8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Да ја сочуваме Радика – Исламот забранува неред и насилство, ама човекот никако да...

Подтикнати од последните настани поврзани со опасноста која и се наметнува на преубавата и чиста река Радика, а за причините и причинителите нема да...

АРХИВА (Видео) Од кратката репортажа на Босанско – Херцеговачката ОТВ Валентино, при посета на...

Во рамките на нашата соработка и размена на информации со медиуми надвор и од Р.Македонија, почитувани овој пат, би сакале од нашата архива на...

Презентација на Торбешката заедница во (АОПЗ)

Партиципативниот форум при Агенцијата за Оставрување на Правата на Заедниците (АОПЗ) на 13.11.2014 во хотел Арка во Скопје го одржа последниот состанок за оваа...

За Вистината на Подгорeчкото училиште.

Почитувани, членови како и наши идни, во прилог на овој пост-колумна, Ви ги објавуваме екслузивно документите кои беа испратени до редакцијата на Дубаи Портал,...

(Фото/Видео) ПОДГОРЦИ: За многу години и нека ни е честит Курбан Бајрам

Најпрво, благодарноста му припаѓа на Возвишениот Аллах, што и ова година ни овозможи да го дочекеме и овој голем исламски празник. Празник кој за момент...

ОКТИСИ: Свеченост по повод новата Хиџретска 1440 година

По повод новата Хиџретска 1440 година, синоќа во просториите на долна џамија-Октиси, беше одржана свеченост, со која се обележа овој светол настан за муслиманите...

(Видео) ПОДГОРЦИ: Одбележан Патронатот на ОУ “Гоце Делчев“-Подгорци

Во пресрет на 4 февруари, роденденот на Гоце Делчев, истоименото училиште од Подгорци денес на свечен начин го прослави својот патронат. Како и секоја година,...

Ариф еф. Рамадани со порака по повод новата Хиџретска 1440 година

По повод новата Хиџретска 1440 година, г-дин Ариф еф.Рамадани, имам во долна џамија на населба Октиси, во краток разговор со нас, по повод свеченоста...

За настаните во Подгорци.

Соогледувајќи ги последните настани во населба Подгорци,  кои се однесуваат на незаконскиот начин на промена на директорот на ОУ Гоце Делчев - Подгорци, и...

(Видео) Ваши реакции: “За екологијата и нашите проблеми со неа..“

Нашиве населби се карактеризираат со голем број на проблеми, повеќето се провлекуваат од поодамна - инфраструктурни ( водовод, канализација, пат и др..). , меѓутоа...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!