Category: Блиски Исток и Регион

израелска восјка

Израел: Отпуштени 43 припадници на разунувачка служба заради тврдење дека војската ги крши правата на Палестинците

Израелската војска отпушти 43 припадници на израелската елитна разузнувачка единица,...

Саудиска Арабија на удар на вехабиите ? Можен државен удар

И додека Саудијците тагуваат заради смртта на Абдулах и слават доаѓањето на неговиот...

ердоган дзибути

Ердоган: Ја тестираме Европа да видиме дали ќе ја прифати Турција.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган,во текот на посетата на Џибути изјавил деек турција...

јемен1

Состојбата во Јемен е вон контрола

На Јемен му се заканува распад. По оставката на претседателот Хади, конфликтот меѓу сунитите...

salman

Salman bin Abdulaziz нов крал на Саудиска Арабија после смртта на неговиот полубрат Abdullah.

Принцот Salman bin Abdulaziz го презеде краслкиот трон на Саудиска Арабија, откако кралот Abdullah bin...

саудиска арабија крал

Почина ( на ахирет се пресели) кралот на Саудиска Арабија Abdullah bin Abdulaziz es-Saud

Саудискиот принц Турки бин Фејсал ел Сауд потврди вечерва на својот Твитер профил дека...

ердоган сомалија

Бомбашки напад пред хотелот каде е сместена Турската делегација во Могадиш, Ердоган не се откажува од посетата.

МОГАДИШ – Автомобил бомба експлодира денес пред претседателската палата во главниот...

ердоган оик

Ердоган: Навредувањето на Мухаммед а.с претставува црвена линија за муслиманите !

Во обраќање на состанокот на Парламентарната Унија на земјите членки на Организацијата за...

husi

Шиитските бунтовници Хуси ја презедоа претседателската палата во Јемен.

Шиитските бунтовници Хуси упаднале во претседателската палата после борбите со силите за...

турски телеком

ТУРЦИЈА: Притворени 20 особи заради незаконско прислушкување на високи функционери

Заради незаконско прислушкување утринава приведени се најмалку 20 особи во рекот на...

jemen

Вооружени судири пред претседателската палата во Јемен

Жестоки борби се водат помеѓу безбедносните сили на претседателот на јемен и бунтовниците...

sultanahmet-jpg20150113132710

Експлозија во центарот на Истанбул

Истанбул- Во најпрометната улица на Истанбул денес во попладневните часови експлодирала...

Турција протести

Ширум цела Турција одржани протести против објавувањето на карикатурите на Пратеникот Мухаммед а.с.

Ширум цела Турција денес беа одржани масовни протести против медијското објавување на...

erdogan1

ЕРДОГАН: На повидок судир на цивилизациите..

И покрај сите наши настојувања да тоа го спречиме, теоријата за судири на цивилизациите се...

palestina

Арапите ја подржаа новата Палестинска резолуција.

Арапските земји го подржуваат планот на Палестина да во ОН ја поднесе нацрт резолуцијата со...

пакистан карикатури протести

Демонстрации во Пакистан против карикатури на Пратеникот Мухамед а.с.

Демонстрации се одржуваат ширум Пакистан во знак на протест против објавувањето на...

давутоглу1

ДАВУТОГЛУ: Нетанјаху е лидер на Влада која убива деца (Видео)

Тоа што Бенјамин Нетанјаху беше на Маршот на Републиката во Париз не значи дека ги дели...

charli

Иран против новата карикатура на пророкот Мухаммед во Шарли Ебдо

Иран го осуди објавувањето нова карикатура на пророкот Мухамед на насловната страна на...

Џумхуриет

Истанбуслкиот весник “Џумхуријет“ ги објави карикатурите од “Charli Hebdo”

Откако турскиот весник Џумхуријет во денешниот број ги објави карикатурите на францускиот...

ПАДНА СНЕГ ВО ПУСТИНА : Саудиска Арабија под бела покривка, камилите во шок!

Студен-ладен воздух пристигнал од Русија и со себе донел снежни падавини кои ги шокирале...

spanski-ministar-600x407

Шпанскиот министер Маргаљо во Газа: Ќе му помогнеме на Газа во укинување на блокадата.

Шпанскиот министер за надворешни работи Жозе Мануел Гарсија-Маргаљо, во текот на посетата...

марш

Ердоган: Нетанјаху мафта со раката и отпоздравува во Париз, а врши масакри во Палестина

Претседателот на Турција го критикуваше израелскиот премиер што се “осудил“ да...

давутоглу

Давутоглу: Границите на Турција отворени се за бегалците, а затворени за терористите

Турскиот премиер Ахмет Давудоглу денес изјави дека Турција ги отвори своите граници...

дамаск огрев

Снегот го побели опустошениот Дамаск: Граѓаните под урнатините бараат огрев.

Со доаѓањето на зимата, снегот на жителите на главниот град на Сирија Дамаск му донесе...

Анкара, Рамалах и Мадрид протестира против терористичките напади во Париз.

Врз основа целта за осудување на недоманешните терористички напади во Париз, денес во овој...

Авганистан: Протести заради нападите во Париз: Ние сме со народот на Франција

Во градот Мезар-л Шериф на северот на Авганистан одржани се протести заради нападите кои во...

%d bloggers like this: