Category: Локално

Забрана за движење на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан

Од 21 часот, поради обилни снежни врнежи, воведена е забрана за движење на патниот правец...

Струшките советници ќе расправаат за буџетот за наредната година

Советот на Општина Струга на 30.декември ќе ја одржи 22.седница, последна за годинава. На...

struga

Панел дискусија „Кај ни е мостот?!“ во Струга

Во организација на Центарот на Заедницата на Општина Струга, во петок во струшкото „Арт...

mladinskobudenje

„Младинско будење“ денеска во Струга

Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска ќе се спроведе кампањата...

Реката Црн Дрим порибена со 3.000 единки подмладок речна пастрмка

Викендов ЗРСК „Пастрмка“ – Струга изврши порибување на „риболовниот ревир река Црн...

На Ќафасан царината заплени производи за подготовка на храна

Викендов царината на граничниот премин Ќафасан заплени 144 килограми готови кори за бурек и...

komunalno1

Општина Струга, со донација за ЈКП Хигиена – Лабуништа.

Имајќи ја во предвид, дотраеноста на механизацијата со која располага и работи ЈКП Хигиена,-...

opstina struga

Струшките советници ќе добијат подобри услови за работа

Струшките советници во иднина ќе работат во подобри и посовремени просторни услови. Ова се...

drva

Кривични за две лица од струшко поради кражба на огревно дрво

Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 61-годишниот А.П. и 53-годишниот...

ramiz-merko

И, покрај не разрешените проблеми и неправилности, Мерко сепак си прогласи победа на партиските избори во Струга.

Поранешниот градоначалник на Струга Рамиз Мерко очекува да биде новиот претседател на...

дуи

Масовна тепачка помеѓу членовите на ДУИ во Струга.

Незадоволството на крилото на Арбен Лабуништа во огранокот на ДУИ во Струга, откога...

old-bazaar-bitola

Кривична за жител на Лабуништа поради бесправно градење во Битола

СВР Битола поднесе кривична пријава против 47-годишниот П.П. од Битола и една година...

urbanopletenjestruga

Во Струшката чаршија се спроведе проект урбано плетење

Вчера точно на пладне, Иницијативата за независен културен активизам ИНКА од Струга...

ismajloska

Исмајлоска – Контактот на критичарот со освртот кон некое дело треба да е суптилен

Критични, но многу повеќе есеистички погледи напишани по одредени пригоди и поводи, се...

licevlice

Благодарност од списанието „Лице в Лице“ за струшките и охридските активисти

Уличното списание за активизам „Лице в Лице“ вчера ги додели признанијата и наградите за...

struga1

Активните мерките за вработување ќе се презентираат пред стружани

Трибина за презентација на активните мерки за вработување ќе се одржи задутре во хотелот...

mustafacelebi1

Интензивно се реконструира „Мустафа Челеби“ џамијата во Струга

Со средства од Турската агенција за соработка и координација – ТИКА се реконструира...

Струшките советници ќе расправаат за програмите за работа на општината во 2015 година

Советот на Општина Струга утре ќе ја одржи 21-та редовна седница. На дневен ред ќе бидат...

mersiha

Промоција на книгата есеи и критики „Тангента“ на Мерсиха Исмајлоска

Во петок, во Спомен домот на Браќата Миладиновци во Струга, ќе биде промовирана книгата есеи...

села

Села бара да се избројат Бугарите и Грците во Македонија

Во Македонија треба да има попис и во него треба да има колона “Бугари” и “Грци“,...

струга

Стружанец ограбил продавница за сребрен накит

На 3-ти и 4-ти овој месец во Струга непознат сторител со употреба на погоден предмет влегол во...

farina

Струга ќе добие ново културно катче „Farina’s handmade“

Вечерва во Струга ќе биде отворено ново културно катче, каде млада уметничка ќе изложува...

засадување дрво

Октиси се оплеменемува со бор и чемпрес

Акцијата „Ден на дрвото – Засади ја својата иднина“ во струшкиот регион денеска се...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Сообраќајна несреќа во непосредна близина на населба Велешта.

Денес во попладневните часови некаде околу 14.40 час. во непосредна близина на отпадот за...

hotel-drim

Се шири мрежата НВО-и кои се партнери на полицијата

Во хотелот „Дрим“ во Струга денеска ќе биде одбележан Отворениот ден на мрежата на...

Обука за Деца правобранители во Струга

Вкупно 15 новоизбрани Деца правобранители од средните училишта од Битола, Охрид, Струга, Штип...

%d bloggers like this: