Category: Наука и Технологија

nekropolaegipet

(Фото) ЕГИПЕТ: Археолози пронашле древна некропола

Египетското Министерство за антиквитети го објави откривањето на античка некропола во...

kip

(Фото) Во Судан пронајден кип на монархот Аспалета

Остатоци од кипот на монархот Аспелта, кој владеел со Напатос, античкото кралство Африка,...

mai

ЕПОХАЛНО ОТКРИТИЕ: Откриена нова колосална мрежа на градови на Маите сокриени во џунглата во Гватемала

Радарската анализа откри пред неколку денови во џунглата во Гвантанамо над 60.000 претходно...

Ratnik-3-oklopno-odijelo-940x560

(Видео) Руската војска ја открива насовремената борбена опрема

Идната руска армија наскоро ќе може да се пофали со најнапредниот воин на сите времиња....

turcijadron

Турција успешно ги тестираше борбените дронови од домашно производство

АНКАРА (АА) – Како една од водечките земји во развојот на беспилотни летала, Турција...

20170708_2_24619717_23857295_Web

(Фото) Прв ресторан во Пакистан во кој служат келнери-роботи

ИСЛАМАБАД (АА) – ЈУСУФ ХАТИП – За прв пат во еден ресторан во Пакистан наместо луѓе...

dfe5675678

ЕКСКЛУЗИВНО (Видео) ТУРЦИТЕ ПРАВАТ НОСАЧ НА АВИОНИ: Вака ќе изгледа ТЦГ Анадолија

Турција сама ќе го изгради својот прв носач на авиони, објави претседателот на Република...

20170607_2_24107683_22934883_Web

(Видео) Турски студенти развија робот кој помага во домашните обврски

АНКАРА (АА) – Тим од петмина студенти од еден турски универзитет дизајнираше робот кој...

20170511_2_23620021_21981099_Web (Copy)

Ексклузивно Видео: Турција успешно тестираше ракета

Во најсеверниот турски град Синоп, успешно е тестирана ракетата „Kaan“, јавува Anadolu Agency (AA)....

20170507_2_23532181_21833360_Web (Copy)

(Видео/Фото) Турција со нови „војници“ на небото

Турција минува на една нова фаза во технологијата на беспилотни воздушни летала....

Турција го претстави првиот автомобил од домашно производство.

Во текот на ова година ќе бидат произведени помеѓу 30 и 40 автомобили кои ќе бидат тестирани на...

bespilotno letalo

Саудиски студент направил беспилотно борбено летало (Видео)

Полжеста гаража: Запознајте ја практичната склоплива кинеска гаража

Можеби на Кинезите може да им се замери бидејќи сакаат да копираат други светски...

Теслина кула

Руси во Њујорк прават струја за цел свет: Каблите заминуваат во историја. Кулата на Тесла за пренос на енергија без граници

Бројни научници се обидувале после Никола Тесла да ги реализираатт неговите идеи, ама тие...

amerikanski brod1

Новиот брод на Американската морнарица вреден 13 милијарди долари (Фото)

Американската морнарица за помалку од година во својата флота ќе ги има најскапиот воен...

lgtelevizor

LG произведе екран кој се лепи на ѕид како постер

Технолошкиот гигант LG, неодамна го претстави неверојатниот 55-инчен телевизор со...

турски авион1

Прво турско оружје кое ќе се монтира на борбените авиони Ф-35

ТУБИТАК ќе биде научната и технолошка база која ќе ја подготвува иднината на Турција Ќе биде...

тесла батерии

ЗАБОРАВЕТЕ НА ЕЛЕКТРОДИСТРИБУЦИЈА : Батериите на “Тесла“ се нов извор на енергија за домаќинствата.

Генералниот директор на компанијата Тесла, Илон Маск ги претстави батериите на соларна...

avtobus

Првиот турски автобус со помош на соларно напојување тргна на патување.

Турски хибриден автобус, опремен со технологија за производство на електрична енергија...

elektricna energija

Јапонците на трага на Теслината технологија: Пренесуваат електрична енергија по безжичен пат.

Научници во Јапан веќе на големо започнаа да пренесуваат електрична енергија по безжичен...

priscilakosaka

Научничка од Бразил, направила сензор кој го открива канцерот (рак) и пред појавата на симптомите.

Бразилската научничка Присила Косака, од институтот за микроелектронија во Мадридм...

ruter

Интернетот ви е спор, затоа што го чувате рутерот на погрешно место

Сите ние го имаме доживеано оној болен момент кога ни “паѓа” интернетот, кога врската...

galaksi6

Дали Galaxy S6 е водоотпорен? (видео)

Samsung не додаде сертификати за водоотпорност кон Galaxy S6 и S6 Edge паметните телефони, за разлика...

avtobus

Автобуси придвижувани од човечки измет и остатоци од храна

Во Велика Британија наскоро ќе почнат да се користат автобуси кои наместо гориво ќе...

ASELSAN

Турција: ASELSAN го произведе првиот пресретнувач на торпеда.

Лидерот на турската воена индустрија, компанијата  ASELSAN, го разви првиот подводен уред за...

iphone6s

Apple започнува со производството на iPhone 6s

Според извори во Кина, Apple веќе напорно работи на новиот модел на iPhone. Уредот би ја носел...