0.8 C
Struga
Monday, March 25, 2019

Турција го предупреди Западот поради игнорирањето на исламофобијата

Советот за национална безбедност на Турција остро ги осуди терористичките напади во двете џамии во Нов Зеланд и убивањето невини луѓе поради нивните верувања. (Дубаи...

Потона траект во Мосул: Бројот на загинати се искачи на 100 лица

(Дубаи - Портал) - Бројот на жртвите во несреќата во која потона траект на реката Тигар во ирачкиот град Мосул, се искачи на 100...

Ирак: Ферибот потона во водите на Тигар, најмалку 55 загинати

Портпаролот на Министерството за здравство на Ирак Сејф Бедир информираше дека 33 од загинатите се жени, додека 12 од нив се деца. (Дубаи -...

ОИС на вонредната седница за исламофобијата покани и делегации на ОН, ЕУ и ОБСЕ

„Во својство на претседател на ОИС, Турција свика вонредна седница на шефовите на дипломатиите на членките на таа организација за да дискутираат за растечкото...

Терористот од Нов Зеланд можно е да планирал уште еден напад

Началникот на полицијата на Нов Зеланд, Мајк Буш, истакна дека е можно терористот што отвори оган врз две џамии во Крајстчрч и уби 50...

Kараџиќ правосилно осуден на казна доживотен затвор

Хашкиот суд за воени злосторства во поранешна Југославија денеска на доживотен затвор го осуди поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, потврдувајќи ја првостепената...

Касим Токајев положи заклетва на местото претседател на Казахстан

Во обраќањето по церемонијата Токајев рече дека ќе ги гарантира правата и слободите на граѓаните во согласност со Уставот на земјата, наведувајќи дека функцијата...

Ле Дриан му порача на Трамп: Не се мешај во внатрешните работи на Франција

(Дубаи - Портал) - Францускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ле Дриан, му порача на американскиот претседател Доналд Трамп да не се меша во...

Трудо ги осуди омразените “токсични сегменти” на општеството, по снимањето на терористичките напади на...

(Дубаи - Портал) Премиерот Џастин Трудо ги повикува луѓето од сите политички сили, да ја превртат страницата со идеологија на омраза, и да ја...

Ердоган: Ќе платиш за тоа. Ако Нов Зеланд не го стори тоа, ние ќе...

(Дубаи - Портал) - Терористот кој минатата недела уби и повреди околу 100 верници во две џамии во Нов Зеланд, ќе плати за тоа,...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!