Category: Настрана….

ердоган саудиски крал

ЕРДОГАН ГО ОДБИ БАРАЊЕТО НА САУДИЈЦИТЕ: Турција нема да ја повлече војската од Катар

  Турција не планира да ја затвори воената база во Катар, она што го бараат четирите...

479

ПОСЛЕ ИНТЕРВЕНЦИЈАТА НА ЧАВУШОГЛУ ПУШТЕНИ ! Во Мека приведени два турски новинари

Саудиска Арабија приведила двајца репортери на труската државна телевизија ТРТ Ворлд  во...

thumbs_b_c_34ad64758ee3c954165d0a22b7fc00ca

Турција е втора земја според донираната хуманитарна помош

АНКАРА (АА) – Според извештајот за Глобална хуманитарна помош 2017, Турција е втората земја...

20170620_2_24329926_23315728_Web

(Фото/Видео) Косово: Отворена изложбата „Албанците не би требало да бидат бегалци“

ПРИШТИНА (АА) – По повод 20 јуни, Меѓународниот ден на бегалците и Денот на враќање од...

uss-fitzgerald-1

(Видео) СТРАОТЕН СУДАР СО ТОВАРЕН БРОД: Пронајдени телата на мртвите морнари од Американски воен брод

Телата на исчезнатите морнари во сударот на американскиот воен крстосувач и товарен брод во...

thumbs_b_c_16ee54876119c036f3ef3312904b98e2

ТУНИС: Транспаренти со поддршка за Катар од финале на куп во фудбал

ТУНИС (AA) – Во текот на финалниот натпревар на фудбалскиот Куп на Тунис на трибините се...

TOPSHOT-LIBYA-CONFLICT

ШИИТСКАТА МИЛИЦИЈА (Хути) ГРАНАТИРАЛЕ БРОД НА ЕМИРАТИТЕ: повреден еден член на екипажот

Брод на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) нападнат е со ракета од страна на припадниците на...

20170615_2_24249971_23179338_Web (Copy)

Путин: Русија ја надминува рецесијата

МОСКВА (АА) – Претседателот на Русија, Владимир Путин, денеска соопшти дека руската...

3668792166

ДОНАЦИЈА ОД КАТАР? Две особи починале, а стотина хоспитализирани после труење во бегалски камп во Ирак

Околу 800 луѓе заболеле од масовно труење со храна во бегалски камп источно од ирачкиот град...

20170612_2_24189794_23083913_Web (Copy)

(Фото/Видео) Чавушоглу се сретна со дипломати од Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и од Бахреин

АНКАРА (АА) – Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, се сретна со...

thumbs_b_c_1865acd3579041d9635bf985c870daa3

Катар и се заблагодари на Турција за пружената помош со храна

ДОХА (АА) – Катарскиот официјален претставник денес изрази благодарност до Турција...

pakistan

Пакистан: Не праќаме војска во Катар

ИСЛАМАБАД (АА) – Пакистан ги негираше наводните тврдења на одделни странски медиуми дека...

20170610_2_24162404_23025084_Web (Copy)

Лавров: Русија ќе вложи напори за решавање на катарскиот спор

МОСКВА (АА) – Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров му кажа на својот...

bahrein

Бахреин: Затворска казна до пет години за оние што го поддржуваат Катар

МАНАМА (АА) – По Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), исто така и Бахреин соопшти дека ќе...

1280x960

Москва: Министерот за надворешени работи на Катар в сабота на средба во Русија

МОСКВА (АА) – Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во сабота во Москва ќе...

erdogan-katar-a-destegimiz-surecek-burada_9701073_7040_z7

ЕРДОГАН: Турција не одобрува санкции за Катар

Турскиот претседател вчера изразил негодување на санкциите против Катар откако неколку...

20170607_2_24107948_22935171_Web (Copy)

Германската влада одлучи да ги повлече трупите од турската база „Инџирлик“

БЕРЛИН (АА) – Владата на Германија донесе одлука за повлекување на своите сили од воената...

Screen-Shot-2017-06-06-at-1.50.41-PM

КРИЗА ВО ЗАЛИВОТ: Прекинување на сите летови кон Катар, додека траат преговорите

Прекинување на летовите од и за Доха за кое одлучија неколку арапски земји стапи на сила...

600_14966913851495287079trump_salman_saudijska_arabija

САД на Саудиска Арабија ќе и` продаде воен програм вреден 750 милиони долари

Американскиот Стејт Департмент ја одобри потенцијалната продажба на програма на воена...

20163811510100

И Јемен ги прекина дипломатските односи со Катар

САНА (АА) – Јеменската Влада соопшти дека ги прекинува дипломатските односи со Катар,...

20170604_2_24048398_22842349_Web (Copy)

(Видео) Њујорк: Оскаровката Џулијан Мур демонстрираше против оруженото насилство

ЊУЈОРК (АА) – Оскаровката и холивудската ѕвезда, Џулијан Мур, присуствуваше на...

20170603_2_24039038_22821383_Web (Copy)

Русија и Турција преговараат за заедничко производство на воен авион

Шефот на руската државна корпорација за одбрамбена индустрија Ростец Сергеј Чемзов порча...

moskva

Русија ги укина трговските санкции кон Турција

АНКАРА (АА) – Русија денес ги укина трговските санкции кон Турција, кои беа поставени...

20170601_2_24008574_22749089_Web (Copy) (Copy)

Тачи во Загреб: Изјавата на Вучиќ на заклетвата е за внатрешна употреба

ЗАГРЕБ (АА) – Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи, својата државна посета на...

f43a7fec-92e8-4c96-8b16-6459c445bd33

Ријад: Пукотница во училиште, две особи убиени

Две особи се убиени, а една е повредена кога напаѓач започнал да пука во зграда на приватна...

20170530_2_23967363_22674318_Web (Copy)

(Фото/Видео) Ердоган го прими Обрадовиќ и кошаркарите на Фенербахче

АНКАРА (АА) – Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, денес одржа прием за...

%d bloggers like this: