Category: Издвоено

20170623_2_24392029_23429432_Web

(Видео) Путин и Ердоган разговараа за проектот на плиновод Турскиот тек

АНКАРА (AA) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека енергетиката во...

20170622_2_24365118_23381869_Web

(Фото/Видео) По блокадата на копнената граница на Катар, од Турција кон Доха исплови првиот брод со 4.000 тони храна

 ИЗМИР (АА) – Првиот брод со речиси 4.000 тони храна тргна од Турција кон Катар, за да се...

20170621_2_24345626_23342550_Web

САД: Граѓани од сите религии ѝ оддадоа почест на брутално убиената муслиманка Небра

ЊУЈОРК (АА) – Во различни американски градови беа организирани собири за оддавање почест...

Erdogan-640x407

ЕРДОГАН ПРОТИВ “Голема Албанија“ : Нема да дозволам Сирија на Балканиот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјавил дека идејата на некои поединци за...

20170619_2_24316881_23294501_Web

Исламофобичен терористички напад во Лондон: Тереза Меј ја посети џамијата Финсбури Парк

ЛОНДОН (АА) – Британската премиерка Тереза Меј по синоќешниот терористички напад ја...

20170618_2_24297940_23264302_Web (Copy)

(Фото/Видео) Чавушоглу-Заев: Поддршка од Турција за Македонија за членството во ЕУ и НАТО

СКОПЈЕ (АА) – Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од...

20170618_2_24294357_23257867_Web

Чавушоглу – Иванов: Македонија високо ја вреднува поддршката за интеграција на земјата во НАТО

СКОПЈЕ (АА) – Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, кој...

цавусоглу

Чавушоглу утре ќе ја посети Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевљут Чавушоглу утре ќе престојува...

чавушоглу

ЧАВУШОГЛУ ПРИСТИГНУВА ВО РИЈАД: Може ли Турција да ја наговори С.Арабија да се откаже од блокадата на Катар?

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, денес ќе ја посети Саудиска...

F1

САД се согласија за 12 милијарди долари на Катар да му продадат авиони од типот F-15

ДОХА (АА) – Доха вчера постигна договор со Вашингтон за купување борбени авиони F-15 во...

20170614_2_24239117_23161929_Web (Copy)

(Фото/Видео) Чавушоглу во Катар: Не сакаме криза меѓу братските земји

ДОХА (AA) – Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу денеска во...

20170613_2_24210028_23117053_Web (Copy)

„Саудискиот крал Селман треба да ја преземе одговорноста за решавање на кризата во Заливот“

АНКАРА (АА) – Претседателот на Република Турција и претседател на владејачката Партија на...

arapska liga

Арапската лига нема да дискутира за кризата во Заливот

КАИРО (АА) – Арапската лига го отфрли планот за разговори во врска со политичката криза во...

19105594_1319871624795401_6669851399729665912_n

(Фото) Истанбул: Протести пред конзулатот на Саудиска Арабија, заради блокадата на Катар

11. Juni 2017 IslamBosna Like this:Ми се допаѓа Вчитувам...

sheikh-tamim-edited-930x300

Емириот на Катар го одби посредувањето на Американскиот претседател Трамп

Висок катарски функционер денес за агенцијата Ројтерс истакнал дека емирот на Катар шехј...

erdoganp

Ердоган го одобри Законот за распоредување турски војници во Катар

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го одобри законот со кој се...

Turkey Republic Day

Парламентот на Турција го усвои законот за распоредување на турските сили во Катар

АНКАРА (AA) – Парламентот на Турција денеска во рамките на претходен Договор помеѓу...

20170606094808_97168

ЕРДОГАН ГО СМИРУВА “ЗАЛИВСКОТО НЕВРЕМЕ“ : Турскиот претседател разговарал со лидерите на Катар, Русија, Кувајт и СА!

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денес разговарал по телефон со лидерите на...

thumbs_b_c_0ff82cce6073e7f91687a3e81c66ee97

Пет арапски држави ги прекинаа односите со Катар

РИЈАД (АА) – Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Египет и Јемен...

40e5a2599a24a8b4d5cf01d57326e3d3b3a43c0ca1c5e085b1ed8e83efee1f6d_m

Најголемиот брод за полагање на подморски цевки влезе во Црното море заради изградба на “Турскиот Ток“

Dubai Portal неодамна известуваше за почетокот на изградбата на магистралниот гасовод “Турски...

20170603_2_24042556_22828685_Web (Copy)

Ердоган: Во 2017 година економијата на Турција ќе направи историски скок

ИСТАНБУЛ (AA) – Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган денеска во Истанбул...

20170602_2_24019071_22771945_Web (Copy)

Ќахил: „Нашата соработка со Турција ќе ја доведеме на понапредно ниво“

СКОПЈЕ (АА) –  Аднан Ќахил, министер без ресор во новoформираната Влада на Македонија, кој...

mnrturcija

Турција го поздрави формирањето на новата Влада на Македонија

АНКАРА (АА) – Министерство за надворешни работи на Турција го поздрави формирањето на...

цавусоглу

На германските парламентарци и понатаму забрането да ја посетат турската база Инџирлик

Турскиот министер за надвореши работи Мевлут Чавушоглу денес изјави дека наредната недела...

20170530_2_23962758_22666951_Web (Copy)

(Фото/Видео) Ердоган: Направивме најголеми чекори во однос на правата и слободите во модерна Турција

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денес во Анкара порача дека оние...

mehmed-istanbul

29 мај 564 годишнина од освојувањето на Истанбул

Денес се навршуваат точно 564 години од освојувањето на Истанбул од страна на османлискиот...

%d bloggers like this: