Category: Блиски Исток и Регион

thumbs_b_c_19c3d9286014f94af3950acdd2e628f5

Втора група турски војници стаса во базата во Катар

ДОХА (AA) – Втора група војници на Оружените сили на Турција денеска стаса во Доха, главниот...

20170622_2_24361720_23375301_Web

(Фото) Мухамед бин Селман инаугуриран во прв престолонаследник на С. Арабија

MEKA (АА) – Новоизбраниот прв престолонаследник на Саудиска Арабија, Мухамед бин Селман, е...

20170621_2_24349043_23348810_Web

(Фото) Египет ја одобри првата испорака на гориво за Газа преку преминот Рафа

КАИРО (АА) – Египет по четири години ја одобри првата испорака на гориво за Газа преку...

thumbs_b_c_4aedd7c5545eafa18f8c4d1bc7c9ca4a

Сирија: Американски авион собори беспилотно летало од иранско производство

ВАШИНГТОН (АА) – Меѓународната коалиција против ДЕАШ, предводена од САД, соопшти дека...

20170620_2_24332647_23319317_Web (Copy)

Сомалија: Девет лица загинаа во самоубиствен бомбашки напад

МОГАДИШУ (АА) – Според полициски извори, најмалку девет лица загинаа денес во...

59480c3d-7254-4f51-92cb-71bc0a0a0a7e-saudijska-mornarica-700x402

САУДИСКА АРАБИЈА: Заробени три припадници на иранската револуционерна гарда

Саудиската морнарица заробила три членови на Иранската револуцуионерна гарда од брод кој...

20170618_2_24292718_23255287_Web

(Фото) По вечера во касарна хоспитализирани 372 турски војници

МАНИСА (АА) – Најмалку 590 војници во касарната на турската армија во Маниса имаа проблеми...

20170616_2_24271438_23212668_Web (Copy)

(Видео/Фото) Сирија: По три месеци, во Телбиса влезе првиот хуманитарен конвој

ХОМС/АНКАРА (АА) – Во местото Телбиса, на подрачјето на сириската област Хомс, по три...

0258e6faf2f54047b4d10424849e5dfb_18

Американски воени бродови на вежби во Катар

Два бродови на Американската пристигнале во Доха како би учествувале во заедничка воена...

20170614_2_24232328_23152081_Web (Copy)

(Фото/Видео) Топлотен бран во Ирак: На улиците на Багдад поставени јавни тушеви

БАГДАД (АА) – Топлотен бран го зафати Ирак, a жителите на главниот град Багдад спасот го...

Qatar-2022-FIFA-World-Cup-Stadiums

КАТАР ПРЕД КОЛАПС ? Достапен градежен материјал доволен за уште две недели

Затварањето на границите се смета за штетно бидејќи миже да ја уништи градежната индустрија...

20170612_2_24194565_23091983_Web (Copy)

Видео (Обновено) Егејско Море: Регистрирани уште седум потреси на тлото

АНКАРА (АА) – По земјотресот со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала што го погоди...

20170612_2_24194550_23091955_Web

Турција: Земјотрес со интензитет од 6,2 степени во Егејското Море

АНКАРА (АА) – Во водите на Егејското Море се почувствува земјотрес со интензитет од 6,2...

20170612_2_24189980_23084191_Web (Copy)

Мјанмар: Во потрагата по исчезнатиот авион од морето извлечени 76 тела

ЈАНГОН (АА) – Продолжува потрагата по неодамна исчезнатиот воен авион на Мјанмар, но...

20170609_2_24152487_23005960_Web (Copy)

(Фото/Видео) Во Техеран организиран погреб за жртвите од терористичките напади

ТЕХЕРАН (АА) – Во Техеран денес беше организиран погреб за жртвите од терористичките...

20170608_2_24125527_22961491_Web

Мјанмар: Пронајдени остатоците од исчезнатиот авион и телата на три лица

ЈАНГОН (АА) – Во Андаманското Море се пронајдени остатоци од воениот транспортен авион...

20170607_2_24098516_22922322_Web (Copy)

(Фото/Видео) Оружен напад во иранскиот Парламент и на турбето на Хомеини

ТЕХЕРАН (АА) – Вооружени лица денес отворија оган врз иранскиот Парламент и на турбето на...

20170606091216_45567

ПАНИКА ВО КАТАР: Заради изолација на земјата гужви во продавниците

Откако Саудиска Арабија, Бахреин, Египет, Обединетите Арапски Емирати, Јемен, Либија и...

20170605_2_24068332_22878590_Web (Copy)

(Фото/Видео) Сирија: Силите на Асад вршат жестоки напади на центарот на Дера

ДЕРА (АА) – Силите лојални на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад започнаа нов...

20170604_2_24053104_22851307_Web (Copy)

Филипините: Прогласен четиричасовен прекин на огнот за евакуација на цивилите од Maрави

ЗАМБОАНГА СИТИ (АА) – Филипинската војска прогласи четиричасовен прекин на конфликтот, со...

20170602_2_24026970_22790815_Web (Copy)

Авганистан: Безбедносните сили отворија оган врз демонстрантите, шестмина мртви

КАБУЛ (АА) – Најмалку шест лица загинаа откако авганистанските безбедносни сили отворија...

20170601_2_24005850_22744262_Web (Copy)

(Видео/Фото) При пад на хеликоптер загинаа 13 припадници на вооружените сили на Турција

Генералштабот на Вооружените сили на Турција повтрди дека во Ширнак, градот на...

20170530_2_23958860_22659163_Web (Copy)

(Видео) Нова експлозија во центарот на Багдад, загинаа 8 лица

БАГДАД (АА) – Најмалку осум лица загинаа, а 11 се повредени во силната експлозија што...

1000_149598538620170528_2_23933788_22614611

Турција: Се преврте минибус со туристи повредени три особи

Во несреќата до која дошло кога минибус се превртел во близина на местото Асеки, кое припаѓа...

20170528_2_23930136_22607809_Web (Copy)

(Фото) Првиот овогодишен ифтар во Истанбул

Првиот овогодишен заеднички ифтар во Истанбул, на плоштадот Султанахмет, со звук на топ го...

20170528_2_23928186_22603789_Web (Copy)

(Обновено) ФОТО: Израелци излегоа на улиците за поддршка на формирање палестинска држава

ТЕЛ АВИВ (АА) – По повод 50. годишнина од окупирањето на Источен Ерусалим илјадници Изралеци...

%d bloggers like this: