8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Етиопските ортодоксни христијани го прославуваат „Мескел“

Етиопските ортодоксни христијани, во главниот град Адис Абеба традиционално го прославуваат Фестивалот „Мескел“, во чест на „Откривањето на Светиот крст“ (Вистинскиот крст) од страна...

Владата на Казахстан го менува писмото од кирилица на латиница

Со одлука на владата на Казахстан, ова земја до 2025 година целосно ќе го смени државното писмо од кирилица во латиница и се проценува дека тоа ќе...

Белград: Ако Тачи дојде во Прешево, полицијата ќе постапи по налозите

По повод најавите дека косовскиот претседател Хашим Тачи в среда ќе ги посети општините во Прешевската Долина во Србија, српскиот министер за внатрешни работи...

ЕГИПЕТ: Британски брачен пар починал од бактерија E. Coli во хотел во Хургада

Британската туристичка компанија Томас Кук (Thomas Cook) евакуирала 301 турист од хотел во Хургада, Египет, откако двајца туристи починаа на 21 август. Џон Купер (69)...

(Видео) Авион се преполовил на два дела, загинале две лица

Две лица загинаа кога приватен авион се урна надвор од пистата на аеродромот во центарот на Гринвил во Јужна Каролина. Директорот на аеродромот Џо Фрешер изјавил дека...

ШВЕДСКА: Пронајдена бомба во џамија во Стокхолм

Во џамија во Стокхолм, во Шведска, пронајдена е рачна бомба. Портпаролката полицијата во Стокхолм, Ана Вестберг, соопшти дека експлозивната направа прицврстенана зидот на џамијата  била пронајдена во...

НЕСЛОЖУВАЊЕ СО ТРАМП: Американскиот државен обвинител Џеф Сесион поднесе оставка

Американскиот државен правобранител Џеф Сесион поднесе оставка заради превирањата во односите со претседателот Доналд Трамп, јавува агенцијата Анадолу (АА). Сесион соопшти дека поднесува оставка токму...

Колапс на железничкиот сообраќај во Амстердам, илјадници патници без превоз

Поради проблеми со еден од системите за управување, речиси сите возови во и во близина на Амстердам и Аеродромот Шипхол биле запрени, заради што...

Гори траект со повеќе од 300 патници во Балтичкото море, во тек е акција...

На траект во Балтичкото Море, дошло до силна експлозија, после што избувнал пожар. Јавува РТ, траектот има околу 335 патници и членови на екипажот, кои...

Парада на гордоста во Солун: Двајца учесници нападнати и фрлени в море

Со претставници од Македонија, со пораки за Македонија и со инцидент пред почетокот, помина седмата Парада на гордоста во Солун. Како и во изминатите години...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!