Category: Издвоено

германија пегида

Германија:Забрана за користење на карикатура на пратеникот Мухаммед а.с.

Во германскиот град Лајпциг воведена е забрана за користење на карикатурата на Пратеникот...

Хамас ги осуди терористичките напaди во Париз.

Плестинското Исламско движење на отпорот ( ХАМАС) ги осуди нападите во главниор град на...

(Видео) Франција: Алжирците во одбрана на своите браќа Палестинци

(Видео) Франција: Алжирците во одбрана на своите браќа Палестинци

Додека поголема група на евреи нападна помала група на Палестинци, париската полиција не се...

кебапи

Чесите со подршка на муслиманите, и против исламофобијата: Илјадници жители започнаа да ручаат кебап.

Илјадници жители на Чешка се приклучија на иницијативата да денес ручаат кебап во...

hebdo terorizam

Нема оправдување за насилство во име на религија

Од ИВЗ и од МПЦ велат дека со насилство не се истерува правда и велат дека тоа бог нема да го...

париз терор

Еден од двата убиени полицајци во денешниот напад во Париз е Ахмед Мерабет.

Wednesday, 07 January 2015 22:50 Полицијата го именувала 42-годишниот полицаец, муслиман, Ахмед Мерабет,...

Charlie Hebdo

Објавувале карикатури на пратеникот Мухаммед а.с. Нападната редакцијата на весникот 11 мртви.

Сведоци за францускиот ТВ канал iTELE изјавиле како забележале двајца маскирани мажи како...

Руска подморница

Пресметката се поблиску: Русите испратија нуклеарни подморници на брегот со САД

  Соединетите Американски Држави загрижени се заради се почестите патроли на риските...

бездомници

Само во Турција: Истанбул згрижи 400 бездомници, започнуваат и останатите градови,

Управата на град Истанбул овие денови од улиците на истанбул засолни околу 400 бездомници....

исил ебола

МИСТЕРИОЗЕН ВИРУС ГИ УБИВА БОРЦИТЕ НА ИСИЛ : Дали ова е крај на Исламската држава?

Според некои наводи, војници од Западна Африка кои дошле да се борат на страната на...

Лајамнисон

Liam Neeson : Смислата на животот ја пронајдов во исламот.

Neeson на новинарите им открил дека постојано чита книги за верата и Господ. Популарниот артист...

sneg

Снег отсече од светот повеќе од сто села во Турција

Повеќе од сто села во источна Турција во потполност се отсечени од светот поради обилните...

пецалбар

Печалбарското – Гастарбајтерско срце чука на две места

Во 1968 година Западна Германија со СФРЈ склучи договор за размена на работна сила. Многумина...

pasosi

Двојно државјанство со рестрикции

Децата на странците кои живеат во Германија веќе не мора да се одлучуваат за едно...

ердоган

Ердоган го повика Ѓулен да им се придружи на приведените (ауапсени)

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, го повика контраверзниот Фетулах...

pakis5

Масакр во училиште во Пакистан (фото)

Талибанци нападнале училиште во Пешавар, при што убиле над 100 деца. Најмалку 125 лица биле...

palestinski minister1

Палестинскиот министер испратен во вечниот дом

Министерот Ебу Ајн животот го загубил поради неможноста од навремена медицинска...

nevrabotenost

Различни бројки за невработените во Македонија

Во октомври имало 20 илјади активни баратели на работа повеќе отколку во август. Надлежните...

karadavi

И, Ријасетот на БиХ во одбрана и заштита на Кардави.

Канцеларијата на реис-и-улемата Хусеин еф.Кавазовиќ, по повод ставањето во листата на...

Русија од Израел бара објаснување за нападите врз Сирија.

Русија побара објаснување од Израел за водушните напади кои ги изврши врз Сирија во...

Црната страна на американскиот пазар на трудот

Квотата на невработеност во САД падна на рекордно ниско ниво. Сепак многумина невработени и...

Скандал во Словенија: Селаните вршеле ѓубрење на нивите со канцероген варовник.

Истрагата врши испитување на селаните , кои набавиле варовник затрован со heksahlorbenzol...

косово

Бегство со автобус од косовската беда

Илјадници луѓе последните месеци oрганизирано и илегално заминуваат од Косово во Западна...

фергусон1

Фергусон испишан со графити и симболи на мирот: И животот на Афроамериканците вреди.

Протестите ширум САД не стивнуваат ни полсе реќиси две недели од одлуката на судот да не го...

дебар

Трка по бајат леб во Дебар

Поради немаштија, жителите на Дебар и околните села сè почесто бараат да купат бајат леб, кој...

дива свиња

Израелците со Диви свињи започнаа со напади кон Палестинците (нова еко технологија)

РАМАЛА- Претседателот на палестинската самоуправа Махмуд Абас, ги обвини Израелците дека гу...

%d bloggers like this: