Category: Блиски Исток и Регион

kardavi

Карадави: Се води намерна кампања против Турција

Историјата сеуште не ги заборави масакрите кои ги извршија европските војници во периодот...

sirija-djeca

Сирија: Војската на Асад изврши напад со отровниот гас-хлор

Сириската војска изведе нов напад со разорните барел бомби со гасот хлор, во местото Џебел...

ердоган-курди

Ердоган: Грција не е во право. И Македонија ќе остане како Македонија

На конференцијата организирана во клубот на иселениците од балканските простори, која ја...

либан-турција

Либански пратеник ги предупреди Ермените да “не ја навредуваат“ Турција.

Претставникот во Либанскиот парламент, Халид ед-Дахир, ги предупреди Еремните да “не ја...

turcija pretsedatelska trska

Стартува претседателската велосипедска тура

Турата ќе одигра значајна улога во промовирањето на историјата и природните убавини на...

New York Times

New York Times одби да ја објави рекламата за помирување на Турците и Ермените.

Американскиот весник The New York Times одбил да ја објави рекламата на турско-ерменска група која...

чанаккале

Турција денес ја одбележува 100 годишнината од битката на Чанаккале

По повод одбележувањето на 100 годишнината од битката на Чанаккале денес 24 и на 25 април во...

ерменци масакр

Турција: Нека Европа и Светот размисли малку, Ерменците извршија масакр на 5.000 Турски муслимани

Во 185 масовни гробници во источна и југоисточна Анадолија, пронајдени се остатоци на турски...

палестина

Израел слави годишница од оснивањето, а илјадници Арапи го одбележуваат егзодусот.

Илјадници израелски Арапи денес протестираа против уништувањето на своите домови и...

ердоган

ИСИЛ е вирус кој сака да го уништи муслиманскиот свет.

ИСИЛ е вирус кој се обидува да ја уништи муслиманската заедница, порачал турскиот...

erdogansopuga

Ердоган не ги убивајте децата “Децата од светот во Анкара го посетија државниот врв”

Децата од светот кои допатуваа во посета на Турција по повод 23 април, Меѓународниот ден на...

ердоган

(Прекрасен видео спот) : 100 години од Победата на Чанаккале.

По повод одбележувањето на 100 годишнината од Победата на Чанаккале, Претседателството на...

Ексклузивно видео : Експлозија која ја потресе целата престолнина на Јемен- Сана

Like this:Ми се допаѓа Вчитувам...

erdogan

Ние немаме проблем со нашите браќа Ерменци

Турција досега неколку пати и подаде рака на Ерменија, ја покажа својата добра намера но без...

јемен

Саудиска Арабија во Јемен испраќа хуманитарна помош во висина од 274 милиони долари

После апелот на Обединетите Нации (ОН), Саудиска Арабија одлучи да испрати во Јемен...

палестина

Палестинците за холокаустот: Израелците ги прават истите злосторства на палестинскиот народ

Додека во Израел овие денови се одржуваат манифестации во знак на сеќавање на холокаустот...

палестина

Турција за обнова на Газа и помош на Палестинскиот народ ќе издвои 200 милиони долари.

Турција имајќи ја во предвид целта за реконструкција Н агаза и одржливото вражање во...

турција знаме

Турција ја отфрли одлуката на Европскиот парламент

Министерството за надворешни работи на Турција во врска резолуцијата на Европскиот...

ердоган катар

ТУРЦИЈА И КАТАР НА ИСТА СТРАНА : Ердоган одобри закон со кој се дозволува распоредување на Турски војници во Катар

Турскиот престедател Реџеп Таип Ердоган пред две недели  го одобрил законот кој дозволува...

ердоган и наваз

Ердоган и Наваз: Силно ќе одговориме на било каква повреда на Саудиската територија.

4 Турски извори потврдија дека претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган по телефон...

ердоган

Ердоган: Исламот ни е единствена вера

Обраќајќи се на отварањето на програмата по повод одбележувањето на раѓањето на пратеникот...

TURSKO ZNAME

Повлечен амбасадорот на Турција од Ватикан

Турското министерство за надворешни работи го повика својот амбасадор од Ватикан во Анкара...

veligden istanbul

Велигден свечено прославен во Истанбул

  Главен збор на мисата во Православната црква во Истанбул имаше Патријархот на...

Ердоган: Нема да им дадеме можност на оние кои сакаат да не разделат.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган при церемонијата на отварање на неколку...

crven3

Јемен: Првиот авион на Црвениот крст со хуманитарна помош пристигна во Сана

Црвенот крст повикува под итно да се воспостави примирје како и да се отвори копнен,...

Јемен деца

Децата сочинуваат третина од судирите во Јемен.

Претставник на Меѓународниот фонд за деца (УНИЦЕФ) во Јемен Жулиен Харниес изјави дека една...

%d bloggers like this: