Category: Анализа

либија

ЛИБИСКИ ХАОС: Формирана трета влада со седиште во Тунис

Две ривалски влади во Либија одбија да ја признаат третата влада која ја подржуваат...

tatarbank

Во Русија отварање на првата исламска банка

Во Русија овој месец ќе биде отворена првата исламска банка и тоа во Каззан, главниот град на...

noje cirher

НЦЦ: ‘Системот Груевски’ со сите сили се бори за преживување

Владејачките национал-конзервативци во Македонија се борат со сите средства и валкани...

саркози

Во земји каде што функционира судството : Францускиот суд како валиден доказ ги прогласи прислушуваните разговори на Саркози и неговиот адвокат

Судот во Франција одлучи дека снимените телефонски разговори меѓу Саркози и неговиот...

мануел

Францускиот премиер после нападите во Брисел: “Европа е во војна, мора да се мобилизираме“

Светските лидери острој ги осудија вчерашните терористички напади во Брисел. Најдалеку...

satelitska snimka

Пред точно 5 години Белгија објави видеоснимка од своето учество во бомбардирање на Либија

Министерството за Одбрана на Белгија во 2011 година во јавноста објави видео снимка  за која...

ЕРДОГАН

ЕРДОГАН : ЕУ нё лаже уште од 1963 година

АНКАРА – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес изјави дека Турција одамна го...

fiat

ЛУДАЦИ НЕНОРМАЛНИ: ВМРО ДПМНЕ ПО РУШЕЊЕТО НА КОСМОС, СЕГА САКА ДА ГО РУШИ И ОБЈЕКТОТ НА ФОН УНИВЕРЗИТЕТ?!?!

По рушењето на Космос и правењето штета на фамилијата Цановски од над 60 милиони евра и...

Prince Turki Al Faisal of Saudi Arabia speaks on Saudi issues in Washington

МИСТЕР ОБАМА, НИЕ НЕ СМЕ “СЛОБОДНИ ЈАВАЧИ“ Принц Al Faisal: Нема повеќе цртање на граници Господине Претседателе !

  Пишува: принц Turki Al Faisal/dubai-portal Не, господине Обама. Ние не сме слободни јавачи. Со вас ги...

turska-vojska1

СЕ ПОДГОТВУВА ХАОС: Турската воена база Инџирлик дигната на нозе, Русија започна Курдите да ги снабдува со оружје!

Турската воена авио-база Инџирлик алармирана е со најголем степен на тревога, пишува...

Премьер-министр РФ В.Путин на церемонии запуска магистрального газопровода "Сахалин – Хабаровск – Владивосток"

“Фајненшел Тајмс“ : Ако Русија го прекине гасот, во ЕУ ќе настане катастрофа поголема од бегалската криза

Прекинувањето на руската испорака на гас на земјите од Европската унија би претставувало...

kurdi

Официјално : Сириските Курди прогласија федерален систем

На конференцијата одржана во градот Рмејлану, на северот на Сирија, претставници на три...

ману

Власта оп, МАНУ скок

И МАНУ се однесува како сите во државата – исплашено, храбри се само поединци....

erdogan

Ердоган: Цел на нападот во Анкара беа: Курдите, Турците, алевитите, сунитите, 79 милиони наши жители…

“Потребно е поефикасно да се води борба против варварите кои ги загрoзуваат животите на...

PRAY FOR ANKARA

“Бевте Шарли и Париз, дали ќе бидете Анкара ? “

Анкара – Британецот Џејмс Тејлор, клавијатурист кој живее во Анкара го запрашал светот...

vanhaute

Ванхауте: Ништо од препораките на Прибе не е спроведено. Така не можете да одите на избори.

Највидлива разлика што сум ја забележал во оваа земја е климата на стравот. Со кого и да...

путин

НАЈНОВА ВЕСТ: Путин нареди повлекување на Руските сили од Сирија !

Рускиот претседател Владимир Путин денес на Министерството за одбрана му наредил  уште од...

ДРАМА ВО ОХАЈО: Трамп избегна атентат

Портпаролката на Доналд Трамп изјавила дека синоќа еден човек се обидол да го пробие...

Ѓорѓеиванов

Интервјуто на Иванов е порака до сопствениот народ

Германски експерти и политичари сметаат дека поентата на интервјуто на македонскиот...

Ѓорѓеиванов

Зиддојче цајтунг: Иванов се обидува да му помогне на Груевски

Бројни реакции во германските медиуми по интервјуто на македонскиот претседател Иванов за...

katica

Македонија: Недопирливите против мафијашката држава

Германскиот неделник „Шпигел“ објавува текст посветен на македонските специјални јавни...

politika sreca

Кога среќата зависи од политиката

Во последната студија „Барометар на среќата и надежта“ на „Галуп интернешнел“ половина...

арапска лига

И официјално, Арапската Лига го прогласи Хезболах за терористичка организација

Арапската лиа ја прогласи либанската милитантна група Хезболах за терористичка...

ердоган2

Ердоган: Кој ја повика Русија во Украина?

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган вчера изјавил дека неговата земја не ја...

katica3

Комитетот за заштита на правата бара специјален судски оддел за предмети на СЈО

Комитетот за заштита на правата изразува револт поради обидите на обвинетите во случајот...

dzihangiri

Џихангири: Посетата на Давутоглу може да биде пресвртница во иранско-турските односи

Колку и да имаме одредени разијдувања во регионот, ние во многу области имаме заеднички...

%d bloggers like this: