Category: Блиски Исток и Регион

jemen3

Јемен пред граѓанска војна !!

Десет луѓе похинале во повеќедневн ите борби во државата поделена по секташки линии....

турција граница

Турција ја отвори границата за четири илјади бегалци од Сирија кои бегаат од ИСИЛ.

Стотици Сиријци кои минатите два дена чекале на границата кон Турција како би побегнале од...

ердоган

ЕРДОГАН: Никој неможе тероризмот да го поврзува со верата на мирот, Исламот.

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денес од Анкара порача дека никогаш нема да го...

браќа

Ердоган ги повика Муслиманските браќа во Турција

Седум припадници на Муслиманските браќа под притосок на арапските земји мораат да го...

Турција и Катар ќе формираат Висок совет за стратешка соработка

Во претстојниот период мислам дека ќе се зголеми чувствителноста кон реалните инвестиции...

ердоган во катар

Претседателот Ердоган во посета на Катар.

Турскиот претседател Реџеп таип Ердоган на официјалната церемонија по повод посетата на...

vezbi

Азербејџан и Турција започнаа голема воена вежба.

Војската на Азербејџан ќе исведе воена вежба од големи размери, во која ќе усчествуваат и...

арапи

Турција не ја потпиша завршната декларација од состанокот во Џеда.

Заврши состанокот насловен како “Состанок за борба против тероризмот“ кој се оддржа во...

Известување од Саудиска Арабија

Саудиска Арабија објави дека со учество на Турција,САД, Египет, Јордан и земјите членки на...

акса

30% од Израелците ја разгледуваат опцијата за напуштање на Израел.

Резултатите на јавното мислење, објавено на Вториот еврејски тв канал, покажал дека дури 33%...

идил1

Цивилниот живот под управа на ИДИЛ, по организиран отколку што мислел Западот.

Во градовите ширум пустинските краеви на северна Сирија, борците на ИДИЛ воспоставија...

ердоганво посета

Јакнењето на моќта на браќата ќе допринесе за посветла иднина.

Зајакнувањето на моќта на браќата ќе допринесе на иднината да погледнеме со поголема надеж...

конвојрефах

Египет го отвори граничниот премин Рефах, ОН достави хуманитарна помош во Газа.

Светската програма  за храна на ОН (WFP – World Food Program) – достави хуманитарна помош во Појасот...

мировници

Во тек се преговори за ослободување на мировниците на ОН од Голанската висоравнина.

Продолжени се преговорите со организацијата Фронт Ен-Нусра, која во џзаробеништво држи 44...

“Нелегално“ изградени: Израелските окупаторски војници уриваат фабрики и штали на Палестинци.

Израелските војници урнаа фабрика за млечни производи во градот Ел-Халил на југод на...

erdogan kipar

Ердоган во прва официјална посета на Северен Кипар

Турската Република Северен Кипар ќе биде посилна држава Претседателот Ердоган во прва...

ирацка војска

Ирачката војска го зазеде градот Амирли.

Единиците на ирачката војска влегоа во градот Амирли, на северот на Ирак, град кој повеќе од...

persiski zaliv

Арапските земји ја осудија организацијата “ Исламска држава“

Шесте членки на Собранието за соработка на Заливот, вчера донесоа одлука со која го...

ЕРДОГАН: Сирија е одговорна за нападите на Исламската држава во Ирак

Потезите на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад беа темел за формирање на...

крал

Саудискиот крал Абдулах го предупреди Западот: Или сопрете ја ИДИЛ, или ќе бидете нивна мета.

Кралот на Саудиска Арабија Абдулах бин Абдулазис ал-Сауд предупреди дека припадниците на...

Турција го слави 30-ти Август. Ден на победата.

92-та годишнина од славната историја се слави со голема радост и свечени манифестации низ...

светло турција

Турција ќе го запали светлото во Газа

Турската пловечка електрана, би можела во наредните 120 дена да вплови кон Газа, доколку...

Премиерот Ахмет Давутоглу го објави составот на новата влада

Во новата влада има четири нови имиња Претседателот на Партијата за правда и развој (АКП) и...

исилучебници

ИСИЛ ги забрани учебниците: Музичко воспитание,историја и веронаука.

Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) во подрачјата на Сирија кои ги држи под контрола...

uss-donald-kuk-1397499843-479793

СУДИР ВО ПЕРСИСКИОТ ЗАЛИВ: Американски воен брод пукал на Ирански брод.

На американска страна немало повредени, ама не е познато дали имало ранети и на иранскиот...

Давутоглу официјално избран за нов претседател на АК партијата

Давутоглу им се обрати на сопартијците и им се заблагодари. Пратеникот од Коња и министер за...

%d bloggers like this: