Category: Анализа

Zaev-SDSM-Kasami-BESA-696x371

ЕКСКЛУЗИВНО: БЕСА од СДСМ барала и уставни измени за редефинирање на правно-политичкиот систем

„Со редефинирање се подразбира ново дефинирање на правниот и политичкиот систем во...

josipjuratovic

Јуратовиќ: Се радуваме на нова, социјално праведна и напредна Македонија

Новата влада има огромни задачи, но тие се совладливи, оценува германскиот пратеник Јосип...

28641828016_ecf0386cf5_b

Флесенкемпер: Новата влада на Заев има шанса да постигне многу

На македонското општество му се неопходни сигнали од ЕУ. Тука сега мора да се случи нешто по...

39073430_303

Прв ден на Владата: Екстерното паѓа, Зврлевски се ниша!

Го повикувам државниот јавен обвинител, господинот Марко Зврлевски, да ги забрза процесите...

1-2-696x983

ЕКСКЛУЗИВНО: Груевски и Ахмети се договориле за спикер, закон за јазици, дебата за симболите, ама не за СЈО!

Договорот што го обзебеди Фокус открива дека довчерашните коалициски партнери...

sobranie-neredi

ОЈО „призна“ дека упадот во Собранието не е дело на толпа туку на злосторничко здружение

Основното јавно обвинителство денеска соопшти дека во истрагата за насилствата во...

20170530_2_23969433_22677075_Web (Copy)

(Фото/Видео) Харадинај за АА: Ако Србија се однесува непријателски, тогаш од Косово ќе добие реципроцитет

Поранешниот премиер на Република Косово и лидер на партијата Алијанса за иднината на...

zaev-360

(ВИДЕО) 360˚: Кој е Зоран Заев, идниот премиер на Р.Македонија

Првите четири години од животот ги поминува во струмичкото село Муртино. Се гради во...

nasilstvo-sobranie-1

Српско-руски шпионски игри за „македонско сценарио“ – кој сака криза?

Новинарот и член на парламентот на Република Србија Мирослав Лазански заедно со Горан...

20170529_2_23948618_22643677_Web (Copy)

Сенаторот Меккејн: Путин е поголема закана од ИД

МЕЛБУРН (АА) - Американскиот сенатор Џон Меккејн изјави дека претседателот на Русија,...

vlada

Нова влада, нов оптимизам

В четврток Македонија ќе има нова влада. Аналитичарите не можат да дадат еднозначна оцена за...

dzamija

БАБОВИЌ за рушењето на џамијата во Земун Поље: “ Жал ми е што меѓу толку Срби не се најде барем еден Исо да ни го спаси образот“

Небојша Бабовиќ, шеф на Бирото за односи со јавноста на Општина Беране напишал интересен...

0B885347-2ED7-4549-8E08-AA448C49D28D_cx3_cy0_cw91_w1023_r1_s

Одговорност пред законот за национално помирување

Жестоката реторика што се форсира со години кон неистомислениците, некогаш и директните и...

skopje

Година Нула: Историјата на 2017

За Македонија, 2017 е Година Нула, во која треба да се соочи со „долгата темна сенка“ и да се...

20170527_2_23918413_22580561_Web (Copy)

(Фото/Видео) Ал Баб: По шест години жителите за првпат во благосостојба го дочекаа Рамазан

АЛЕПО (АА) – Рауф Малташ – Жителите на сирискиот град Ал Баб, оддалечен 40 километри...

vucic-gruevski

Топло-ладно во македонско – српските односи

Низата провокативни изјави во изминатиот период и присуството на српски разузнавач во...

SOBRANIENEREDI

Живаљевиќ гледал од блиску или отишол предалеку?

Српската амбасадорка денеска во МНР треба да даде објаснување за упадот на нивниот советник...

ЗАЕВ-МОГЕРИНИ

Најпрвин влез во ЕУ и НАТО, па соработка со Русија

Приоритет треба да бидат нашите односи со Брисел и ЕУ, а паралелно да се одржуваат и односите...

vlada-640x406

До петок вечер договор за составот на Владата

Најдоцна до утревечер се очекува да финишираат разговорите за состав на нова влада. Во СДСМ...

СКОПЈЕ2014

Две сценарија за новата влада

Учеството на Беса во новата влада на СДСМ е под голем знак прашање, иако поддршката за...

20170524_2_23864139_22473718_Web

Ердоган: Високите каматни стапки се средство за експлоатација

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека високите каматни стапки...

ucenici

Екстерното тестирање стана алатка за казнување, а не за подобрување

Вреднувањето на работата на наставниците може да се врши преку механизми кои не...

20170523_2_23832834_22419650_Web (Copy)

Баље: Од почит кон Турција, ги отпишав моите деца од училиштата на ФЕТО

Косовската пратеничка од бошњачко потекло, Дуда Баље, по минатогодишниот крвав обид за...

sobranievrata

Пратеници се бранат: Таа снимка, не е снимка!

Пратеникот Крсто Мукоски тврди дека не ја отворил вратата на парламентот, а Љубен Арнаудов...

20170522_2_23814384_22386008_Web (Copy)

Кара: „Треба да се стави крај на активностите на училиштата на ФЕТО во Македонија“

Амбасадорката на Турција во Скопје, Тулин Еркан Кара, истакна дека училиштата се...

AB9F3BC5-4450-418B-8D4A-CD697DAC6ABD_w1023_r1_s

Не се важни ресорите, туку принципите

Првата средба на лидерот на СДСМ беше со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се најавува...

%d bloggers like this: