24 C
Struga
Monday, July 13, 2020

Октиси: Македонски шуми со дозвола за сеча на дрва. Октишани најавиа протести, доколку не...

Жители на струшкото село Октиси најавуваат масовни протести, доколку не престане сечата на шума во нивниот реон. Проблемот дополнително се актуелизираше поради последната сеча...

(Видео) Октиси: Уништување на шумата за време на полициски час и забрана за движење...

Денес до редакцијата на нашиов портал беше испратено видео од страна на загрижени граѓани револтирани во врска зебележаното уништување на шумата во делот на...

Мевмедоски: „Ситуацијата во Октиси стабилна. Граѓаните ги почитуваат пропишаните мерки и препораки, за заштита...

Имајќи ја во предвид моменталната ситуација во светот зафатен од страна на пандемијата на коронавирусот, имавме можност накратко да поразговараме со г-динот Енис Мевмедоски,...

Хуманитарното Друштво Дијаспора Лабуништа донираа Медицинско Комбе за потребите на итната медицинска помош во...

Хуманитарното Друштво Дијаспора “Лабуништа ЦХ” продолжува со своите проекти, денес во Швајцарија беше купено амбулантно возило со целосна опрема за потребите на итната медицинска служба...

ПОДГОРЦИ: Формиран кризен штаб за борба против епидемијата на коронавирусот

Почитувани Подгорчани, Согласно препораките на Координативниот совет на Општина Струга, денес 05.04.2020 година, формиран е кризен штаб за с.Подгорци со следниот состав: Адем Ајдароски прет МЗ Реџо...

Обраќање на Доктор Аладин Демишоски до граѓаните на Лабуништа

“Деновиве се соочивме со лажни информации од страна на локални портали за наши сограѓани позитивни за Covid-19. Апсурдно е еден ист портал во период од...

Дијаспора-Цх со донација за брзата помош во Лабуништа.

Хуманитарното здружение "Дијаспора-ЦХ" од Лабуништа со седиште во Швајцарија, денес  донира медицинска опрема-(40) боци со кислород со пратечка апаратура, боците се стационирани во новиот...

Известување на бизнис заедницата на Лабуништа, Подгорци, Октиси, Боровец и Велешта

Поради барањето на локалната власт од Владата да се превземаат поригорозни мерки за движење на населението на нашите населби, денес бизнис заедницата од населените...

Лабуништа: Формиран кризен штаб, за борба против епидемијата на корона вирус

Почитувани Лабуништани, Денес (30.03.2020) беше одржан состанок на месната заедница и официјално се формира “Локален Кризен Штаб“ за новонастанатата состојба.Членовите на Локалниот Кризен Штаб се: 1....

Општина Струга: Да се изолираат селата каде има појава на КОВИД 19

На вчерашниот состанок на Координативниот совет предводен од градоначалникот на Општина Струга Рамис Мерко, во врска со двата нови случаи позитивни на КОВИД 19...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!