Category: Убави нешта

baterija

Ова е новата батерија на Тошиба која има животен век до 1.600.000 километри

[niceyoutubeliteb id=-S2bWaQSegA] Јапонскиот технолошки див Тошиба, штотуку откри кога ќе се појави новата...

центархумансаудија

(WAM) Саудискиот центар за помош “Крал Салман“ обезбеди 710 милиони долари помош за Јемен

Центарот за крал Салман на Саудиска Арабија обезбедува 710 милиони долари помош за Јемен...

1

(Фото) Емине Ердоган во Белград отвори дом за сирачиња

Емине Ердоган, сопруга на претседателот на Република Турција, Реџеп Тајип Ердоган, денес го...

турскаполумесечина

Турската црвена полумесечина испрати помош во Мексико

Турската црвена полумусечина позната како хуманитарна организација која испраќа помош до...

600_1506771023majka-kcerka-porod

Несекојдневен настан во Турција: Мајка и ќерка се породиле во исто време

Воените случувања во Сирија и напуштање на татковината биле тешки моменти низ кој поминале...

УНЛУ

ХУМАНОСТА НА ДЕЛО: 85-годишен дедо на внуката и донирал бубрег

Мустафа Унлу, 85-годишњак од централниот град Караман, на својата 17-годишна внука и `го спасил...

restaurant020

Турски град каде сиромашните никогаш не се гладни

Под жестокото сонце во саботното августовско попладне, ресторан во малиот источен град ги...

36047228304303

(Фото-Видео) Црвената полумесечина на Емиратите започна со дистрибуција на школска опрема во ослободените подрачја на Јемен

ХАДРАМАУТ, 18 септември 2017 година (WAM) – Црвената полумесечина на Емирати, ЕРЦ, вчера ги...

984886-948305236

Палестинците брат и сестра после 15 години се сретнале на Мине

МИНЕ .(Arabnews) Палестинците брат и сестра Самир и Бушра после 15 години разделување повторно се...

абдулах

“Дали машина како оваа, само малку поголема може да ме одведе во Мекка?

Абдуллах од Гана за прв пат во сјовот живот здогледал дрон кај екипата на TRT World. Тогаш во...

мострусија

(Видео) МОСТ ДО КРИМ: Најдолгиот мост во Европа кошта 3,8 милијарди долари.

Од 2014 година Русија неуморно работи на монументален проекти кој ќе биде за два километри...

palestina1

Архиепископ наредил да се затворат сите цркви и во знак на солидарност православните да заминат пред џамијата Ал-Акса

Архиепископот грчко-православниот патријарх Теодосиј Аталлах Хана побарал денес да се...

gaza

Турција со хуманитарна помош за 29.000 семејства во Газа

ГАЗА (АА) – Дури 29.000 посиромашни семејства во Газа добија хуманитарна помош која Турција...

20170712_2_24696552_23996111_Web

(Фото-Видео) Египет: 60-годишна жена таксист ја продолжува семејната традиција

КАИРО (АА) – ФИКРИ АБДИН – Египќанката Умму Велид веќе 38 години со љубов ја продолжува...

20170711_2_24680159_23973931_Web

(Фото/Видео) КОЏАЏИК: Организирана активноста „Поглед од Балканот кон 15 јули“

КОЏАЏИК (АА) – Во селото Коџаџик кое се наоѓа во западниот регион на Македонија се одржа...

20170710_2_24647383_23912191_Web

(Видео/Фото) Родната куќа на Никола Тесла: Тука започна сѐ

СМИЉАН (АА) – Весна Бешиќ - На денешен ден во 1856 година, роден е научниот гениј Никола...

thumbs_b_c_d9ef1dd2e6580b92b6b45a75c9ea2bc2

Поранешен хирург го бара момчето кое го оперирал пред падот на Сребреница

САРАЕВО (АА) – Гери Кремер работел како хирург во холандскиот баталјон во Поточари,...

Untitled

(Фото) СИНГАПУР: Сопственик на ресторан штедел три години за вработените да ги одведе на умра

Сопственик на индиско муслимански ресторан во Сингапур Зам-Зам штедел три години за да...

20170702_2_24514187_23679813_Web

(Фото/Видео) Анталија: Уживање на снег додека темературите достигнуваат 44 степени

АНТАЛИЈА (АА) – Додека голем број домашни и странски туристи уживаат во морето и...

20170701_2_24500333_23647302_Web

(Видео) Братислава, убавица на Дунав: Политички и културен центар на Словачка и Централна Европа

БРАТИСЛАВА (АА) – Без разлика дали се споменува под името Позсони, како што ја нарекуваа...

20170628_2_24459579_23576902_Web

(Фото/Видео) Турски пинпонгар со Даунов синдром освои околу сто медали

КИРКЛАРЕЛИ (AA) – Пингпонгарот Eрман Четинер, со Даунов синдром, во турскиот град...

20170628_2_24450823_23561974_Web

(Фото) Полицијата во Турција по повод Рамазан Бајрам ги почести возачите со слатки и колонска вода

ЈОЗГАТ (АА) –  По повод Рамазан Бајрам, полицијата во Турција ги чести со слатки и ги...

20170627_2_24442659_23550981_Web

На убавината на пеперутките се восхитувале и старите Египќани, Австралијците ги штитат од климатските промени

МЕЛБУРН (АА) – Пеперутката спаѓа во редот на суштества со најкраток животен век, а поради...

20170626_2_24430095_23526552_Web

Атракција во аквариум во Анталија: Рибите од видот „кои“ ги хранат со шишенце за бебе

Аквариумот во турскиот град Анталија, кој секојдневно го посетуваат околу две илјади луѓе,...

20170625_2_24420171_23499017_Web

(Фото) „Бајрамска баклава“ во организација на ИВЗ

СКОПЈЕ (АА) – Во организација на Исламската верска заедница (ИВЗ) на Македонија,...

20170623_2_24386705_23421038_Web

(Фото) По повод муслиманскиот празник Рамазан Бајрам, Црвениот крст додели подароци за децата со посебни потреби

СКОПЈЕ (АА) – Во пресрет на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, Црвенот крст на...

%d bloggers like this: