8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

(Видео) Французите протестираа против реформите на Макрон

На улиците во Париз, две илјади полицајци се распоредени како би го обезбедувале масовниот протест против реформите на претседателот Емануел Макрон. https://www.youtube.com/watch?v=7FukjJs-n6M Активистите повикуваат на...

После ерупација на вулкан, серија на силни земјотреси на Хаваи

Серија силни земјотреси го погодија Хаваи еден ден по ерупцијата на вулканот Килауеа. Еден од тие земјотреси, со јачина од 6,9 по Рихтер кој се...

Уапсен Албанец заради шверц на 613 килограми кокаин

Албанската полиција денеска објави дека албански бизнисмен, обвинет за вмешаност на шверц на 613 килограми кокаин, уапсен  ево Германија. Арбер Чекај, сопственик на компанијата Arbi...

Го барале исчезнатиот Малезиски авион, а пронашле остатоци на бродови од 19.век

Авионот на  Малезија ерлајнс, кој исчезна во март 2014 година, сè уште не е пронајден. Големата потрага досега чинела околу 70 милиони долари. Сепак, истражителите...

Евакуација заради ерупција на вулкан на Хаваите

Вулканот Килауеа на Хаваите исфрлил црвена лава на стамбена населба, со шѕо е покрената наредба за сериозна евакуација на населението во таа област. Џанет Снајдер,...

Паника во САД, почина првото лице заразено со бактерија на зелена салата

Во Калифорнија, почина првото лице од инфекција со ешерихија коли, поврзано со заразена зелена салата, изјави американскиот центар за контрола и превенција на инфективни...

Демонстрации во Ереван, опоцизијата повика на граѓанска непослушност

Десетици илјади демонстранти ги блокираа улиците и владините згради во Ереван, главниот град на Ерменија, незадоволни откако владејачката партија го одби изборот на опозицијата-...

Владата на Казахстан го менува писмото од кирилица на латиница

Со одлука на владата на Казахстан, ова земја до 2025 година целосно ќе го смени државното писмо од кирилица во латиница и се проценува дека тоа ќе...

Британците велат збогум

Мнозинството Британци се одлучи за брегзит, односно излегување на земјата од ЕУ. Премиерот Камерон е соочен со неизвесна иднина. Последиците за Велика Британија се...

ХРВАТСКИ МЕДИУМИ: Владата падна, Обврзниците пропаднаа, следува ли банкрот на Хрватска ?!

Откако  Томислав Карамарко отворено искажал недоверба кон премиерот Тихомир Орешковиќ, Хрватска практички остана без влада, а на почетокот на неделата на маѓународната берза пропадна...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!