Category: Настрана….

шеикха4

Ви ја претставуваме : Sheikha Mozah Bint Nasser al-Missned, Жената со 7 почесни докторати и икона на стилот

Кога ќе помислете на современа аристократија, жена која денес може да биде најдобро...

davutoglu

Давутоглу : Зошто Западот е толку индиферентен кон страдањата на муслиманите?

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека во меѓународните кругови не се чувствува воља...

mohamed-mursi

Мохаммед Мурси осуден на 20 години затвор

Судот во Каиро го обвини поранешниот египетски претседател Мухамед Мурси на 20 години...

Русија се враќа на Куба.

Москва- Рускиот премиер Дмитриј Медведев на 24. април во Москва ќе го прими потпреседателот...

кинески аеродром

Американската војска во шок: Кинезите градат аеродроми во море.

Кинеската влада постепено создава вештачко копно покрај потопени гребени во архипелагот на...

skakulec

(Видео) Ново застрашувачко оружје на Американската војска.

Топ кој служи за лансирање на дронови претставува потенцијално најразорно и најопасно...

алДури

Тикрит: Убиен заменикот на Садам Хусеин, борејќи се на страната на ИСИЛ

Иззет Ибрахим ал-Дури е убиен во судирите со припадниците на ИСИЛ и ирачката војска. За Дури...

saudiski vojnik

Саудија подготвена за копнена операција во Јемен.

Копнената операција во Јемен е една од опциите доколку има потреба од неа, го цитирал...

Liberland1

На Балканот изникна нова држава “liberland“

На ничија земја помеѓу Србија и Хрватска “прогласена“ е најмалата “независна суверена...

давеници

Во бродолом се удавија 400 емигранти

Околу 400 емигранти настрадаа во бродоломот на патот од Либија кон Италија. Емигрантите кои...

хутијемен

Воените операции во Јемен би можеле да прераснат во конфликт помеѓу Арапските држави и Иран.

Воените операции во Јемне би можеле да резултираат со сериозни судири помеѓу арапските...

loganer

Гром удрил во патнички авион, трагедијата избегната во последен момент

Авион на компанијата “Loganer” со 30 патници и три членови на екипажот бил само на секунди од...

абас

Палестинскиот претседател Махмуд Аббас, во недела ќе отпатува за Русија.

Палестинскиот претседател Махмуд Аббас на 12 април заедно со палестинска делегација ќе...

saudiska policija

Ријад: Во напад убиени два полицајци

Двајца припадници на полициските сили на Саудиска Арабија се убиени од огнено оружје на...

Не ги интересира ставот на ЕУ: Словенија наскоро сама ќе ја признае Палестина.

Словенскиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави дека ќе и предложи на владата...

хутијемен

Центар за човекови права во Јемен: Хутите во два дена киднапирале 318 особи.

Центарот за заштита на човековите права во Јемен соопштиле дека шиитските бунтивници...

Светски медии: Муслиманско семејство од Завидовиќи го изработува свечениот престол за Папата.

Дрвениот престол на кој ќе седи Папата Фрањо, кога на 6.јуни ова година ќе го посети Сараево,...

Што ли се случува ?: Уште еден авион на Germanwings принудно слета во Штутгарт

Авион на германската компанија Germanwings, кој летал на релација Келн-Внеција, заради намалување...

јемен евакуација

Јемен: заради судирите отежната е евакуацијата на странските државјани, Турската морнарица во постојана помош.

Министерството за надворепни работи на Турција соопшти дека 55 турски државјани се...

кенија

Заложничка криза во универзитетот во Кенија: Убиени најмалку четири, а ранети 32 особи.

Најмалку четири особи се убиени во нападот на маскирани напаѓачи во универзитетскиот...

najstara

Почина најстарата жена во светот

Мисао Окава Најстарата жена во светот Мисао Окава почина денеска во Јапонија само еден...

Обновено: Заложничка криза во Истамбул. Напаѓачите убиени, обвинителот им подлегна на повредите

Драмата во зградата на судот во Истамбул. каде припадници на забранетата радикална...

алија изетбеговиќ парк

Анкара: Отворен парк и спомен обележје на рахметли Алија Изетбеговиќ

Во градчето Казан во непосредна близина на главниот град Анкара, отворен е парк и спомен...

hamas2

Пресврт: Египет ја промени одлуката според која Хамас се третира како терористичка организација

Египетскиот адвокат според чија тужба-обвинение донесена е одлука да Исламското движење на...

Во Саудиските напади учествуваат 100 авиони и 150.000 војници.

Во нападите на бунтовниците во Јемен учествуваат 100 воени авиони на Саудиска Арабија и 150.000...

saudiski vojnici

Саудиска Арабија удри на Хутите (шиитите) во Јемен.

Амбасадорот на Саудиска Арабија во САД Абдел ал-Џубеир денес соопшти дека неговата земја ја...

%d bloggers like this: