7.4 C
Struga
Thursday, November 26, 2020
дома Ковид-19

Ковид-19

  Нови мерки во Хонг Конг: Кој ќе одбие тестирање, парична казна или затвор

  Задолжителното тестирање за Ковид-19, за групи со висок ризик на граѓани, денес започна во Хонг Конг (Hong Kong). Оние што одбиваат да тестираат, се соочуваат...

  Чешка го укина задолжителното носење маски: Мерката не содржи конкретни и разбирливи информации, врз...

  Судот на градот Прага, ја укина мерката за задолжително носење заштитни маски за сите граѓани на Чешка, што беше донесена на 19 октомври. Одлуката е...

  Маск: „Се тестирав четири пати во еден ден – два теста позитивни, два негативни“

  Извршниот директор на „Тесла“ („Tesla“), Елон Маск (Elon Musk), објави дека се тестирал четири пати во еден ден и два теста биле позитивни, два...

  Бразил: Суспендирано испитувањето на вакцината, поради сериозен инцидент, кој може да предизвика и смрт

  Вчера, бразилскиот здравствен регулатор во понеделникот објави дека ги суспендира клиничките испитувања на вакцината за коронавирус, развиена од кинеската фармацевтска компанија „Синовац биотек“ по...

  Руски научници откриваат: Со супер храна, против короната

  Внесувањето на витамин Д е потребно против ковид 19, а повеќето од заразените имаат недостаток на овој витамин, смета директорот на Националниот центар за...

  Ковид-голготи: „Татко ми се гуши, брза помош не доаѓа од 8 сабајле, во болница...

  Елизабета Трајковиќ од Скопје, од 8 часот изутринава чека брза помош да дојде во нејзиниот дом во Маџари, за да го однесе нејзиниот татко...

  Италијански научник тврди дека пандемијата ќе заврши на пролет

  Пандемијата со Ковид-19 ќе престане во периодот април – мај следната година, тврди италијанскиот научник од Универзитетот во Неапол, професор Франческо Санино. Тој раководи со...

  Бразил: Протести против вакцинирањето за Ковид-19

  САО ПАУЛО (АА) - Противниците на вакцинацијата организираа протести во Бразил поради кампањите и повиците за вакцинација против новиот тип коронавирус, пренесува Агенција Анадолија...

  (ВИДЕО) Д-р Несторовиќ: „Вистината за короната ќе се појави, тоа е апсолутно политичка работа“

  Откако е формиран Кризниот штаб, тој е човек што предизвика најмногу коментари. „Меѓу два света“ е книга за судирот на световите на класичната и традиционалната...

  Јужна Кореја пријави 83 смртни случаи, по вакцинирањето против грип

  Јужна Кореја (South Korea) пријави 83 смртни случаи по вакцинирањето против грип, која е беше предложена како начин да се отстранат потенцијалните компликации од...

  Ви препорачуваме

  Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

  Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
  error: Alert: Content is protected !!