17 C
Struga
четврток, септември 20, 2018

Судот го ослободи поранешниот пакистански премиер Наваз Шариф

Пакистанскиот суд ги суспендираше казните на поранешниот премиер Наваз Шариф и членовите на неговото семејство, кои претходно оваа година ги изрече Антикорупцискиот суд. Се...

Израелската полиција го нападна обезбедувањето и верниците во комплексот Ал Акса

Израелската полиција го нападна обезбедувањето и верниците во внатрешноста на комплексот Ал-Акса, сместен во окупираниот Источен Ерусалим, јави агенцијата Анадолу (АА). Очевидци велат тврдат дека израелската полиција ја нападнала...

Турција: Автобус влетал во канал, седум лица загинале, 28 повредени

Најмалку седум лица загинале во сообраќајна несреќа што се случи рано утринава во западната турска провинција Афјонкарахисар, објави агенцијата Анадолу (АА). Несреќата се случила на...

(ОБНОВЕНО) Соборен руски воен авион. Русија: “ Израелските Ф-16 намерно го втурнаа нашиот авион...

Рускиот воен авион ИЛ-20 соборен е над Средоземното Море од сириската против-авионска одбрана. Во авионот имало 15 руски војници. На авионот е отворен пријателски...

Руски авион со 14 член екипаж исчезна од радарот над Средозменото море

Рускиот воен авион II-20 доцна синоќа исчезна од радарот над Средоземното Море. Руското Министерство за одбрана соопшти дека авионот исчезнал за време на летот до...

Етиопија и Еритреја во саудискиот главен град Џедда потпишаа мировен договор, за нормализација на...

Етиопскиот премиер Аби Ахмед и еритрејскиот претседател Исаис Аферки во текот на вчерашниот ден потпишаа мировен договор во саудискиот град Џеда. Постетуваме, ова е веќе втор...

Првпат по 7 години, локални избори во Сирија

Во Сирија денеска се одржуваат првите локални избори по 2011 година на кои се очекува да победат кандитатите на владејачката партија БААТ. На изборите учествуваат...

Додека се очекуваше ураганот Флоренс, на другиот крај од светот се одвиваше драма

Илјадници луѓе биле евакуирани од нивните домови на Филипините пред доаѓањето на супер тајфунот Мангхут. Станува збор за колосална бура што беснее во Тихиот...

Турскиот суд одлучи: Аја Софија нема да биде претворена во џамија

Турскиот Врховен суд денеска го отфрли барањето Света Софија, односно познатата Света Софија во Истанбул, која во моментов е музеј, повторно да се претвори...

НЕТАНЈАХУ: Време е светот да се обедини против терористите

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјавил дека дојде време западните влади да учествуваат во силниот и јасен напор на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Содржината е заштитена !!