17 C
Struga
четврток, септември 20, 2018

Мицкоски: Ако референдумот успее и мнозинството е „за“, ќе почитуваме

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва...

Ахмети на средба со европратеници, разговараа за ситуацијата во земјата и регионот

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, денес се состана со пратениците на Европскиот парламент, членови на Мешовитиот парламентарен комитет - Република...

Уставен суд: Одлуката е уставна, референдумот може да се одржи

Уставниот суд ги отфрли трите иницијативи за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на...

Заев утре во Вашингтон на средба со Пенс

Премиерот Зоран Заев патува утре во Вашингтон ќе има билатерална средба со потпретседателот на САД, Мајк Пенс, информираат од владиниот кабинет. „Средбата ќе се реализира...

Уставен одлучува за референдумот

На десет дена пред одржувањето на референдумот, Уставниот суд денеска треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена со...

Претставници на ЗНМ се сретнаа со Високиот претставник на ОБСЕ за слободата на медиумите

Претставници на Здружението на новинарите на Македонија, претседателот Насер Селмани и директорот Драган Секуловски, во Скопје се сретнаа со високиот претставник за слободата на...

Хан во Скопје: „Референдумот е можност која се нуди еднаш во животот“

Референдумот на 30 септември е една посебна можност за граѓаните на Република Македонија, бидејќи ја определува нивната иднина, и претставува можност која се нуди...

Јанушев: Се погласни се шпекулациите дека СДСМ е подготвена на фалсификат на референдумот

Уште еден опозициски протестен марш пред одржувањето на референдумот на 30 септември, најави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев. Местото на одржување, како што...

Социјалната помош од следната година трипати повисока

Трипати поголема социјална помош за најголем дел од семејствата во социјален ризик, преквалификација и доквалификација на работоспособните приматели со цел да можат да се...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев за поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Јавното обвинителство поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев, за како што наведуваат, повик на поткуп при избори на јавен митинг...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Содржината е заштитена !!