Category: Религија

20170623_2_24384049_23414786_Web

(Фото/Видео) Се одбројуваат часови до Бајрам: Мајсторите за баклави ги засукаа ракавите

ГАЗИАНТЕП / ШАНЛИУРФА (AA) – Мајсторите за баклава во турските градови Газиантеп и Шанлиурфа...

20170622_2_24369754_23389210_Web

(Фото Галерија) Џамијата во Ван, спој на три архитектонски стила

ВАН (АА) – Новоотворената џамија „Хаџи Фирдевс Туркменоглу“ во источна Турција, со...

20170621_2_24357387_23365877_Web

(Фото/Видео) Во земјите од регионот муслиманите ја одбележуваат Ноќта на Кадр (Скопје,Косово,Албанија)

СКОПЈЕ/ТИРАНА/ПРИШТИНА (АА) – Со молитви во џамиите и со читање на светата книга Куран,...

6bdf295d858d80fe04ab0f3a91a17b6b_XL

Пост на температура од 50 степени

Жителите на племето Ајрулафа кои живеат во провинцијата Афар, Етиопија, постат под тешки...

крал Салман

Со одлука на кралот Селман, Саудијците за Бајрам празнуваат 23 дена

РИЈАД (АА) – Саудискиот крал Салман Бин Абдулазиз Ал Сауд денес ја објави одлуката по...

20170621122015_71328

И НЕБЕСАТА ДА СЕ ОТВОРАТ… Вечерва е МУБАРЕК НОЌТА Лејлету-Л-Кадр

Муслиманите во Македонија и регионот вечерва ја обележуваат најизбраната ноќ во...

20170620_2_24332491_23319052_Web (Copy)

(Фото/Видео) Ифтарска трпеза на улиците на разурнатата Дума, симбол на пркосот на сирискиот народ

ДАМАСК (АА) – Подрачјето Дума кај Дамаск веќе четири години е под контрола на сириската...

20170620_2_24326662_23310720_Web

Полјак на коњ сака да оди преку Сирија, на аџилак во Ерусалим

ЧАНАККАЛЕ (АА) – Полјакот Кристијан Бергер на коњ замина на аџилак во Ерусалим, а по седум...

20170617_2_24281123_23231110_Web

Рамазан и работа: Копачите на тунели на североистокот од Турција ја прекинуваат работата само за ифтар

Работниците кои го копаат тунелот „Јени Зигана“ во североистокот на Турција работат во три...

20170615_2_24246442_23173483_Web (Copy)

Mуслиманската заедница во САД загрижена поради кризата во Заливот

ЧИКАГО (АА) – Генералниот секретар на Советот на муслиманските организации во...

20170611_2_24181157_23067559_Web (Copy)

(Фото) „Дениз Фенери“ организираше ифтар за сираците во Скопје

СКОПЈЕ (АА) – Здружение „Дениз Фенери“ во соработка со Синдикатот на сојузот на педагози...

19105842_1320006028115294_5098797030285887354_n

(Фото) Атмосфера од 15-от ден на месец Рамазан во ед-Дана`и, Идлиб – Сирија

IslamBosna.ba Like this:Ми се допаѓа Вчитувам...

Night-Image-Of-Jumeirah-Mosque-Dubai

Муслиманите денес ќе ја одбележат Lejletul-Bedr, една од најзначајните ноќи

Муслиманите во Македонија и регионот денес (недела), 11.јуни ќе ја обележат 17-та ноќ на месец...

19029622_1319957744786789_4514592438675941633_n

(Фото) ГАЗА: Ифтар на отворено

  Like this:Ми се допаѓа Вчитувам...

20170610_2_24167944_23038165_Web (Copy)

(Фото) Турските здруженија од Скопје и Фондацијата на Турците од Румелија организираше ифтар

СКОПЈЕ (АА) - Сојузот на Студентите на Анадолија од Турција во соработка со хуманитарната...

20170609_2_24151240_23004150_Web (Copy)

(Фото/Видео) Постот најдолг во Исланд, муслиманите постат 22 часа

РЕЈКЈАВИК (АА) – Муслиманите што живеат во Исланд, островска земја во Атлантскиот Океан,...

Untitled

(Видео) АБУ ДАБИ: Во спомен на својот починат син, организирал ифтар за над 300 работници

Во спомен на својот син Хусам Назмин кој починал во сообраќајна несреќа во 1996 година,...

holy7112_1_innerbig

Да се преиспитаме како ја поминавме првата третина на месец Рамазан

Дали успеавме нашето рамазанско време во првите десет дена на месец рамазан да го...

20170606_2_24093031_22915117_Web (Copy)

(Фото/Видео) Бензема на ифтар во градските улици на Истанбул

ИСТАНБУЛ (AA) – Напаѓачот и ѕвездата на Реал Мадрид Карим Бензема вечерва заедно со другите...

20170602_2_24027975_22793356_Web (Copy)

(Фото) Ал Акса: 250.000 верници на првата петочна молитва (џума) во месецот Рамазан

ЕРУСАЛИМ (АА) – Околу 250.000 верници денес во комплексот Ал Акса во Ерусалим ја извршија...

20170602_2_24023120_22781865_Web (Copy)

(Фото) Градоначалникот на Њујорк организира ифтар: Mигрантите го прават нашиот град побезбеден

ЊУЈОРК (АА) – Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, организираше ифтар во својата...

20170529_2_23941497_22633584_Web (Copy)

(Фото/Видео) Жените во Скопје ја продолжуваат традицијата на „мукабеле“

СКОПЈЕ (АА) – Традицијата на мукабеле, која со векови продолжува, и оваа година се практикува...

погба

ИСЛАМОТ ГО НОСИ ВО СРЦЕ: Погба изврши умра и таваф околу Кабата во Мекка

Францускиот реперезентативец и играч на Манчестер Јунајтед Пол Погба се закити со титулата...

20170527_2_23914931_22572662_Web (Copy)

(Фото) Илјадници муслимани ја извршија првата молитва теравии намаз во харемот Каба

МЕКА (АА) – Илјадници муслимани ја извршија првата молитва терави намаз во харемот Каба со...

20170526_2_23911368_22563007_Web (Copy)

(Фото/Видео) Терави намаз низ градовите во регионот

Верниците од исламската вероисповед вечерва се собраа во џамиите низ градовите во регионот,...

20170526_2_23905509_22549331_Web (Copy)

(Фото/Видео) Во пресрет на месец Рамазан: Скопје продолжува со традицијата на „мукабеле”

По повод месецот на постот, Рамазан, во џамиите во Скопје и другите градови во земјава,...

%d bloggers like this: