Category: Настрана….

20170607_2_24107948_22935171_Web (Copy)

Германската влада одлучи да ги повлече трупите од турската база „Инџирлик“

БЕРЛИН (АА) – Владата на Германија донесе одлука за повлекување на своите сили од воената...

Screen-Shot-2017-06-06-at-1.50.41-PM

КРИЗА ВО ЗАЛИВОТ: Прекинување на сите летови кон Катар, додека траат преговорите

Прекинување на летовите од и за Доха за кое одлучија неколку арапски земји стапи на сила...

600_14966913851495287079trump_salman_saudijska_arabija

САД на Саудиска Арабија ќе и` продаде воен програм вреден 750 милиони долари

Американскиот Стејт Департмент ја одобри потенцијалната продажба на програма на воена...

20163811510100

И Јемен ги прекина дипломатските односи со Катар

САНА (АА) – Јеменската Влада соопшти дека ги прекинува дипломатските односи со Катар,...

20170604_2_24048398_22842349_Web (Copy)

(Видео) Њујорк: Оскаровката Џулијан Мур демонстрираше против оруженото насилство

ЊУЈОРК (АА) – Оскаровката и холивудската ѕвезда, Џулијан Мур, присуствуваше на...

20170603_2_24039038_22821383_Web (Copy)

Русија и Турција преговараат за заедничко производство на воен авион

Шефот на руската државна корпорација за одбрамбена индустрија Ростец Сергеј Чемзов порча...

moskva

Русија ги укина трговските санкции кон Турција

АНКАРА (АА) – Русија денес ги укина трговските санкции кон Турција, кои беа поставени...

20170601_2_24008574_22749089_Web (Copy) (Copy)

Тачи во Загреб: Изјавата на Вучиќ на заклетвата е за внатрешна употреба

ЗАГРЕБ (АА) – Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи, својата државна посета на...

f43a7fec-92e8-4c96-8b16-6459c445bd33

Ријад: Пукотница во училиште, две особи убиени

Две особи се убиени, а една е повредена кога напаѓач започнал да пука во зграда на приватна...

20170530_2_23967363_22674318_Web (Copy)

(Фото/Видео) Ердоган го прими Обрадовиќ и кошаркарите на Фенербахче

АНКАРА (АА) – Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, денес одржа прием за...

A technician works on a German Tornado jet at the air base in Incirlik

Германија наскоро одлучува за повлекување од Турција

Официјален Берлин во наредните денови ќе одлучува за тоа дали своите трупи ќе ги повлече од...

20170529_2_23940062_22630283_Web (Copy)

Црногорскиот пратеник, Миодраг Вуковиќ, уапсен во Русија како непожелно лице

ПОДГОРИЦА (АА) – Пратеникот на владејачката Демократска партија на социјалистите (DPS),...

Муслиманите во Москва го дочекаа првиот ифтар

(Видео) Муслиманите во Москва го дочекаа првиот ифтар

Муслиманите ширум светот, вклучувајќи ги и САД, Русија, Турција, Сирија, Кина, Украина и...

59294f62-0e7c-4274-a62d-6c450a0a0a80-justin-trudeau-2-700x402

(Видео) Канадскиот премиер Трудо: Муслиманите Канада ја прават силна и разнолика

Премиерит на Канада Џастин Трудо уште еднаш ја покажа својата големина. Синоќа, на почетокот...

20170526_2_23906809_22551937_Web (Copy)

(Фото) Муслиманите во Австралија ја извршија првата молитва теравии намаз

Во Австралија, каде што живеат повеќе од половина милион муслимани, денес е...

stoltenberg

НАТО официјално се придружува на коалицијата против ИД

НАТО официјално ќе се придружи на глобалната коалиција против ИД, но нема да се вклучи во...

јилдирим

ЈИЛДИРИМ: Во Турција во изминатите 12 години отворени се преку 7 милиони работни места

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денес на свеченото доделување на сертификатот и плакета...

20170522_2_23815144_22387303_Web (Copy)

(Фото) Потпишана декларација со цел укинување на трговските препреки помеѓу Турција и Русија

По билатералниот состанок на турскиот премиер, Бинали Јилдирим и неговиот руски колега...

20170522_2_23810271_22377649_Web (Copy)

Започна Сараево бизнис форум: Еден од најзначајните инвестициски настани на Југоисточна Европа

Во присуство на голем број официјални лица и деловни луѓе од региониот и од светот, во...

20170521_2_23796869_22342305_Web (Copy)

Ердоган: Веќе не мораме да ја толерираме дволичноста на ЕУ, но и покрај сѐ сакаме да го продолжиме европскиот пат

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Турција веќе не мора да ја толерира...

20170520_2_23782136_22302780_Web (Copy)

(Фото/Видео) Меланија Трамп во Саудиска Арабија без традиционална шамија

Одлука на сопругата на претседателот на САД, Доналд Трамп, Меланија Трамп да не носи...

The first flight of the new Ukrainian plane Antonov AN-132

С.Арабија, Турција и Украина развиваат морнаричка верзија на Ан-132

Турската одбрамбена електронска групација Havelsan, Taqnia од Саудиска Арабија и Украинската...

20170518_2_23749392_22226804_Web (Copy)

Столтенберг: Недоразбирањето околу „Инџирлик“ е работа на Турција и на Германија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека несогласувањата меѓу Турција и...

Untitled

(Видео) ВАШИНГТОН: Жестот судир на обезбедувањето на Ердоган со симпатизерите -демонстранти на терористичката ППК

Малиот број поддржувачи на терористичката организација кои се собраа пред резиденцијата на...

niki

„Крематориумот на Асад нè потсетува на најголемите злосторства од 20. век”

Постојаниот претставник на САД во ОН, Ники Хејли, во врска со крематориумот што режимот на...

20170514_2_23668078_22086969_Web (Copy)

(Фото) Анкара: Отворена за посетители куќата во којашто сѐ е наопаку

Во Анкара, главниот град на Турција, отворена е првата „куќа свртена наопаку”,  Anadolu Agency (AA)....

%d bloggers like this: