Category: Зад Огледало

москва

Русија го возвраќа ударот, САД да ја намали бројката на дипломати, а следува и конфискација на имот

Русија одлучила да го возврати ударот на американските санкции порачувајќи му на САД дека...

IMG_2117-740x440

ОН: потребно е да се истражи што се случува во Мијанмар

АФП известува дека специјален известувач на ОН побарал од мијанмарските власти да...

kongres

Законот против бојкотирање на Израел потпишан од 45 американски сенатори и 237 конгресмени

Предлог законот според кој бојкотувањето на израелските производи би било кривично дело, го...

20170720121905_24946

Германија и` воведува санкции на Турција

Германскиот министер за надворешни работи Сигмар Габриле на вонредна конференција за...

20170710_2_24647042_23911706_Web

(Фото/Видео) САД продолжува со испраќање оружје на терористите на ПКК/ПЈД во Сирија

ХАСЕКА/АНКАРА (АА) – САД испратија 184 камиони со воена опрема за терористичката група...

5743fc4167b0a95a982ec91b

Турскиот министер за економија доби забрана за влез во Австрија

Турскиот министер за економија Нихат Зајбекчи, кој требаше да присуствува на собири по...

rs_mosi_zastava_facebook

Скандал во Црна Гора: Се обиделе Република Српска да ја представат како држава

Меѓународен скандал се случил овие денови на Меѓуопштинските спортски игри, натпреварување...

siemens-turbina-700x478

Заобиколувајќи ги противруските санкции германски Сиеменс на Крим му доставил гасни турбини

Не е преголема тајна дека поедини мега компании од САД и Европската Унија во поедини пазарни...

АМЕРИКАНСКА ВОЈСКА

На американската војска во Авганистан ѝ пристигнува помош од 600 воени камиони

КАРАЧИ (АА) – Брод со повеќе од 600 американски воени камиони доплови во Пакистан, од каде...

5960e20f-83a0-474d-b27f-67230a0a0a7e-crno-blok-700x402

Кои се луѓето во црно кои прават хаос по Хамбург

Додека Хамбург како домаќин на самитот Г20, тонеше во хаосот, многумина гледачи ширум светот...

TENK

Чуден тек на настаните во Сирија: Под налетот на Турските сили, Курдите освоените територии им ги предаваат на Асад

Во тек се преговори под патронат на Русија помеѓу представниците на Дамаск и Курдите на...

NATO2-640x490

Полска го купи најсовремениот американски против ракетен систем: Може ли ’Патриот’ да го сопре Рускиот ’Искандер’

Трамп на Пољаците им го продал најсовремениот американски противракетен систем. Од друга...

000_q2935

ЌЕ ДОЈДЕ ЛИ ДО СУДИР НА БЛИСКИОТ ИСТОК: Ал Тани: Го одбиваме ултиматумот,не се плашиме од воена интервенција

Министерот за надворешни работи на Катар, уште еднаш ги отфрли барањата на Саудиска Арабија,...

venecuela napad.

Напад со хеликоптер на владини згради во Венецуела: Обид за пуч или инсцениран шоу во режија на власта?

Венецуелските власти и понатаму се обидуваат да ги пронајдат напаѓачите од полицискиот...

20170629172138_66209

Германија му забрани на Ердоган обраќање на Турците во Хамбург

Германската влада му забрани на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да им се обрати на...

thumbs_b_c_d348e1a42deb38408c74996da77f6144

САД им испрати уште 120 шлепери воена помош на терористите на ПЈД/ПКК во Сирија

АЛ ХАСЕКЕ/АНКАРА (AA) – Соединетите Американски Држави (САД) и понатаму ги вооружуваат...

Untitled

(ВИДЕО)НОВА во Ниш: Рускиот центар воена или хуманитарна база

Сместен на неколку стотина метри од аеродромот во Ниш, руско – српскиот хуманитарен центар,...

5953cd5c-3bd8-4795-9752-65120a0a0a7e-ruanda-genocid-masakr-700x402

Новинар ја обвини Франција дека ги вооружила екстремистите кои извршија геноцид во Руанда

ПАРИЗ (АА) – Се тврди дека и покрај одлуката на Обединетите нации (ОН) за ембарго кон Руанда...

бил гејтс

БИЛ ГЕЈТС ПРЕДУПРЕДУВА: 30 милиони луѓе ќе починат за помалку од една година

Меѓународната заедница треба да свати дека што побргу треба да се подготви за можна светска...

меркел-трамп

СУДИРОТ НЕИЗБЕЖЕН: Германците ја прислушкувале Белата куќа, и Американски компании

Германската разузнувачка служба (БНД) долго шпионирала повеќе функционери и компании во...

Screenshot_2017-06-19-16-07-17-1

ПЛАНЕТАТА НА РАБОТ НА ВОЈНА: Русија издаде наредба да се соборуваат и Американски авиони во Сирија

Руското министерство за одбрана соопштило дека ја суспендира координацијата со САД во...

2015_9_4-Egyptian-President-Abdel-Fattah-al-Sisi-e1497535320988

Сиси побарал од Саудиска Арабија да ја блокира и Турција

Египетскиот претседател ги повикал сојузниците во Заливот кои Катар го ставија под...

20170615084543_41458

ЗЕМЈОТРЕСИТЕ ВО ЕГЕЈСКОТО МОРЕ ВЕШТАЧКИ ПРЕДИЗВИКАНИ ОД СТРАНСКИ СИЛИ

Градоначалникот на Анкара Мелих Гокчек ги обвини странските сили дека вештачки...

izraelski-list-haaretz-otkriva-netanyahu-se-potajno-sastao-sa-sisijem-u-kairu-kako-bi-dogovorili-plan-egipatskog-priznavanja-izraela-kao-zidovske-drzave_1029_1319

Израелски Haaretz открива: Тајна средба на Нетанјаху и Сиси, се подготвува египетско признавање на Израел како еврејска држава

Како пшува израелскиот дневен весникHaaretz,, египетскиот претседател Абдел Афат ел-Сиси...

image_650_365

БРЗ ОДГОВОР ОД КАТАР: Талибаните ги угостивме на барање на САД

Талибаните предстојуваа во Катар на барање на Владата на Соединетите Американски Држави,...

талибанци

САУДИСКА AL-AREBIYA: Катар, Иран и Русија ги помагаат талибаните во Авганистан во борба против САД

Во текот на последните недели се појавија многу извештаи кои го обвинуваат Иран дека...

%d bloggers like this: