19 C
Struga
Monday, September 23, 2019

Минималниот гарантиран приход повеќе не е пречка за т.н. социјална пензија

Се зголемува интересот за остварување на правото на социјална сигурност на стари лица односно таканаречената социјална пензија. До Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во...

ТВ Алфа не ги почитува законските обврски за финансиско работење

Препорака на ЕУ чија цел е да се детектираат скриените политички влијанија врз медиумите се уште не се почитува. Алфа ТВ шест месеци...

Советот ја разреши Јанева-в понеделник ќе го прекине мандатот и на обвинителите од СЈО

Советот на јавни обвинители на вонредната седница вечерва едногласно ја разреши од функцијата специјален јавен обвинител Катица Јанева за незаконско, нестручно и несовесно работење. https://www.facebook.com/MediumskaInformativnaAgencija/videos/379700866038778/?t=0 Одлуката...

(ВИДЕО) Димитров за ДВ: Целта ни е на дофат

По посетите на Париз, Брисел и Берлин, македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров за Дојче веле изјави дека сигналите се позитивни и дека работите во...

Студентските домови неидеални за идните академски граѓани

Студентите кои од внатрешноста доаѓаат во Скопје велат дека студентските денови ги поминуваат во несоодветни услови. Истражувањата потврдија дека во студентските домови за подготовка...

Почна средбата меѓу Заев и Мицкоски на која ќе се решава судбината на СЈО

Во Собранието почна средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се обидат...

Рекет и политичари – Се фотографираа, а сега ја негираат дружбата

Двајца политичари, двајца градоначалници, неколку бизнисмени и Лила Филипоска во изминативе две недели поминаа по неколку часа во обвинителска канцеларија за случајот „Рекет“. Се...

Разрешен Јово Вангеловски

Поради нестручно и несовесно вршење на функцијата претседател на Врховниот суд, Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски. Според Законот, судијата се...

Кривична за Филипче и Адеми од родителите на невакцинираните децата кои не беа запишани...

Управниот суд ќе одлучува за иднината на првачињата кои останаа надвор од училишните клупи бидејќи се невакцинирани. Група на родители застапувани од адвокатското друштво...

Филипче: Нема повлекување на одлуката за невакцинираните деца

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека нема да има отстапки од одлуката невакцинирани деца да не ги примаат во училиште и градинка. По...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!