Category: Зад Огледало

сулејман

Заради Сулејман Керимов, Русија влегува дипломатска војна со Франција?

Рускиот милијардер и сенаторот Сулејман Керимов, чие апсење по излегувањето од авион во...

naslovna-za-denes-mioa

Селмани предупреди, Владата сака да воведе цензура во медиумите

Министерството за информатичко општество и администрација денеска во Скопје организираше...

arapisamit

Саудиска Арабија за време на арапската лига:“Време е да се пресметаме со Иран, нашите градови се на домет на Иранските ракети“

За време на самитот на министрите за надворешни работи на Арапската лига во Египет, Саудиска...

пло вашингтон

САД на Палестинците им порача да ги затворат канцелариите во Вашингтон, ако не се откажат од тужби кон Израел

Палестинските претставници изразиле изненадување со одлуката на САД да се затвори...

vijest-27456_2718_4969

САД дополнително загрижени заради Турското купување на Рускиот С-400

Заменик-американскиот секретар на воздухопловните сили Хајди Грант порачала дека турската...

нетанјаху

НЕТАНЈАХУ: “Русија нема да оди против Иран. Ако мораме, тоа ќе го направиме сами“

Како јавува Jerusalem Post, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во обраќање преку...

motiva-848x478

Саудиска Арабија ги испразни американските резервоари за нафта

Резервоарите за складирање на нафта во најголемата американска рафинерија во Порт Артур,...

jemen

НА ПОВИДОК НОВА ВОЈНА ? Информацијата на американски генерал ја пали искрата помеѓу С.Арабија и Иран

Балистичката ракета која беше истрелана од Јемена на главниот град на Саудиска Арабија,...

Kaspersky-CIA-940x560

Kaspersky Lab потврди: ЦИА ги фалсификуваше нашите сертификати

Претходно обвинети за сајбер шпионажа од страна на американските власти, руската компанија...

vijest-27318_5112_5214

Ситуацијата нагло и драматично ескалира: С.Арабија тврди дека Либан и` објави војна

Саудиска Арабија во текот на вчерашниот ден го обвини Либан за “прогласување војна”,...

трамп

Економската војна е прогласена: САД воведува царина од 20% на сите увозни производи, со цел сочување на работните места

Доналд Трамп напредува со својот економски план. По протекционистички пат кој би можел...

18480309_303

Кој се крие зад 72-часовниот ултиматум од „УЧК“?

Од надлежните се очекува да истражат кој стои зад „соопштението број 6 на УЧК“ и кој ја...

нетанјаху

НЕТАНЈАХУ ГО ОБЈАСНУВА СТРАВОТ НА ХАРИРИ: Неговите изјави се предупредување дека мора да дејствуваме против иранската агресија

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјавил дека оставката на неговиот либански колега...

DNK

Се создава ли “етнички вирус“, кој ќе убива само одредени народи, потајно се прашува Владимир Путин

“Ние сме предмет на голем интерес”, изјавил Владимир Путин на состанокот на Советот за...

барзани

Оставката на Барзани, и преговорите со Багдад за регионални избори

Вчера безбедносните сили во главниот град на ирачкиот Курдистан, Ербил, спречија нападот на...

kene-777x437

(Убиството на Кенеди) Објавени само дел од документите за атентатот

Администрацијата на Доналд Трамп ги објави класифицираните документи за убиството на...

моссад

Иран агент на Моссад осудил на смрт Amnesty International бара негово ослободување

Обвинителот на Техеран го обвинил агентот на разузнувачката агенција Мосад за давање на...

турција

ЗАОСТРУВАЊЕ НА ОДНОСИТЕ: САД одбија да издадат визи на турската делегација на Министерството за правда

Американските власти одбиле да им издадат визи на делегацијата на турското Министесрство...

vijest-27157_4367_5839

Политичка порака? САД му забрани влез на Индонезискиот шеф на војската, иако бил поканет

Индонезија испрати дипломатска нота во Вашингтон протестирајќи и барајќи објаснување...

volvo severna koreja

Шведска од Северна Кореја бара исплата на долг од 1974 година

Шведска од Северна Кореја побарала да и` се врати долгот за автомобилите Волво испорачани во...

heraldo-de-mexico-Daphne-Caruana-Galizia-panama-papers-2-copia-1024x683

МАЛТА: Убиена новинарка која се осмели да допре до високата политика

Оснивачот на Викиликс, Џулијан Асанж, понудил награда од 20 илјади евра за сите информации...

израелски министер

Израелски министер сугерира на можна војна помеѓу САД и Иран: Иран е нова Северна Кореја

Изрелскиот министер за разузнувачки прашања, Исраел Кац, изјавил дека неодамнешниот говор...

данскавојска

Данска за првпат после Втората светска војна на улиците ја испраќа војската

Вооружените сили на Данска излегоа на улиците на главниот град се со цел одбрана на клучните...

барзани-нетанјаху

ТАЕН ПЛАН ЗА ПОДЕЛБА НА ИРАК И СИРИЈА: 200.000 Израелци ќе се населат во Курдистан по прогласување на независноста

Според весникот Israel-Kurd со седиште во Ербил, израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху и Масуд...

путин-ердоган

Washington Examiner: Ердоган и Путин склучија сојуз против САД

Русија и Турција одлучиле да постапуваат против интересите на Соединетите Американски...

израел

Протест на Израел до Москва заради приемот на функционери на Хамас

Израелскиот министер за животна средина на Ерусалим Зе`ев Елкин во текот на посетата на...

%d bloggers like this: