Category: Локално

ОХРИД3

Нов земјотрес вечерва ги вознемири граѓаните во Охрид

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран вечерва во 21 часот...

охрид2

Нова серија земјотреси во Охрид, најсилниот 3,7 степени

СКОПЈЕ (АА) – Нова серија од шест земјотреси изминатата ноќ повторно го потресе...

gubreopstinastruga1-480x360

Стружани повторно го оставија ѓубрето пред општината, полицијата спречи инцидент

Во знак на револт поради загадувањето од депонијата и инертноста на власта, граѓани на...

калиста

МПЦ: Глисерот не e во сопственост на Црквата, туку на приватна фирма

Скопската епархија на МПЦ-ОА, ги демантира пишувањата на дел од медиумите дека за 180.000 илјади...

ze-777x437

Охридски регион: Ноќеска пет земјотреси, најсилниот 4.1 степени

Пет земјотреси со умерен до посилен интензитет беа почувствувани во текот на ноќта, во...

ohrid

Серија земјотреси во Охридско

По денешниот силен земјотрес во регионот на Охрид и Ресен, кој беше почувствуван во повеќе...

zemjotres

Моментот кога се случи големиот земјотрес во Охрид-Струга (Фото/Видео)

Денешниот земјотрес предизвика вистинска паника меѓу охриѓани, пред се поради силината на...

19598831_1568272879870553_7482125429945559564_n

Пожар зафати шума во непосредна близина на населба Делогожда.

Според информациите кои беа доставени до нашата редакција голем и сериозен пожар, нешто...

19429934_1566228470074994_8409551752366282169_n

СТРУГА: Започна санирањето на десниот кеј на Црн Дрим

Започна репарацијата (реконструкцијата) на десниот кеј од Црн Дрим до Мостот на...

20170624_2_24404960_23455245_Web

Во Охрид одбележан Денот на Балканските Египќани

ОХРИД (АА) – Во Охрид денес беше одбележан 24- ту јуни меѓународниот ден на Балканските...

struga-777x437

Стружани на протест побараа решение за депонијата

Стружани денеска на протести побараа од централната и локалната власт под итно да определат...

kamenolomlabunista-640x360

Почина работник кој работел на каменоломот на местото викано “Стрижак“

Во болницата „Св. Еразмо“ во Охрид, вчера околу 15:00 часот бил донесен починат 61-годишниот...

zemjootressss-640x846

Земјотрес со јачина од 4.1 степени го потресе Охрид

Земјотрес со интензитет од 4.1 степени по Рихтер го погоди охридскиот регион. Потресот...

19114053_1633756966683509_8877107789476670141_n

(Фото) Саниран и изгаснат пожарот на Струшката депонија

По повеќе часовната работа – активност околу санирањето (гасенење и затрпување) на дивата...

1

КИЧЕВО: Бајрамски концерт – 28.јуни 2017. 20.4О часот

Во организација на здруженија на граѓани, и фирми на град Кичево, а во заедничка соработка со...

19145999_1552549838109524_7103034913690247363_n

Сообраќајна несреќа на регионалниот пат Струга – Дебар во делот на населба Велешта

Вечерва нешто пред 22.00 часот на регионалниот пат Струга-Дебар во делот на населба Велешта,...

cist vozduh

(Фото Галерија) Стружани на трет граѓански марш за чист воздух

Денес со почеток од 12.00 часот, во организација на граѓанската иницијатива “Доста е “ ,...

Struga Parking

Општина Струга : Не плаќајте за паркинг во Струга!

Општина Струга излезе со соопштение околу (не) плаќањето за паркинг во град Струга. Во...

duraku

Министерот за животна средина Дураку во посета на струшката депонија

Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку денеска ќе ја посети...

IMG_8156 (Copy)

Стружани на протест пред Општината и Судот за проблемот со депонијата

Граѓаните на Струга повторно ќе го кренат својот глас за чист воздух, овојпат пред...

IMG_8156 (Copy)

Стружани утре (10.06.2017г.) повторно на протест за чист воздух

Со протестен марш, стружани утре повторно ќе го кренат гласот против дивата депонија и ќе...

most

МОСТ организира обука за застапување и истражувачко новинарство во Струга

Граѓанската асоцијација МОСТ, во рамките на проектот „Медиа платформа за застапување“,...

IMG_8149 (Copy)

(Мега Галерија/Видео) Стружани на протестен марш за чиста и здрава животна средина

Под мотото “Чист воздух сега“, а во огранизација на граѓанската иницијатива “Доста“,...

18922181_1541683542529487_7986586836045732668_n

Сообраќајна незгода на регионалниот пат Струга-Дебар- Вевчани

Вечерва некаде околу 20.45 часот, во непосредна близна на главната раскрсница од регионалниот...

deponijastruga1-640x360

Со протестен марш стружани повторно ќе бараат чист воздух

Деновиве повторно гореше струшката депонија. Од Граѓанската иницијатива “Доста” на...

miladinovci

Објавен конкурсот за наградата “Браќа Миладиновци” за најдобра поетска книга помеѓу два фестивали

Управниот одбор и Дирекцијата на Струшките вечери на поезијата распишаа конкурс за...

%d bloggers like this: