-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

Одбележан 7-ми март, дена на албанскиот наставник

Денес со свечен марш од делот на населба Подгорци, познат како ориште започна одбележувањето на 7-ми март ден на албанскиот наставник. Оваа приредба беше организиран...

За меракот, на Џева..??

За меракот на џева!!?? А, бе бате оваа вашава Џева, навистина била многу мераклија, де со едни, де со други,( се мисли на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ...

– Дали ДУИ и ДПА ќе кандидираат Македонец (торбеш) за градоначалник на Струга?

Накратко како што одат работите во оваа наша валкана игра, според листата на советници, а на кои на првите места се поставени и доминираат...

17-ти Зимски Игри – Подгорци 2013

И, оваа година во организација на еколошкото друштво Тишкинец од Подгорци и здружението за образование и наука Амбиција од Подгорци, по 17-ти пат се...

Одбележано 141 година од раѓањето на Гоце Делчев.

Во чест од 141 -та година од роденденот на Македонскиот револуционер Гоце Делчев , основното училиште Гоце Делчев од Подгорци оваа годишнина ја прослави...

Избори во Струга,сите очи се вперени кон Лабуништа!

Локалните избори во Струга се на прагот.Албанските партии ги претставија своите адути за локалната изборна трка.Рамиз Мерко после 2 мандати го напушта кормилото во...

Вандали ги демолирале вратите во ОУ „Гоце Делчев“ во Подгорци

Во основното училиште „Гоце Делчев“ во струшкото село Подгорци синоќа биле искршени врати од неколку простории. Според портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски, не се...

За несериозноста на ЕВН????

Жителите на струшките села Лабуништа, Боровец, Подгорци, Октиси, и неколку други села каде живеат повеќе од 15000 жители бараат од ЕВН конечно да го...

Прослава на Албанското знаме во Подгорци..

По повод 28.ноември денот на албанското знаме, во Подгорци беше одржана мини прослава во чест на овој празник. На оваа прослава учество зедоа еминентни представници...

Родители и ученици од Подгорци на протест пред зградата на Општина Струга

Група од 30-тина родители и нивните малолетни деца од струшкото село Подгорци денеска протестираа пред зградата на локалната самоуправа во Струга. Повикувајќи се на Уставот...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!