8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Европската комисија го поддржува продолжувањето на преговорите со Турција

Европската Унија (ЕУ) и понатаму го поддржува продолжувањето на пристапните преговори со Република Турција, јавува Anadolu Agency (AA). Портпаролот на Европската комисија, Маргаритис Шинас, денес...

Избори САД: Долниот дом на демократите, Сенатот на Републиканците

Демократската партија е на пат да освои мнозинство во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, додека републиканците успеаја да ја задржат контролата врз Сенатот, покажуваат...

Приведени се 6 лица кои подготвувале атентат врз Макрон

Дирекцијата за внатрешна безбедност (ДГСИ) информираше дека се приведени 6 лица кои подготвувале атентат врз претседателот Емануал Макрон, јавува Anadolu Agency (AA). Според веста што...

Гренада го повлече признавањето на Косово

Гренада стана деветта земја која неодамна го повлече признавањето на независноста на Косово, изјави вчера српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ. Нема точен број...

Инцидент во Норвешка – руски авиони упаднаа на НАТО вежба

Руски воени авиони вчера упаднаа на најголемата воена вежба на НАТО од завршувањето на Студената војна, ризикувајќи со таков инцидент да предизвика војна со...

Кина: Шлепер удри во возила на наплатна рампа, 15 загинати

Најмалку 15 лица загинаа, а 44 се повредени во сообраќајна несреќа помеѓу шлепер и 30 возила, што се случи на автопатот во севернозападната кинеска...

Руска делегација на состанок со Асад во Дамаск

Руска делегација предводена од рускиот специјален претставник за Сирија, Александар Лаврентиев, денес во Дамаск оствари средба со лидерот на сирискиот режим, Башар ал Асад,...

Во Хрватското море плутале пакети со 156 килограми марихуана, релацијата била Албанија или Црна...

Хрватските медиуми објавија дека припадници на ПУ Дубровник-Неретва во близина на Оребиќ, Блато на Корчула и Мљет пронашле околу 156 килограми марихуана. Марихуаната била во...

Невремето носи сё пред себе: Расте бројот на жртвите во Италија

Најмалку 17 лица загинаа во невремето што ја погоди Италија оваа недела, а во поплавит во Палермо, Сицилија, девет лица го загубија животот овој...

Судар на два крузери во Италија

Двајца огромни прекуокеански крузери се судрија и тоа додека биле усидрени во италијанското пристаниште. Причината за нивниот "бакнеж" не е неискусен кормирали, туку тешката...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!