Category: Блиски Исток и Регион

20170704_2_24544908_23730811_Web

Израелско беспилотно летало падна во Газа

ЕРУСАЛИМ (АА) – Беспилотно летало на израелската армија падна во Појасот Газа, јавува Anadolu...

thumbs_b_c_d5f5e42f8152019f553d8eb265e52d4a

Грчки воени бродови отворија оган на турски товарен брод

АНКАРА (AA) – Бродови на Крајбрежна стража на Турција упатени се кон меѓународните води во...

20170702_2_24511587_23674407_Web

(Видео) Хеликоптер за гаснење пожари се урна во езеро кај Измир

ИЗМИР (АА) – Сите пет членови на екипажот ја преживеаа хеликоптерската несреќа што се...

20170629_2_24473706_23600577_Web

Тензии во Ерусалим: Израел на муслиманите привремено им го забрани влезот во Ал-Акса

ЕРУСАЛИМ (АА) – Израелските безбедносни сили денес им го забранија влезот на муслиманите...

thumbs_b_c_9df86dd179d61b8110dc1e25ed705bc1

Хамас гради тампон-зона долж границата со Египет

РАФА (АА) – Според Министерството за внатрешни работи раководено од Хамас, таа...

Турска полиција

ИСТАНБУЛ: Пропадна парадата на гордоста, полицијата интервенираше со гумени куршуми

Турската полиција го разби обидот на геј активистите да ја одржат парадата на гордоста во...

20170625_2_24417246_23491399_Web

(Фото/Видео) Се запали цистерна со гориво во Пакистан, загинаа 148 лица

МУЛТАН (АА) – Во Пакистан се преврте цистерна со гориво. По превртувањето цистерната се...

saudiskaarabija

Саудиска Арабија: Спречени терористички напади во Мека и Џеда

РИЈАД (АА) – Во градовите Мека и Џeдa во Саудиска Арабија извршени se терористички операции,...

thumbs_b_c_19c3d9286014f94af3950acdd2e628f5

Втора група турски војници стаса во базата во Катар

ДОХА (AA) – Втора група војници на Оружените сили на Турција денеска стаса во Доха, главниот...

20170622_2_24361720_23375301_Web

(Фото) Мухамед бин Селман инаугуриран во прв престолонаследник на С. Арабија

MEKA (АА) – Новоизбраниот прв престолонаследник на Саудиска Арабија, Мухамед бин Селман, е...

20170621_2_24349043_23348810_Web

(Фото) Египет ја одобри првата испорака на гориво за Газа преку преминот Рафа

КАИРО (АА) – Египет по четири години ја одобри првата испорака на гориво за Газа преку...

thumbs_b_c_4aedd7c5545eafa18f8c4d1bc7c9ca4a

Сирија: Американски авион собори беспилотно летало од иранско производство

ВАШИНГТОН (АА) – Меѓународната коалиција против ДЕАШ, предводена од САД, соопшти дека...

20170620_2_24332647_23319317_Web (Copy)

Сомалија: Девет лица загинаа во самоубиствен бомбашки напад

МОГАДИШУ (АА) – Според полициски извори, најмалку девет лица загинаа денес во...

59480c3d-7254-4f51-92cb-71bc0a0a0a7e-saudijska-mornarica-700x402

САУДИСКА АРАБИЈА: Заробени три припадници на иранската револуционерна гарда

Саудиската морнарица заробила три членови на Иранската револуцуионерна гарда од брод кој...

20170618_2_24292718_23255287_Web

(Фото) По вечера во касарна хоспитализирани 372 турски војници

МАНИСА (АА) – Најмалку 590 војници во касарната на турската армија во Маниса имаа проблеми...

20170616_2_24271438_23212668_Web (Copy)

(Видео/Фото) Сирија: По три месеци, во Телбиса влезе првиот хуманитарен конвој

ХОМС/АНКАРА (АА) – Во местото Телбиса, на подрачјето на сириската област Хомс, по три...

0258e6faf2f54047b4d10424849e5dfb_18

Американски воени бродови на вежби во Катар

Два бродови на Американската пристигнале во Доха како би учествувале во заедничка воена...

20170614_2_24232328_23152081_Web (Copy)

(Фото/Видео) Топлотен бран во Ирак: На улиците на Багдад поставени јавни тушеви

БАГДАД (АА) – Топлотен бран го зафати Ирак, a жителите на главниот град Багдад спасот го...

Qatar-2022-FIFA-World-Cup-Stadiums

КАТАР ПРЕД КОЛАПС ? Достапен градежен материјал доволен за уште две недели

Затварањето на границите се смета за штетно бидејќи миже да ја уништи градежната индустрија...

20170612_2_24194565_23091983_Web (Copy)

Видео (Обновено) Егејско Море: Регистрирани уште седум потреси на тлото

АНКАРА (АА) – По земјотресот со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала што го погоди...

20170612_2_24194550_23091955_Web

Турција: Земјотрес со интензитет од 6,2 степени во Егејското Море

АНКАРА (АА) – Во водите на Егејското Море се почувствува земјотрес со интензитет од 6,2...

20170612_2_24189980_23084191_Web (Copy)

Мјанмар: Во потрагата по исчезнатиот авион од морето извлечени 76 тела

ЈАНГОН (АА) – Продолжува потрагата по неодамна исчезнатиот воен авион на Мјанмар, но...

20170609_2_24152487_23005960_Web (Copy)

(Фото/Видео) Во Техеран организиран погреб за жртвите од терористичките напади

ТЕХЕРАН (АА) – Во Техеран денес беше организиран погреб за жртвите од терористичките...

20170608_2_24125527_22961491_Web

Мјанмар: Пронајдени остатоците од исчезнатиот авион и телата на три лица

ЈАНГОН (АА) – Во Андаманското Море се пронајдени остатоци од воениот транспортен авион...

20170607_2_24098516_22922322_Web (Copy)

(Фото/Видео) Оружен напад во иранскиот Парламент и на турбето на Хомеини

ТЕХЕРАН (АА) – Вооружени лица денес отворија оган врз иранскиот Парламент и на турбето на...

20170606091216_45567

ПАНИКА ВО КАТАР: Заради изолација на земјата гужви во продавниците

Откако Саудиска Арабија, Бахреин, Египет, Обединетите Арапски Емирати, Јемен, Либија и...

%d bloggers like this: