пет “монструми” од нашето тело

Дали сте знаеле дека само 10% од клетките во човечкото тело се навистина човечки?! Останатите...

Фотографијата што го шокира светот: израелски снајперист држи дете на нишан

Фотографија поставена на инстаграм-профилот на Мор Островски, војник во израелските воени...

Што е афлатоксин, како се нашол во млекото и како му штети на организмот

Што е афлатоксин? Тоа е производ што настанува со развој на мувлата Aspergillus flavus. Оваа мувла...

Нов закон за имигрантите во САД

Секој илегален имигрант кој ќе успее да прстојува во САД осум години, доколку не биде фатен,...

Куќа која има сè што ќе посакате

Модерната резиденција Grand Bell House, на прв поглед изгледа како црно бел монолит разбиен со...

17-ти Зимски Игри – Подгорци 2013

И, оваа година во организација на еколошкото друштво Тишкинец од Подгорци и здружението за...

Русија – Ќе се судриме со десетта планета

Руски научници уште минатата година откриле, во документарецот под име “Воена тајна –...

„Како ќе знам дека жената навистина ме сака?“

  Некој човек прашал еден мудрец:„Како ќе знам дека жената навистина ме сака?“ А мудрецот...

Ова семејство, повеќе од 40 години живее на површината на Месечината

Историската фотографија покрај отисокот од неговото стопало, Чарлс Дјук ја фотографираше...

За љубовта, која не препознава граници..??.

Еве веќе дојде и тој момент кога се обелодени дека двете партии (ПЕИ-ДУИ)кои го поделија...

Мислеле дека пијат ракија, локале течност за шофершајбни

Бугарски лекари се борат за животи на шест млади момчиња и девојки кои на забава во селото...

%d bloggers like this: