Category: Локално

struga sovet

Струшкиот совет ќе носи стратегии за социјална заштита на граѓаните и за образование

Советот на општина Струга утре ќе ја одржи 24-тата седница на чиј дневен ред ќе се најдат 20...

struga_vlez

Струга ќе се гради кружен тек на крстосницата Ќафасан-Дебар

Општина Струга во текот на наредниот период ќе започне со градежните активности за изградба...

semenskimaterijal-640x360

Царината откри семенски материјал во автобус кој сообраќал до Струга

Царинските служби при контрола на автобус со македонски регистарски таблички, што...

proakvastruga4

Директор на „Проаква“ Струга го оштетил претпријатието за над 200 илјади денари

Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 49-годишниот А.В. од струшкото...

Во сабота ќе се одржи мултикултурен настан „Заедно за Струга“

Настанот ќе биде во Спортскиот центар „Тими“, каде ќе се стави акцент на градење на...

ezero

СТРУГА: Водните ресурси и ледени езера на планината Јабланица.

  ЛЕДЕНИТЕ ЕЗЕРА ЕДНИ ОД РЕТКИТЕ НА ПЛАНИНАТА ЈАБЛАНИЦА. ЕДУКАЦИЈАТА ЗА ВОДНИ РЕСУРСИ ОД...

sela

Села обвинува дека Струга однадвор се полни со кучиња скитници

Струшкиот градоначалник Зеадин Села е убеден дека со години, во глуво доба, додека сите...

kuce

Анима Мунди: Дали Општина Струга врши стерилизација на бездомните кучиња?

 Од Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ изразуваат жалење за случајот во...

ribar

Запленети мрежи, алат и пловни објекти на Охридското Езеро

Повеќе рибарски мрежи во вкупна должина од стотина метри, седум килограми риба – охридска...

стругакуцинја

Кучиња скитници искасапија стружанец

Стружанец бил искасапен од глутница кучиња во центарот на градот. Како што велат стружани,...

hoteldrim

Во Струга ќе се презентираат наодите од Кварталниот мониторинг на буџетската транспарентност на Струга, Охрид, Центар Жупа, Дебрца, Дебар и Вевчани

Центарот за економски анализи (ЦЕА) и ФОРУМ – Центар за стратегиски истражувања и...

Купа

Апел за пронаоѓање на лицето Уран Купа од с. Велешта

  Сите граѓани кои можат да помогнат во пронаоѓањето на 27-годишниот Уран Купа од струшкото...

VELESTA

Исчезна момче од Велешта

Ноќеска, околу 01:15 часот, во Полициската станица Струга, 50-годишниот Б.К. од селото Велешта...

струга кеси

Само празни вреќи против поплавите во Струга

Општина Струга побарала вреќи со песок и пари за справување со поплавите, но одговорот од...

струга

Во Струга пункт за помош на населението од поплавените подрачја

Општинската организација на Црвениот крст во Струга ја започна хуманитарната акција за...

лавина

Оспособена една лента за сообраќај на патот Дебар-Маврово

Патниот  правец  Дебар – Маврово кој беше затворен за сообраќај поради лавина на патот,...

чешма

Во неколку струшки села е воведена забрана да се пие водата од водоводот

Забранета е употребата на водата за пиење во неколку струшки села, информира Регионалниот...

протести евн

Струга – Протести пред ЕВН

Жителите на струшкото село Поум и општина Вевчани се собраа денес пред седиштето на ЕВН во...

poplavi struga

(Фото) Поплави и во Струга.

Имајќи го во предвид наглото топење на снегот од повисоките планински места, како и...

visni deponija

Депонија околу патот кон струшко Вишни и Горна Белица (Фото)

Вљубениците во природата во регионот на Охрид и Струга повторно во ЕКО Патрола и реагираат...

струга

Стружани сакаат градот да добие семафори, нов дрвен мост и фабрики за младите

Струга, 30. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Центарот на заедницата на Општина Струга во периодот од...

Сообраќајна несреќа во непосредна близина на влезот за Струга

Според информациите од Секторот за внатрешни работи од Охрид, несреќата се случила по 10:00...

niko nestor

Наставници во „Нико Нестор“: Жртви на екстерното тестирање се професорите, но и учениците и родителите

Струга, 28. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Наставниците и професорите се на маргините на...

Македонски ученици ќе бидат дел од „Вселенскиот камп“ на НАСА во Измир

Струга, 27. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Околу 500 наставници од државава и од странство, изминатиов...

bolnica struga

Струшката општа болница меѓу установите со најдобри постигнувања

Скопје, 26. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Општите болници во Струга, Гевгелија, Велес и Кочани, се...

skolski klupi

Струшки наставници барат да престане нивното деградирање

Струга, 26. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Наставниците од О.У. „Јосип Броз Тито“ од Струга...

%d bloggers like this: