Category: Анализа

асад

Вашингтон се откажа од итно сменување на Асад

Американскиот државен секретар Џон Кери изјавил дека пребрзото заминување на Асад би...

Al Tani

Катарскиот емир во седиштето на ОН: Не постои судир помеѓу шиитските и сунитските муслимани

Катарскиот емир Тамим бин Хамад Ал Тани понудил да биде домаќин на “ планираниот дијалог“...

каталонци

Распаѓање на Шпанија: Апсолутно монзинство на Каталонските сепаратисти

Партиите кои победија, ветија дека еднострано ќе проласат независност на Каталонија од...

европјани бегалци

Потсетување: Кога Европјаните беа бегалци

Првата група на европски бегалци, од околу 19.000 луѓе пристигнале во Африка во 1942 година, во...

бездомник

Сиромаштијата во САД во пораст : 50 милиони сиромашни

Според агенциите за истражување на јавното мислење, преку 80% од католиците во САД се...

mediumi

Медиумските реформи не можат да фатат ред во работната група

Доцниме, но многу брзо ќе започнат разговорите и за медиумските реформи, велат од работната...

медиуми

Неопходни промени во МРТВ и во Агенцијата за медиуми

Работната група дебатира за состојбата во медиумите. Познавачите на состојбите велат дека...

Amerikanska vojska

САД продолжуваат со испраќање на воени трупи во Ирак

После веста за ангажирање на американските специјални единици во соработка со курдскиот YPG...

germanija begalci

Во Германија првите Сириски бегалци започнаа да работаат за 1 (едно) евро на час.

Од почетокот на овој месец, како пренесува Reuters лидерката на француската десница Марине Ле...

turcija bdp

Tурција трета по растот на БДП меѓу земјите на Г-20

Според објавените податоци за економски раст од страна на ОЕЦД Турција во втората четвртина...

ungarski zid

Унгарски зид на срамот !!!

Она што повеќето граѓани на Србија и Македонија не го разбираат, е дека овој зид на границата...

орбан миловановиќ

НАША АНАЛИЗА: “ Европски граничари, послушни глувци !“

После завчерашната изјава на високите хрватски претставници дека Хрватска топло ќе ги...

бахах

Прогонетата влада на Јемен, започна со враќање од С.Арабија, премиерот Бахах пристигна во Аден

Премиерот на Јемен, Калед Бахах, денес се врати во јужниот град на јемен Аден. Она е...

aksa1

Израелскиот упад во Ал Акса (фото)

Случувањата претставуваат одраз на затегнатоста која трае од ноември 2014 година наваму Ова...

tanja-fajon

Тања Фајон: Унгарија го гази не само бегалското, туку и нашето човечко достоинство

Она за што сведочевме во Европа, особено во Унгарија, е срамотно и нѐ враќа во Средниот век...

турска војска

Турција: Израел се игра со оган.

Турција уште еднаш го изрази остро своето противеење и осуди нападот на израелските сили за...

Прво ќе падне Шенген, а потоа и Унијата?

Да се надеваме дека се работи за ќорсокак со таен излез. Затоа што е итно потребна промена во...

SAUDISKA

Саудиска Арабија и понатаму ја урива цената на нафтата

Падот на цената на нафтата, после одлуката на саудиска Арабија за го заштити својот пазарен...

Вистеон

Завршува државната помош, Вистеон електроникс си заминува

Од Вистеон електроникс информираа дека поради вишокот капацитети во европското...

begalci

Физичка или политичка ограда?

Порака до Европската Унија, но и за домашна употреба е изјавата на министерот Поповски во...

skopje

Власта бега од детален отчет за трошењето на народните пари

Засилената контрола на јавните финансии во Македонија, според експертите, е добро решение,...

(Видео) Гордите бегалци – не ја сакаат водата и храната од унгарската полиција

(Видео) Гордите бегалци – не ја сакаат водата и храната од унгарската полиција

Иако бегалците од Блискиот Исток не сакаат да се задржат во Унгарија, таму тие наидуваат на...

кинески специјалци

Кинезите со 10.000 војници влегуваат во Џибути – Африка !

Соединетите Американски држави на прагот се да ја изгубат една од најголемите постојани...

бугарија-русија

Бугарија го затвори воздушниот простор за Руско-Сириските летови.

Бугарија го затвори својот воздушен простор а руските авиони кои пренесуваат помош за...

makedonija

Македонија е пред опасна крстосница

Дел од аналитичарите се загрижени од правецот по кој се движи Македонија. 24 години по...

давутоглу1

Давутоглу: Без оглед на сѐ, Турција ќе биде очистена од тероризмот.

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу вечерва порачал во Анкара дека Турција “ без оглед на сѐ...

%d bloggers like this: