13 C
Struga
Tuesday, November 24, 2020
дома Технологија

Технологија

  „Тесла“ ја гради најголемата батерија во светот

  Најголемиот систем на батерии во светот, оној што Јужна Австралија (South Australia) го купи од „Тесла“ („Tesla“) на крајот на 2017 година, наскоро ќе...

  / Видео / Словачка компанија, го претстави својот летечки автомобил

  За разлика од некои други производители, оваа компанија е скоро бескомпромисна во однос на перформансите, но и на самиот изглед. Така, за разлика од...

  Се подготвува „електронска кожа“: Паметните часовници добиваат конкуренција

  Паметните часовници од година во година стануваат сè попопуларни. Но, сепак тие добиваат конкуренција. Научниците од Колорадо (Colorado) работат на изработка на „електронска кожа“,...

  Илон Маск: „Луѓето мора да се спојат со машините или да станат ирелевантни во...

  Милијардерот Илон Маск (Elon Musk) е познат по своите футуристички идеи, а неговиот последен предлог може само да нè спаси од безначајност, бидејќи вештачката...

  Микродрон: Новото руско супер-оружје

  Наскоро во Русија (Russia) ќе се појави ново оружје, што значително ќе го зајакне нејзиниот воен потенцијал, пишува американскиот магазин „Национален интерес“ („National interest„). Според...

  Словенија го произведе првиот електричен авион одобрен од ЕУ

  Словенија го произведе првиот целосно електричен авион кој доби сертификат од европската Агенција за безбедност во авиосообраќајот, што значи дека ги исполнува сите безбедносни...

  Голем број паметни телефони санкционирани, поради надминување на стандардните нивоа на зрачење

  Предупредувањата за радијација на мобилните телефони ги издадоа Американската академија за педијатрија (American Academy of Pediatrics), Светската здравствена организација (СЗО) (WHO) и многу други...

  „Ериксон“ ќе ја инсталира 5Џ мрежата, во Тајван

  Според неодамнешното издание, Chunghwa Telecom го избра „Ериксон“ („Ericsson“) да ја обезбеди 5G платформа која ќе ја поддржува нивната идна мрежа во Тајван. Давателот...

  НАСА гаси еден од своите најлојални сателити

  Со толку многу парчиња високо-технолошки хардвер на располагање, лесно е да се заборави дека некои од најимпресивните машини на НАСА стареат брзо. Вселенскиот телескоп...

  Кинезите направија апликации, преку кои ќе можат да видат во кои места е присутен...

  Кинеските граѓани почнаа да користат апликации, за да избегнат места каде што е присутен коронавирус. (КуантУрбан)QuantUrban и (ВиЧат)WeChat направиле платформи кои преземаат официјални информации за...

  Ви препорачуваме

  Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

  Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
  error: Alert: Content is protected !!