0.8 C
Struga
Monday, March 25, 2019

Благодарност од Чавушоглу до Нов Зеланд за покажаната чувствителност

(Дубаи - Портал) - Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу им се заблагодари на новозеландската премиерка Џасинда Ардерн и на вицепремиерот и министер за...

Главниот град на Казахстан го промени своето име во чест на Нурсултан Назарбаев

Новиот казахстански претседател Касим-Џомарт Токајев го ратификуваше предлогот за промена на името на главниот град Астана во Нурсултан. (Дубаи - Портал) - Казахстан, денеска (сабота),...

Турската Црвена полумесечина испрати 15 тони хуманитарна помош за Мозамбик

(Дубаи - Портал) - Помошта која беше составена од храна и материјали за чистење, како и предмети од други хуманитарни агенции, беше испратена во...

Нов Зеланд: Преживеаните од терористичките напади ги отворија џамиите „Ал Нур“ и „Линвуд“

Безбедносните единици, откако ја завршија истрагата започната по терористичкиот напад извршен на 15 март, џамиите „Ал Нур“ и „Линвуд“ ги предадоа на нивните управи. (Дубаи...

Франција им дозволи на безбедносните сили да пукаат на “Жолтите елеци”

(Дубаи - Портал) - Според извештаите на медиумите, на француските безбедносни сили ќе им биде дозволено да отворат оган, доколку нивните животи или животите...

Австралија: Лидерот на опозицијата ги посети турските џамии

Австралија: Лидерот на опозицијата ги посети турските џамии (Дубаи - Портал) - Сиднеј ќе даде најголема поддршка за зајакнување на безбедносните мерки во џамиите, вели...

„ОН да го прогласат 15 март за меѓународен ден на солидарноста против исламофобијата”

(Дубаи - Портал) - Во заедничка изјава усвоена по денешниот состанок на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Организацијата за исламска соработка (OIC),...

Павлопулос: Грција ќе ја блокира Република Северна Македонија во ЕУ, ако тие не ги...

(Дубаи - Портал) - Грција ја поддржува европската перспектива на С. Македонија, но потребна е целосно почитување на меѓународното право и правилна имплементација на...

До 2025 година, околу 3,5 милијарди луѓе ќе се соочат со недостаток на питка...

(Дубаи - Портал) - Повеќе од 2 милијарди луѓе на светот немаат пристап до питка вода, а се очекува дека до крајот на 2025...

Шефот на дипломатијата на Нов Зеланд, Петерс: Терористот ќе го мине остатокот од животот...

„Ние сме земја која придава голема важност на верската толеранција. Нападот врз лице кое ја исполнува својата верска обврска го третираме како напад на...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!