5 C
Struga
Wednesday, January 20, 2021
дома Економија

Економија

  Горивата поскапуваат за денар до 1,5 денари за литар

  Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за денар до денар и половина за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се...

  Бензините поскапуваат, цената на дизелот останува иста

  Од ноќеска на полноќ бензините и Екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, а цената на...

  Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови

  Здружението на ноќните клубови, кои заедно со рестораните за свадби и естрадните уметници протестираа пред Владата, објави дека на средбата со премиерот Зоран Заев,...

  ММФ: 4 проценти пад на македонската економија, поради пандемијата

  Меѓународниот монетарен фонд во најновиот извештај за земјава предвидува 4 проценти пад на македонската економија, главно поради состојбата со пандемијата на коронавирусот, како и...

  Ангеловска: „Економијата во вториот квартал од годинава ќе има сериозен пад од 15 проценти“

  Министерката за финансии, Нина Ангеловска смета дека економијата во вториот квартал од годинава ќе има сериозен пад од 15 проценти. Според неа пикот на...

  Ново драстично намалување на цените на горивата

  По минатонеделните драстични намалувања, со што цените на горивото паднаа на историско ниско ниво, од Регуларторната комисија за Енергетика најавија нови малопродажни цени на...

  Недоволни кредитите за фирмите погодени, од коронавирусот

  Кредитите за микро, малите и средните претпријатија, пред се, во угостителството, туризмот и транспортот во износ од 3000 до 30.000 евра за бизнисмените и...

  МТСП: Работодавачите да исплаќаат К15, работниците да пријавуваат неисплата

  Министерството за труд и социјална политика (МТСП) апелира до компаниите да ја почитуваат законската обврска за исплата на К-15 до крај на годината. „Исплатата на...

  Околу 500 компании бараат 70 милиони евра, на располагање 5 милиони евра преку фондот...

  (Дубаи - Портал) - Околу 500 компании влегоа во трка за добивање на грантови од  Фондот за иновации и технолошки развој. Меѓутоа пари ќе...

  ЕУ: Северна Македонија треба да троши толку – колку што заработува

  (Дубаи - Портал) - Многу забелешки и шест препораки испорача Европската Унија на македонската влада за стабилизирање на домашната економија. Побара стабилизација на јавниот...

  Ви препорачуваме

  error: Alert: Content is protected !!