4 C
Struga
Thursday, October 22, 2020

ММФ: 4 проценти пад на македонската економија, поради пандемијата

Меѓународниот монетарен фонд во најновиот извештај за земјава предвидува 4 проценти пад на македонската економија, главно поради состојбата со пандемијата на коронавирусот, како и...

Ангеловска: „Економијата во вториот квартал од годинава ќе има сериозен пад од 15 проценти“

Министерката за финансии, Нина Ангеловска смета дека економијата во вториот квартал од годинава ќе има сериозен пад од 15 проценти. Според неа пикот на...

Ново драстично намалување на цените на горивата

По минатонеделните драстични намалувања, со што цените на горивото паднаа на историско ниско ниво, од Регуларторната комисија за Енергетика најавија нови малопродажни цени на...

Недоволни кредитите за фирмите погодени, од коронавирусот

Кредитите за микро, малите и средните претпријатија, пред се, во угостителството, туризмот и транспортот во износ од 3000 до 30.000 евра за бизнисмените и...

МТСП: Работодавачите да исплаќаат К15, работниците да пријавуваат неисплата

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) апелира до компаниите да ја почитуваат законската обврска за исплата на К-15 до крај на годината. „Исплатата на...

Околу 500 компании бараат 70 милиони евра, на располагање 5 милиони евра преку фондот...

(Дубаи - Портал) - Околу 500 компании влегоа во трка за добивање на грантови од  Фондот за иновации и технолошки развој. Меѓутоа пари ќе...

ЕУ: Северна Македонија треба да троши толку – колку што заработува

(Дубаи - Портал) - Многу забелешки и шест препораки испорача Европската Унија на македонската влада за стабилизирање на домашната економија. Побара стабилизација на јавниот...

Старите проблеми на македонската економија повторно излегоа на површина

Тешко се реализираат капиталните проекти во земјава. Јавниот долг полека се стабилизира и изнесува 43 отсто, но тоа е без да се вклучат задолжувањата...

Македонците кои студирале и живеат во странство ќе може да конкурираат за економски промотори.

(Дубаи - Портал) - Македонците кои студирале и живеат во странство ќе имаат можност да конкурираат на огласот за промотори во економските канцеларии за...

Премиерот најави ребаланс на буџетот, министерот за финансии тврди дека не треба да има...

(Дубаи - Портал) - И покрај слабата реализација на капиталните инветсиции и покрај најавата на премиерот Зоран Заев дека летово ќе се направи ребаланс...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!