Category: Анализа

20170709_2_24638283_23897328_Web

(Видео) Жртви на геноцидот во Сребреница: „Бевме приморани да спиеме меѓу човечки лешеви“

ЖИВИНЦЕ (АА) – Мирза Башиќ имаше само 15 години кога во 1995 година преку шумата тргна од...

596264e4-cd28-498e-ba50-02c30a0a0a7e-suze-tisina-01-previewOrg

(Фото) Солзи и тишина во Фабриката за акумулатори: Опростување од таткото, братот, синот..

Шефкет, Фадил,Муниб,Дамир,Шемсо,Кадрија,Фикрет, Амир,Селим, Синан, Ибрахим, Сулејман…Имиња...

20170708_2_24625062_23868529_Web

Г20 протести: Транспаренти и симболи на терористички организации

ХАНБУРГ (АА) – На демонстрациите против Г20 во германскиот град Хамбург, можеа да се...

Untitled

Кучињата лаат, карванот си врви: Панорамското тркало раат си се гради

НОВА открива дека Панорамското тркало непречено се гради иако постојат правни механизми...

BPA / Akkreditierungsstelle

Самит Г20: Одземени акредитации на најмалку тројца новинари

БЕРЛИН (АА) – На најмалку трoјца новинари кои сакале да го следат Самитот на лидери на Г20...

20170708_2_24617455_23851530_Web

Путин: Благодарејќи на улогата на Турција и напорите на Ердоган состојбата во Сирија оди кон подобро

ХАМБУРГ (AA) – Благодарејќи на улогата на Турција и напорите на претседателот Реџеп Таип...

fijat1

Цаноски до Груевски: Oвој пат на тебе ти тече низ ногавици, ќе одиш во затвор

Го гледам Никола Груевски на ТВ Нова како се брани со лаги, како јас сум признал дека Космос...

gruevski4-1-640x308

Груевски во пресрет на одлуките на Апелација: Не сум виновен за ништо

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју вечерва еден по еден ги елаборираше и...

20170706_2_24583130_23789406_Web

(Видео/Фото) „Сребреница е место каде што чувствата се поинакви“

ПОТОЧАРИ (АА) – Околу 170 извидници од Турција, главно деца на возраст од 15 до 17 години, го...

erdogan

Ердоган: Западот треба да престане да бара изговори

ПАРИЗ (АА) – Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, за протестот што против него се...

20170705_2_24566471_23762527_Web

„Секој втор млад граѓанин сака да ја напушти Македонија“

СКОПЈЕ (АА) – Во Чифте Амам во Старата скопска чаршија, во организациа на Македонскиот...

20170705_2_24558958_23749784_Web

Катар: Го отфрламе туторството, кризата може да се реши само со преговори

ДОХА (АА) – Шефот на катарската дипломатија шеикот, Мухамед бин Абдул Рахман Ал Тани, по...

20170704_2_24554093_23743183_Web

Субашиќ: Каменувањето на нашиот автомобил е порака за муслиманите во Сребреница

САРАЕВО (AA) – Мунира Субашиќ, претседателката на Здружението „Мајки на Сребреница”,...

sudija

Судијата насукан, за да се спасат патниците од „Титаник“?

Како одбраната на осомничените знаела кои судии ќе решаваат за предметот „Титаник“, штом...

pasoshi-777x437

Со кој пасош функционерите под истрага можат да излезат од земјава

Одземените пасоши на триесетина функционери, меѓу кои се Груевски, Мијалков и Канчевска,...

20170703_2_24533163_23714740_Web

Белгиските власти одлучија во корист на ФЕТО

БЕРИНГЕН (AA) – Властите на Фламанскиот регион ја избришаа од официјалната листа на верски...

20170703_2_24532060_23713239_Web

Ќерката на Мандела за АА: Кога ги открија рудниците, бевме истерани

ЈОХАНЕСБУРГ (АА) – ОМЕР КИЛИЧ/ХУСЕЈИН ЕРДОГАН – Маказиве Мандела, ќерка на легендарниот...

автопат

Автопатот Кичево-Охрид ќе биде готов најрано во октомври 2019 година

Првичните проценки на надлежните покажуваат дека изградбата на двата автопати:...

20170701120920_29750

ТИЕ СЕ ЖРТВИ НА ОМРАЗАТА ПОМЕЃУ ШИИТЕ И ВЕХАБИИТЕ: Грозоморната колера хара во Јемен

Под контрола е ставена епидемијата на колера која беше причина за страдање на 1500 луѓе во...

gruevski-grb-777x437

А што ако му се додели притвор на Груевски

Во светло на истекот на рокот за одлуките на Кривичниот совет по барањето за притвор за...

BAT_6416-copy-777x437

Зошто Груевски не смее да оди во затвор

Да, Груевски не смее да оди во затвор затоа што тогаш ќе мора да се срушат сите споменици на...

6BB8EF1B-AD87-4A80-8090-AA9C64A502F7_cx1_cy0_cw95_w1023_r1_s

Во Чешка недостигаат работници, во Македонија работа

Чешка стравува дека нема доволно работници, Македонија дека нема доволно работа. Младите...

vanhaute

ЗНМ го врати Ванхојте во Скопје

На покана на Здружението на новинарите на Македонија, неделава во Скопје престојува...

iran-gas

Иран поседува најголеми резерви на природен гас во светот

Иран со 33,5 милјарди кубни метри стана првата земја во светот со најголеми докажани резерви...

јо

СЈО нема да подигне обвинение за „Талир“?!

Првата и најголема истрага на СЈО за кривичното дело „перење пари“ најверојатно нема да...

moskva

СНИМКИ КОИ МОРА ДА ГИ ВИДЕТЕ: Бајрам намаз во Москва

Над дестина илјади луѓе се собрале во Соборната џамија во Москва каде го дочекаа еден од...

%d bloggers like this: