8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Рамазанските тапанџии го најавија крајот на мубарек месец Рамазан и добредојде на Рамазан Бајрам

Како што наликува редот, така и оваа година, оние кои секогаш го најавуваа крајот на дневниот пост и почетокот на суфур, односно нашите тапанџии,...

ПОДГОРЦИ: Традиционален Рамазански ифтар 2018

По повод мубарек месец рамазан, после речиси неколку години, подгорчани синоќа повторно имаа можност уште еднаш заеднички да го почувствуваат заедничкиот ифтар, карактеристичен за...

Од хуманост за хуманост

Црвениот крст на РМ Општинска организација Струга се вклучи во хуманитарната активност по повод објавувањето на книгата “Кардиологијата и спортот“. од страна на д-р...

(Видео) Подгорци: Свеченост по повод завршување на Хатма 2018

По повод еден од најзначајните датуми во исламската историја, денот на Бедр (Битката на бедр), како и секоја година, така и оваа во организација...

Каратистите од Лабуништа се закитиа со медали на карате настанот – Лорд куп 2018...

Во Саботата на 19 мај 2018 со почеток во 11:00 ч, во основно училиште Ѓоргија Пулевски, општина Аеродром Скопје, се одржа карате натпревар создаден...

(Видео) САРАЕВО: Дубаи Портал на 6-от конгрес на Унијата на Европските Турски демократи

И официјално на покана на Хуманитарното здружение ХАЈАТ-Кичево, кој е носител на проектот за изградба на Културниот центар “Реџеп Тајип Ердоган“, и Унијата на...

Од промоцијата на книгата “Кардиологијата и Спортот“ од авторите примариус др. Оливер Бојчески и...

Во понеделникот 14.05.2018 во просториите на новоотворениот хотел UNIQUE - Охрид, се оддржа промоција на книгата “Кардиологијата и Спортот“ од авторите примариус др. Оливер...

Подгорчани му ја отворија вратата и посакаа добредојде на мубарек месец Рамазан

Со проучувањето на езан за акшам намаз, и тропотот на тапанот на Сефо, Подгорчани  му посакаа добредојде на мубарек месец Рамазан. Мубарек Рамазан е време...

(Фото) МС Подгорци: Од проектот на санирање на локални патишта на населба Подгорци

Имајќи ја во предвид дотраеноста, на подлогата како и другите оштетувања на локалните патишта во населба Подгорци, ги известуваме жителите на оваа населба дека...

(Видео) ПОДГОРЦИ: Свеченост по повод обележувањето на Лејлет-ул Мираџ

Синоќа, во просториите на џамијата на населба Подгорци, по повод 27-та вечер од месец Реџеп, односно Лејлету-л-Мираџ, беше одржана пригодна свеченост, каде пред присутните...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!