3 C
Struga
четврток, декември 13, 2018

(Фото) Пожар зафати муслимански гробишта на населбите Преглово и Пласница

Денес нешто околу 16.00 часот пожар избувна на дел од населба Пласница, каде се наоѓаат заедничките гробишта на населбите Преглови и Пласнца. До моментот на...

Почина актерот Ванчо Петрушевски

Популарниот актер Ванчо Петрушевски почина на 67- годишна возраст. Тој денес го изгубил животот во трагедија. Веста за неговата смрт ни ја потврди актерот...

Граѓаните повторно можат да поднесуваат барања за приватизација на државно градежно земјиште

Со измените на Законот за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост, што стапија на сила вчера, на граѓаните им се дава...

Претседателот Иванов му честиташе на Ердоган за изборната победа

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов телефонски му честиташе на претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган за победата на денешните претседателски и парламентарни...

ПЛАСНИЦА: Свеченост по повод Рамазан Бајрам

ПЛАСНИЦА:По повод големиот Исламски празник Рамазан Бајрам, на барање на Општина Пласница, а потпомогнато од страна на Министерството за Култура на Македонија денес (Сабота),со...

„За“ гласале 91,03 проценти, „против“6,03 отсто од 710 избирачки места

Според првичните податоци што ги објави Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб страница од обработени 20 проценти од избирачките места, „за“ на референдумското...

Во Дебар тројно убиство на сопружници и нивната малолетна ќерка

Основното јавно обвинителство Гостивар соопшти дека врши увид во приватна куќа во Дебар каде што се пронајдени безживотни тела на три лица. Според првичните сознанија,...

79,5 години казна затвор за обвинетите за обид за убиство врз Села

79,5 години казна затвор за обвинетите за нападот врз Села Основниот суд Скопје 1 ги осуди на вкупно 79 и пол години казна затвор седумтемина...

Тони Трајковски ми рече да ги исклучам телефоните, изјави Фијат Цаноски

Во кривичниот суд во Скопје, продолжи доказната постапка во предметот на специјалното јавно обвинителство, „ТНТ“. Денеска на судењето, присутните во судницата ја гледаат видеоснимката од...

Република Северна Македонија со македонски јазик и идентитет

Повеќе грчки медиуми претпладнево го објавија речиси комплетниот договор кој наводно го постигнале премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, објавува Дојче Веле. Во него во детаљи...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!