Category: Локално

Labunista skola

Наставник претепал ученик во ОУ “Мурат Лабуништи“’ – Лабуништа

Според информациите доставени до редакцијата на Дубаи Портал, од страна на вработени во ОУ...

struga

Струга го надминува Охрид по бројот на угостителски објекти – ги има 163

Во југозападниот регион Струга е лидер по бројноста на угостителски објекти. Според...

ohridskoezero1-696x392

(ФОТО) “Добро утро Охриде, град на УНЕСКО тоа што си!”

На Охридското Езеро му се случува катастрофа- повторно алармираат од граѓанската...

16729018_1542333499113485_1281377306681997142_n

ЛАБУНИШТА: Претставници на риболовното друштво Карп-Фиш, одржаа мирен протест

Денес на местото викано Теснец во непосредна близина на акумулацијата Глобочица,...

arhi

На крајот на минатата година во Струга доделени дури 53 одобренија за градење

На територијата на Општина Струга во декември 2016 година се издадени 53 одобренија за градење....

ohrid

Југозападниот регион во средната граница според распределбата на Бруто домашниот производ

Југозападниот регион се наоѓа на средината на листата според распределбата на Бруто...

metodaio-640x360

Локалната агенција за развој од Струга започнува со проектот Western Balkan creative clash

Унапредување на организациите преку креативни решенија на уметниците е целта на...

policija

Стружани нападнати во нивниот дом

На улицата „Црн Дрим“, стружанката М.А., нејзиниот сопруг Е.А. и нејзината свекрва З.А.. во...

dvor-struga-670x346

Струга, одгледувачница на кучиња во училишен двор

Питбули, ротвајлери и разни други сорти на кучиња. Сето тоа во дворот на основното училиште...

kniga

Награда „Гоцева мисла“ за струшкиот писател Ресул Шабани

Во пресрет на 4 февруари, роденденот на Гоце Делчев, годинашната меѓународна награда...

skola

Две струшки училишта добија средства за проекти од меѓуетничка интеграција

Основните училишта „Браќа Миладиновци“ и „Гоце Делчев“ од Струга се меѓу избраните...

кокошка

Утврдено присуство на птичји грип во Струшкото село Мороишта

Утврдено е присуство на високозаразна болест Авијарна инфлуенца, односно птичји грип тип...

gasenpistol

Царината заплени гасен пиштол во автобус кој сообраќал на релација Истанбул – Скопје – Струга

Тим на царинската управа открил гасен пиштол, 4 гасни цилиндри (полнења) и 120 метални дијаболи...

avtobis1

(Фото) Автобус кој сообраќал од Струга се запали и изгоре во Германија, нема повредени

Автобус на компанијата „Башким Турс“ од Гостивар, кој сообраќал од Струга кон Германија се...

policija

Возач на Брза пошта од Струга сам си наплатил две плати од сопственикот

24-годишниот Н.К. од Струга заработи кривична пријава поради постоење основи на сомнение за...

карта

Кривична пријава за стружанец поради бесправна градба

Поднесена е кривична пријава против 50-годишниот К.Н. од селото Велешта поради постоење...

1

Заедничка соработка -проект на Titanium Capital Ltd (САД) и компанијта ФИНЕ – Македонија

“КОСМОС” заминува во историјата. Компанијата Титаниум Капитал ЛТД од САД влегува во...

policija

Сообраќајка во Струга, повредено едно лице

На раскрсницата од улиците „Маркс и Енгелс“ и „ЈНА“ во Струга, вчера околу 17:50 часот се...

zamrznatoezero

Замрзнатото Охридското Езеро снимено под вода (Видео)

Вљубеникот во Охрид и неговите убавини Љупчо Стојкоски – Лепи објави ново видео на кое ги...

vevcani-posta

Обид за грабеж на поштата во Вевчани, го украле сефот и го оставиле на улица

Ноќта помеѓу 5-ти и 6-ти јануари се случи обид за кражба во локалната пошта во Вевчани....

%d0%a1%d1%82%d1%80%d1%83%d0%b3%d0%b0-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%bc%d0%be%d1%81%d1%82-640x360

Новиот мост – нова атракција за стружани и туристите (Фото)

Струшкиот бизнисмен, Менди Ќура донираше околу 150 илјади евра за проектот за новиот дрвен...

p4

(Фото) Пожарникарите од Струга со новогодишни пакетчиња за децата од „Порака нова“

По повод Новогодишните и божиќните празници пожарникарите од Струга,денес  ги посетија...

%d0%b3%d1%83%d0%bb%d0%b0%d0%b1%d0%b0%d1%80%d0%b8

7-мо годишно собрание на Општинско гулабарско друштво Струга

На ден 24.12.2016 год. Петок беше одржано 7-то годишно собрание на Општинско Гулабраско друштво...

palmazapalenastruga

Запалена уште една палма во Струга (Фото)

Само една недела откако беше запалена една во Охрид, неодговорни поединци синоќа запалиле...

ujp

Едукативни обуки од УЈП за земјоделците од охридско и струшко

Од крајот на овој месец до јануари 2017 година, Управата за јавни приходи организира обуки за...

ohrid

Охрид надвор од статистиката на градови со екстремно загаден воздух

Охрид за среќа е надвор од статистиката на градови со екстремно загаден воздух, проблем со...

%d bloggers like this: