Category: Издвоено

mehmed-istanbul

29 мај 564 годишнина од освојувањето на Истанбул

Денес се навршуваат точно 564 години од освојувањето на Истанбул од страна на османлискиот...

putin-erdogan

Путин му честиташе на Ердоган на повторното доаѓање на чело на АК Партијата

ИСТАНБУЛ (АА) – Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган и рускиот...

20170525_2_23883908_22509691_Web (Copy)

Средба на Ердоган со претседателот на Европскиот парламент

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, одржа средба со претседателот на Европскиот...

thumbs_b_c_8b1d53b8a8b6bf0b5a3d4ddf518f37e7

Ердоган му честита на Рухани за победата на изборите

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, му честиташе денес на иранскиот...

erdogan

Ердоган остро го осуди терористичкиот напад во Манчестер

Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган најостро го осуди синоќешниот...

20170521_2_23796841_22342181_Web (Copy)

Ердоган: Вонредниот конгрес на АК Партијата е нов почеток и продолжување за изградба на силна Турција

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека борбата против...

редоган-сад

ЕРДОГАН ВО ВАШИНГТОН: Доколку биде нападната Турција,ќе ги уништиме сите елементи на терористиките организации

Претседателот на република Турција, Реџеп Тајип Ердоган изјавил дека доколку дојде до напад...

20170516_2_23709601_22159474_Web (Copy)

(Фото/Видео) Ердоган во САД: Решителни сме да се бориме против терористичките организации

Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган во текот на посетата на САД каде се...

20170516_2_23694178_22136014_Web (Copy)

(Фото галерија/Видео) Ердоган допатува во Вашингтон: Денес состанок со Трамп

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, допатува во официјална посета на Соединетите...

20170513_2_23654941_22052924_Web (Copy)

Средбата меѓу Ердоган и Вучиќ зад затворени врати во Пекинг

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, во Пекинг се сретна со актуелниот...

20170512_2_23628119_21994133_Web (Copy)

Ердоган: САД не би требало да бидат гнездо на ФЕТО

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денес во Анкара изјави дека случувањата во...

Palestinian-flag-crop

ИЗРАЕЛ ПРОТЕСТИРА: Во Даблин се виори Палестинското знаме

Даблин одлучил на општинската зграда да го истакне (постави) знаме во “знал на солидарност...

ердоган

Еродган на мета на Израел: Турскиот претседател отворено ги поддржа Палестинците

Израел упатил протестна нота на турскиот амбасадор и јавно ја критикувал Анкара заради...

20170509_2_23569223_21894128_Web (Copy)

(Фото/Видео) Ердоган во посета на Кувајт

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, при денешната посета на Кувајт изјави дека...

20170508_2_23553111_21869218_Web (Copy)

(Видео) Ердоган: Ерусалим е храм на честа и слава за сите муслимани

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, денес во Истабнул изјави дека...

20170507_2_23527244_21819438_Web (Copy)

Ердоган: Можеме да основаме мехамизам за помош на сите сиромашни кои доаѓаат во Мека и Медина

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, најави основање на механизам за...

Davutoglu-prizval-vse-partii-vyrabotat-novuyu-konstitutsiyu

Ексклузивно текст-писмо на Ахмет Давутоглу

Иднината на националниот и глобалниот (не)поредок: Ексклузивен популизам наспроти...

idlib

Турција ќе гради трајни станови во Идлиб, Сирија

Ова го соопшти Турската Црвена Полумесечина додавајќи дека потпишала протокол со...

Untitled

Заев за Anadolu Agency: Македонија во мај ќе добие нова влада, граѓаните не сакаат конфликти

Зоран Заев, претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Република Македонија (СДСМ), во...

Untitled

(Видео) Турскиот претседател Ердоган отпатува за Русија

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, денес во Анкара порача дека Турција...

20170502_2_23418172_21642156_Web (Copy)

(Видео/Фото) Турција: Ердоган стана член на Партијата за правда и развој

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, со потпишувањето на формулар за...

20170501_2_23405240_21616466_Web (Copy)

АК Партија: Вонреден конгрес на 21. мај, Ердоган се враќа на чело на партијата

Раководството на турската владејачка Партија за правда и развој (АК Партија) едногласно ја...

20170501_2_23396471_21593316_Web (Copy)

(Фото/Видео) Турскиот претседател Ердоган ја започна официјалната посета на Индија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја започна својата дводневна официјална посета на...

20170429_2_23372902_21539628_Web (Copy)

Белград: Вучиќ упати покана до Ердоган да ја посети Србија

Премиерот на Србија Александар Вучиќ во разговорот со амбасадорот на Турција во Белград,...

ердоган88

Ердоган: Настаните во Македонија се загрижувачки, насилството не е решение

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска во Истанбул изјави дека со големо...

stefan

Обединетите нации објавија соопштение за Македонија

Обединетите нации (ОН), во врска со настаните по изборот на новиот претседател на...

%d bloggers like this: