Category: Блиски Исток и Регион

20170426_2_23318720_21449427_Web (Copy)

Протест за поддршка на затворениците кои штрајкуваат со глад во Израел

Во градот Рамала, на Западниот Брег се одржа протест во знак на поддршка на притворените...

20170424_2_23275660_21380946_Web (Copy)

Авионите на Асад повторно го нападнаа Хан Шејхун: Загинаа најмалку шестмина цивили

Силите лојални на режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад денес извршија нови...

57c94154cda01

Западен брег: Еврејски доселеник застрела шестгодишно дете

Еврејски доселеник отвори оган врз шестмина Палестинци во градот Ел-Калил на Западниот...

20170420_2_23204030_21233363_Web (Copy)

(Фото/Видео) Истанбулско автошоу: Градот на Босфорот стана светски центар на автомобилската индустрија

Под слоганот „Поглед одблизу во иднината“, во Истанбул, по 17. пат се одржува автомобилскиот...

palestina

Првпат по 50 години палестинска банка во Источен Ерусалим

Националната банка на Палестина (TNB) за првпат од почетокот на израелската окупација во 1967...

tramperdogan

Трамп му честиташе на Ердоган на успешно спроведениот референдум

АНКАРА (AA) – Американскиот претседател Доналд Трамп му честиташе на турскиот колега Реџеп...

20170416_2_23126987_21122612_Web (Copy)

(Видео/Фото) ТУРЦИЈА СЛАВИ: Уште една голема победа на Ердоган и Турскиот народ

ИСТАНБУЛ (АА) – Голем број на граѓани во градовите ширум Турција се собраа вечерва за да го...

20170416_2_23119711_21111548_Web

Заврши гласањето за уставни измени во Турција

АНКАРА (АА) - Заврши гласањето за уставни измени на ниво на цела Турција, јавува Anadolu Agency (AA)....

20170416_2_23106384_21074492_Web (Copy)

Заврши гласањето во 32 области од источниот дел на Турција

АНКАРА (AA) – Во источниот дел на Турција се затворени гласачките места коишто беа отворени...

1

Емина Јаховиќ гласаше за Ердоган: “Нека на нашата Турција и биде хаирли и со среќа“

Во Турција во тек е гласање на референдумот за уставни промени кои во ова земја тоа би можело...

Untitled

(Видео) Јилдирим: Одлуката на народот е најдобрата одлука

ИЗМИР (АА) – Турскиот премиер, Бинали Јилдирим, денес изјави дека денешната одлука на...

20170416_2_23110413_21086506_Web (Copy)

Турција: Премиерот Јилдирим гласаше на референдумот

ИЗМИР (АА) – Турскиот премиер, Бинали Јилдирим, денес изјави дека денешната одлука на...

20170416_2_23105502_21071667_Web (Copy)

(Фото/Видео) Избирачките места отворени на територијата на цела Турција

Избирачките места во осум часот по локално време (07:00 СЕТ) се отворени и во преостанатиот дел...

20170415_2_23096891_21050006_Web (Copy)

Протест во Појасот на Газа: Стотици Палестинци со свеќи во рацете

Стотици Палестинци излегоа синоќа на улиците на Појасот на Газа, држејќи во рацете свеќи и...

израелскиавиони

НАЈНОВА ВЕСТ: Израелски бомбардери ги заобиколиле руските радари и гаѓале Дамаск

Израел ја потресе Сирија со воздушни напади во текот на ноќта, заобиколувајќи ја руската...

20170414_2_23084716_21026396_Web (Copy)

Израел: Полицијата рани Палестинец откако наводно нападнал жена

ЕРУСАЛИМ (АА) – Израелската полиција денес со огнено оружје рани а подоцна уапси...

20170413_2_23063776_20992086_Web (Copy)

Напад со фосфорна бомба во западниот дел на Алепо

АЛЕПО (АА) – Тројца цивили се повредени во напад со фосфорни бомби на населбата Дарет Изе, во...

aksa

Забранет влез во Ал Акса за Палестинци за време на празникот Пасха

ЕРУСАЛИМ (АА) – Израелската полиција за време на празникот Пасха, привремено им забрани на...

20170409_2_22965588_20828841_Web (Copy)

Балон со туристи падна во Кападокија: Загина еден, повредени се 20 туристи

Најмалку едно лице загина, а 20 се повредени во несреќа којашто се случи утринава при пад на...

20170408_2_22958657_20811400_Web (Copy)

(Фото) Турција: Во Истанбул се одржува митинг за поддршка за уставните промени

ИСТАНБУЛ (АА) – Во истанбулскиот кварт Јеникапи започна митингот за поддршка за уставните...

Screen-Shot-2017-04-07-at-06.18.07-768x421

И ОФИЦИЈАЛНО: Американската војска го нападна Асад, истрелани 60 Томахавк ракети уништени над 20 авиони

Само на неколку часови откако на ден порано беше објавено како Пентагон и Белата куќа ја...

20170406_2_22910558_20730468_Web (Copy)

(Видео/Фото) АА во Кан Шајхун: Со хемиското оружје се убиени дури и птиците

КАН ШАЈХУН (АА) – Голем број жители на Кан Шајхун, во областа на Идлиб, каде што вчера беше...

Untitled

(AA) Сведоци на масакрот во Идлиб: Нападот е извршен рано наутро, додека жртвите спиеле

Сведоците на ужасниот напад што вчера во Идлиб го извршија силите лојални на режимот на...

20170404_2_22860716_20646955_Web (Copy)

(Фото/Видео) Напад со хемиско оружје на режимот на Асад

ИДЛИБ (АА) – По нападот со хлорен гас, кој режимот на Башар ал Асад го изврши во северниот...

20170403_2_22835980_20610105_Web (Copy)

Турција: Во напад на полициско возило во Мерсин повредени двајца полицајци

МЕРСИН (АА) – Најмалку двајца полицајци се повредени утринава, во напад на полициско...

20170401_2_22792356_20537533_Web (Copy)

Палестинците на социјалните мрежи ја започнаа кампањата „Спасете ја Газа”

ГАЗА (АА) – На социјалните мрежи Твитер и Фејсбук започнаа кампањи чија цел е да се покажат...

%d bloggers like this: