23 C
Struga
Friday, August 7, 2020

Два американски авиони паднале во море во близина на Јапан

Два авиони на американската војска, со вкупно седум члена на екипажот, се судрија за време на вежбата на јапонскиот брег, објавија денеска официјални претставници...

Луксембург прва држава на светот со бесплатен јавен превоз

Луксембург ќе стане првата земја во светот каде што јавниот превоз ќе биде бесплатен. Следната година картите за возовите, трамваите и автобусите ќе бидат укинати,...

Амбасада на САД: Можни терористички напади во Црна Гора

Американската амбасада во Подгорица ги предупреди своите државјани на можни терористички напади во Црна Гора за време на претстојните празници. „За време на празниците, безбедносните...

Американски сенатори со резолуција за одговорност на Бин Селман за убиството на Кашоги

Група републикански и демократски сенатори се спротивставија на Белата куќа и воведоа резолуција, според која саудискиот принц се наведува како одговорен за убиството на...

Писмото на Ајнштајн се продаде за 2,9 милиони долари

Писмото на познатиот физичар Алберт Ајнштајн, за неговите видувања за идејата за Бог, религијата и еврејскиот идентитет, напишано за германскиот филозоф Ерик Гуткинд, е...

Мексико: 9.000 мигранти чекаат САД да ги отворат своите врати

Над 9.000 мигранти, од кои поголем дел се од земјите од Централна Америка, пристигнаа во мексиканскиот граничен град Тихуана со надеж дека ќе влезат...

САД / Објавена видеоснимка: Авион удри во зграда во Флорида, две лица мртви

Овој викенд, мал авион удрил во магацин и терапевтскиот центар во Форт Лодердејл (Флорида), после што речиси исчезнал во пламен. Во несреќата, две лица...

Ципрас лобира кај Пахор: Отсега нашиот сосед да го викате „Северна Македонија“

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на денешната средба во претседателската палата во Атина со словенечкиот претседател Борут Пахор изразил задоволство што кај „северниот грчки сосед“ ...

Меркел повторно прогласена за најмоќна жена во светот

Американскиот бизнис магазин Форбс ја објави листата на сто најмоќни жени во светот за 2018 година, а на прво место, осма година по ред,...

Украина бара поддршка од НАТО во спорот со Русија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО се сретнаа со украинскиот колега Павло Климкин, бидејќи Украина бара меѓународна поддршка во спорот со...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!