3 C
Struga
четврток, декември 13, 2018

Уставните амандмани влегуваат во финалната фаза

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени Нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа. Со ова заврши...

Стопирана изградбата на автопатот Кичево-Охрид, компанијата „Синхроно“ бара дополнителни 145 милиони евра

Кинеската компанија „Синохидро“ бара дополнители 145 милиони евра за да ја продолжи изградбата на автопатот Кичево-Охрид. Изградбата на оваа автопатска делница е стопирана, бидејќи...

Владејачките партии се изјаснија за кампањата, ВМРО ДПМНЕ – в среда

Во среда најверојатно ќе биде познато која пратеничка група колку средства ќе добие за кампањата за референдумот за 30 септември. Како што појаснуваат од собраниските...

24 Вести: Одобрена екстрадиција за Грујевски и Бошковски

Судот во Солун ја одобри екстрадицијата за поранешните началници на УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, јавува репортерот на ТВ 24 од Солун. Освен за...

Азербејџан: Претседателот Иванов се состана со турскиот премиер Јилдирим

БАКУ (АА) - Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска оствари средба со премиерот на Република Турција, Бинали Јилдирим, во главниот азербејџански град Баку,...

„Политики на омраза и нетрпение“: МНР ги осуди инцидентите во Солун

Македонското Министерство за надворешни работи во соопштение објавено на неговата веб-страница ги осуди изолираните инциденти предизвикани од поединци и групи при вчерашниот протест во Солун,...

Кржалоски, Нелоски и Василевска се нови членови на ИК на ВМРО ДПМНЕ

Лука Кржалоски, Владимир Нелоски и Иванка Василевска се нови членови на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Ова одлука била изгласана на вчерашната седница на Централниот...

Пет општини ќе добијат грантови од 120.000 евра од УНДП

Програмата за развој на ОН, УНДП, денеска потпиша меморандум со градоначалниците на општините Гостивар, Кавадарци, Куманово, Ресен и Струмица за учество во Програмата за...

Столтенберг со видео порака на македонски: Ве чекаме во НАТО!

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку видео порака се обрати до македонската јавност и ја повика да одлучи дали ќе помине низ вратата...

Џафери: Иванов ќе го прекрши Уставот ако не го потпише указот

Претседателот Ѓорге Иванов ќе ги прекрши уставните одредби доколку не го потпише указот за прогласување на Законот за јазиците, изјави денеска претедателот на Собранието...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!