Category: Убави нешта

20170623_2_24386705_23421038_Web

(Фото) По повод муслиманскиот празник Рамазан Бајрам, Црвениот крст додели подароци за децата со посебни потреби

СКОПЈЕ (АА) – Во пресрет на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, Црвенот крст на...

20170622_2_24377251_23401414_Web

(Фото/Видео) „Turkish Airlines“ организираше ифтар во Штип

ШТИП (АА) – Авиокомпанијата „Turkish Airlines“ организираше ифтар во Штип на кој присуствуваа...

20170621_2_24344755_23341285_Web

Мегалитската опсерваторија Кокино, една од четирите најстари во светот

КУМАНОВО (АА) - Изгревање на Сонцето (летен солстициј) за време на летната долгоденица...

20170621_2_24343560_23339214_Web

Турски хуманитарен брод со 10.000 тони помош вплови во израелското пристаниште Ашдод

АШДОД (АА) – Бродот „Шефкат“ кој со 10.000 тони хуманитарна помош, кој тргна од Гази...

20170619_2_24312641_23288760_Web

(Видео) Драгаш: Пеливаните ја чуваат повеќевековната традиција од заборав

ДРАГАШ (АА) – На полјаната наречена Мејдан, на надморска височина од илјада метри, во...

20170618_2_24294902_23258841_Web

Јато разиграни делфини во Босфорот утринава пријатно ги изненадија рибарите и туристите во Истанбул.

ИСТАНБУЛ (АА) – Јато разиграни делфини во Босфорот утринава пријатно ги изненадија...

20170617_2_24280064_23228258_Web

(Фото) „Старата скопска чаршија пулсира во ритамот на уметноста“

Убавината со која плени Старата чаршија во Скопје е една од причините поради којашто е меѓу...

anadolija

Приказната на новинарот на АА наградена на конкурсот за професионално известување

СКОПЈЕ (АА) – На новинарот на турската новинска агенција Anadolu Agency (AA) во Скопје, при...

20170615_2_24254228_23185295_Web (Copy)

Општина Центар Жупа и турската општина Џејланпинар потпишаа договор за соработка

ШАНЛИУРФА (АА) - Потпишан е договор за соработка меѓу македонската општина Центар Жупа, во...

Британка згрижува 500 сираци во Пакистан

(Фото/Видео) Британка згрижува 500 сираци во Пакистан

ИСЛАМАБАД (АА) – ЈУСУФ ХАТИП – Британката Гуфран Курејши веќе 20 години откако го...

629a84c4-4d72-4f8a-b7ee-7037ecf64525_16x9_788x442

(Фото) Саудиски хуманитарен конвој со 100.000 пакети помош тргна кон Јемен

Конвој со најмалку 100.000 пакети храна вклучувајќи ги и основните прехрамбени продукти во...

20170613_2_24210701_23118268_Web (Copy)

(Фото/Видео) Донација од Турската црвена полумесечина во Македонија за светиот месец Рамазан

СКОПЈЕ (АА) – Турската црвена полумесечина даде донации за месецот на постот, Рамазан, за...

20170612_2_24194352_23091646_Web

(Фото/Видео) Прочуената баклава од Газиантеп на бајрамските трпези во целиот свет

ГАЗИАНТЕП (АА) – Керем Коџалар – Прочуената баклава од турскиот град Газиантеп, кој е...

20170611_2_24175752_23053206_Web (Copy)

(Фото/Видео) Турција: Почесна стража пред турбето на основачот на Османлиското царство, десетпати ја зголеми посетата

БИЛЕЏИК (АА) – Откако е воведена почесна стража пред турбето Ертугрул Гази (таткото на...

20170610_2_24161665_23024321_Web (Copy)

(Фото/Видео) Палестина: Фарбика за млечни производи произведува електрична енергија

ХЕБРОН (АА) – Фабриката за млечни производи во Западниот Брег, Ел- Џебрини, својата потраба...

20170608_2_24123800_22959055_Web (Copy)

(Фото) Музеј на играчки во Анталија: Предмети кои сведочат за минатото

АНТАЛИЈА (АА) – Орхан Чичек – Музејот на играчки, кој се наоѓа во турскиот град Анталија,...

20170607_2_24106927_22933989_Web (Copy)

(Фото) Турција: Пронајдена печурка тешка 5,5 килограми

ЕРЗИНЏАН (АА) – Жител на малото село Илич, во близина на источниот турски град Ерзинџан, се...

Erdogan-fudbal

(Видео) Легендарен гол на Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Очигледно е дека турскиот претседател Ердоган, покрај политиката добро се снаоѓа и во...

20170605_2_24069147_22879665_Web (Copy)

Позната како „срцето“ на Африка, Нигерија и понатаму го сонува сонот за просперитет

АБУЏА (АА) – По повеќевековното угнетување и колонијализмот, Нигерија во изминатите шест...

20170604_2_24051504_22847793_Web (Copy)

(Фото/Видео) Спортот ги руши границите: Атлетичари без виза ја минаа турско-грчката граница

ЕДИРНЕ (АА) – Во рамките на полумаратонот наречен „Пријателство без граници“...

zaevcestitka

Факт за Зоран Заев кој ретко кој го знае

Во интервју за емисијата 360 на АлсатМ, в.д градоначалникот на Струмица, Коста Костадинов...

Pekara_Nafaka_1

(Фото) Пекара во Сараево дели бесплатни сомуни

“За сограѓаните кои се со слаба куповна моќ имаме беслпатни сомуни“, представува редок...

20170601_2_23998497_22729888_Web (Copy)

(Фото/Видео) Муслиманите во близина на Виена цел Рамазан ќе ифтарат со мигрантите

ВИЕНА (АА) – Муслиманите од гратчето Трајскирхен, во близина на Виена, во текот на целиот...

20170531_2_23984277_22702363_Web (Copy)

(Фото/Видео) Опозицијата ги брише трагите на војната во Идлиб

ИДЛИБ (АА) – Сириската опозиција, кој го има под контрола центарот на градот Идлиб,...

20170529_2_23949609_22644574_Web (Copy)

(Фото/Видео) Истанбул: 1.453 камиони во обид да го соборат светскиот рекорд

ИСТАНБУЛ (АА) – Вкупно 1.453 камиони дефилираа денес на местото каде што се гради третиот...

20170528_2_23930476_22608340_Web (Copy)

(Фото/Видео) Амасија: Турскиот „град на принцови” оваа година очекува 650.000 посетители

АМАСИЈА (АА) – Џихан Окур – Турскиот град Амасија, кој е познат и под називот „град на...

%d bloggers like this: