Category: Настрана….

f43a7fec-92e8-4c96-8b16-6459c445bd33

Ријад: Пукотница во училиште, две особи убиени

Две особи се убиени, а една е повредена кога напаѓач започнал да пука во зграда на приватна...

20170530_2_23967363_22674318_Web (Copy)

(Фото/Видео) Ердоган го прими Обрадовиќ и кошаркарите на Фенербахче

АНКАРА (АА) – Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, денес одржа прием за...

A technician works on a German Tornado jet at the air base in Incirlik

Германија наскоро одлучува за повлекување од Турција

Официјален Берлин во наредните денови ќе одлучува за тоа дали своите трупи ќе ги повлече од...

20170529_2_23940062_22630283_Web (Copy)

Црногорскиот пратеник, Миодраг Вуковиќ, уапсен во Русија како непожелно лице

ПОДГОРИЦА (АА) – Пратеникот на владејачката Демократска партија на социјалистите (DPS),...

Муслиманите во Москва го дочекаа првиот ифтар

(Видео) Муслиманите во Москва го дочекаа првиот ифтар

Муслиманите ширум светот, вклучувајќи ги и САД, Русија, Турција, Сирија, Кина, Украина и...

59294f62-0e7c-4274-a62d-6c450a0a0a80-justin-trudeau-2-700x402

(Видео) Канадскиот премиер Трудо: Муслиманите Канада ја прават силна и разнолика

Премиерит на Канада Џастин Трудо уште еднаш ја покажа својата големина. Синоќа, на почетокот...

20170526_2_23906809_22551937_Web (Copy)

(Фото) Муслиманите во Австралија ја извршија првата молитва теравии намаз

Во Австралија, каде што живеат повеќе од половина милион муслимани, денес е...

stoltenberg

НАТО официјално се придружува на коалицијата против ИД

НАТО официјално ќе се придружи на глобалната коалиција против ИД, но нема да се вклучи во...

јилдирим

ЈИЛДИРИМ: Во Турција во изминатите 12 години отворени се преку 7 милиони работни места

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денес на свеченото доделување на сертификатот и плакета...

20170522_2_23815144_22387303_Web (Copy)

(Фото) Потпишана декларација со цел укинување на трговските препреки помеѓу Турција и Русија

По билатералниот состанок на турскиот премиер, Бинали Јилдирим и неговиот руски колега...

20170522_2_23810271_22377649_Web (Copy)

Започна Сараево бизнис форум: Еден од најзначајните инвестициски настани на Југоисточна Европа

Во присуство на голем број официјални лица и деловни луѓе од региониот и од светот, во...

20170521_2_23796869_22342305_Web (Copy)

Ердоган: Веќе не мораме да ја толерираме дволичноста на ЕУ, но и покрај сѐ сакаме да го продолжиме европскиот пат

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Турција веќе не мора да ја толерира...

20170520_2_23782136_22302780_Web (Copy)

(Фото/Видео) Меланија Трамп во Саудиска Арабија без традиционална шамија

Одлука на сопругата на претседателот на САД, Доналд Трамп, Меланија Трамп да не носи...

The first flight of the new Ukrainian plane Antonov AN-132

С.Арабија, Турција и Украина развиваат морнаричка верзија на Ан-132

Турската одбрамбена електронска групација Havelsan, Taqnia од Саудиска Арабија и Украинската...

20170518_2_23749392_22226804_Web (Copy)

Столтенберг: Недоразбирањето околу „Инџирлик“ е работа на Турција и на Германија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека несогласувањата меѓу Турција и...

Untitled

(Видео) ВАШИНГТОН: Жестот судир на обезбедувањето на Ердоган со симпатизерите -демонстранти на терористичката ППК

Малиот број поддржувачи на терористичката организација кои се собраа пред резиденцијата на...

niki

„Крематориумот на Асад нè потсетува на најголемите злосторства од 20. век”

Постојаниот претставник на САД во ОН, Ники Хејли, во врска со крематориумот што режимот на...

20170514_2_23668078_22086969_Web (Copy)

(Фото) Анкара: Отворена за посетители куќата во којашто сѐ е наопаку

Во Анкара, главниот град на Турција, отворена е првата „куќа свртена наопаку”,  Anadolu Agency (AA)....

20170513_2_23648556_22036565_Web (Copy)

(Фото/Видео) Албанија: протестИ на опозицијата во Тирана

Започна протестот на опозициските партии во Албанија во Тирана, со барање за оставка на...

20170512_2_23630580_21999384_Web (Copy)

Јалчин Топчу, главен советник на турскиот претседател во посета на АА во Скопје

Јалчин Топчу, главен советник на турскиот претседател, во рамките на неговите средби во...

arifi

Арифи го разреши директорот кој учествуваше во настаните на 27.04

Општина Тетово го разреши директорот на средното земјоделско училиште ,,Моша Пијаде’’,...

20170510_2_23596383_21938156_Web (Copy)

Џафери за АА: Никој не треба да се плаши од тоа што Собранието ќе го предводи Албанец

Новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, во интервју...

20170509_2_23566474_21889521_Web (Copy)

Јужнокорејците бираат нов претседател на државата

Речиси 42,5 милиони регистрирани гласачи во Јужна Кореја гласаат на предвремените избори за...

20170507_2_23531798_21832434_Web (Copy)

Иран и Авганистан повикаа на заедничка борба против тероризмот

Иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф, кој се наоѓа во посета на Авганистан...

20170504_2_23467564_21723236_Web (Copy)

(Фото/Видео) Во Скопје се одржа „Средбата на Меѓународни Студенти“

Во Скопје се одржа „Средба на Меѓународни Студенти“ организирана од страна на...

унеско

ЕКСКЛУЗИВНО-УНЕСКО усвои резолуција во која Израел се нарекува “окупатор“

Извршниот одбор на Организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура...

%d bloggers like this: