-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

Путин: „Турски тек ќе биде целосно оперативен до крајот на 2019 година“

Рускиот претседател Владимир Путин денес изјави дека турскиот гасовод „Турски тек“ ќе биде целосно оперативен до крајот на 2019 година, пренесува Anadolu Agency (AA). „Турски...

(Видео) Путин во Белград пристигнува со АУРУС најбезбедната лимузина на светот

Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот ќе го посети Белград и се претпоставува дека со него ќе пристигне новата лимузина Аурус, со која рускиот...

Тереза Меј доживеа пораз, парламентот го одби предлогот за Брегзит -– утре се гласа...

Со 432 гласа „против“ и 202 „за“ пратениците во Долниот дом на британскиот парламент го одбија Договорот за Брегзит, предложен од премиерката Тереза Меј. Веднаш...

До моментот – 47 пратеници се „за“ и 128 „против“ за договорот за брегзит...

Четириесет и седум пратеници изјавиле до моментот дека ќе го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј за Брегзит. Сто дваесет и осум од кои 39...

Белгија: Евреите и муслиманите разочарани од забраната за колење животни

Муслиманите и евреите во Белгија покажуваат сѐ поголемо незадоволство поради забраната за колење животни според верските прописи, која во Фламанскиот Регион на сила стапи...

Конференција во Загреб: Муслиманите и исламот представуваат градбен дел од Европа

Во Исламскиот центар во Загреб, започна дводневната конференција “Муслиманските заедници во источна Европа, права и должности“ во организација на Светскиот совет на муслиманските заедници...

Хрватската претседателка Грабар-Китаровиќ утре во посета на Турција

На покана на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, претседателоката на Република Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, утре во возвратна, државна посета ќе пристигне во Турција, пренесува...

Во очекување на гласањето: Брисел во неизвесност – Брегзит може да биде одложен

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции,...

САД заради воведување на такси на Србија и БиХ му ја ускрати визата на...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај не добил американска виза, така што тој нема да може да учествува во работата на конференцијата на Балканот во почетокот...

Албанскиот премиер ќе ја преземе и функцијата министер за надворешни работи

Премиерот на Албанија, Еди Рама, соопшти дека тој самиот ќе претседава и со Министерството за Европа и надворешни работи на земјата, по судирите меѓу...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!