Category: Анализа

газпром

Газпром и се закани на Европа: Ќе останете без гас, доколку се обидете да го попречите “Турски тек“

Ова е прв пат да рускиот гасен гигант отворено да најавува евентуално прекинување на...

Исламскиот свет во шок: Погледнете го натписот на автобусите во Америка

Федерален судија му наредил на градското претпријатие за јавен превоз во Њујорк да на...

Путин го повика Саудискиот крал во Москва

Русија и Саудиска Арабија подготвени за блиска координација на политиката во решавање на...

израел војска

Израел нема да испрати свои претставници на “Денот на победата“ во Москва

Израел нема да испрати свои претставници во Русија на одбележувањето на 70 годишнината од...

шимшек

Турција оствари три пати поголем економски раст од Европа.

7 И покрај моменталните проблеми во регионот во кој се наоѓа, Турција успеа да оствари три...

grcija

5 милијарди евра за Грција за проектот Турски тек

Со реализацијата на договорот за гасоводниот проект Турски тек меѓу Русија и Грција на...

американски бродови

Седум американски воени бродови во близина на Јемен

Додека продолжува бомбардирањето на Јемен од страна на Саудиската коалиција, , американски...

едроган путин

Шок за Вашингтон: Турција му сврте грб на ЕУ и влегува во Евроазискиот Сојуз

Претседателот на Казахстан и “татко на современата идеја за евроазиско обединување“,...

Британија во паника и страв: Руски воени бродови во Ламанш.

Група на бродови на Руската Северн афлота која ја предводи големиот противподморнички брод...

jugonostalgija

Стравот и бесперспективноста ја шират југоносталгијата

Хрватските граѓани се‘ поотворено искажуваат т.н. југоносталгија. Во нејзиниот корен не е...

Во ЕУ се подготвува бунт заради санкциите кон Русија

Во ЕУ се подготвува бунт заради санкциите кон Русија, бунтот го предводи Грција, каде...

ердоган

Ердоган: Подобри односи со Египет, откако ќе биде ослободен Мохаммед Мурси.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјавил дека Анкара ќе го разгледа подобрувањето...

IRAN-I-CIONIZAM

Иран не е само место на шиизмот туку и центар на ционизмот

Иран во светот е познат како симбол и место на шиизмот, меѓутоа, малку се и оние кои знаат...

италија протести

Повеќе од 100.000 Италијанци потпишаа петиција за излегување од еврозоната

Повеќе од 100.00 граѓани ја потпишале петицијата за спроведување на национален референдум за...

кина ракети

Ројтерс: Кина веќе има ракети со кои може да ги гаѓа сите воени бази во Јапан.

Кина ја зголемува својата армија како би се спротивставила на можно мешање на САД во...

ердоганиран1

Ердоган: “Исламскиот свет моментално е во распаѓање, потребна е итна интервенција“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, изрази загриженост заради судирите во...

САД ја забрзуваат испораката на оружје за Арапската коалиција,

Американски претставник ги пофали Судијците заради тоа што им “испраќаат силна порака на...

ердоганиран

Трендот против доларот на САД продолжува. Турција и Иран се договорија за тргување со сопствени валути

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека Анкара и Техеран се договорија дека ќе...

eu

На ЕУ и се заканува распаѓање? Се повеќе европски сили сакаат да и го свртат грбот.

ЕУ во овој облик нема да може уште долго да опстане – се повеќе се силни евроскептиците во...

обама

Америка апсолутнио на страната на Израел, нелогичности на договорот со Иран

Претседателот на САД, Барак Обама ја отфрли идејата дека рамковниот договор за нуклеарната...

албанија

Наскоро се привршува со реализацијата на проектот: “Голема Албанија“

Низата до настани на овие простори покажува дека набрзина се работи на проектот зтар повеќе...

ЛОЗАНА ХОТЕЛ

САД потпиша нуклеарен договор со Иран во хотелот каде што е потпишано укинување на Османлискиот хилафет

Луксузниот хотел “Beau Rivage Palace” во Лозана е место кое сведечело на два крупни настани за...

зукорлич

Муфтија Зукорлич: ’Загрижен сум за Мека и Медина’

Шведска- Зборувајќи на собирот на Бошњачката национална фондација во шведскиот град Малме,...

сад иран

“ИНТЕРЕСНО“…Иран и САД постигнаа договор, во време кога коалицијата околу С.Арабија ги напаѓа Хусите во Јемен

ВАШИНГТОН – Американскиот претседател Барак Обама смета дека рамковниот договор...

иран нуклеарна програма

КОНЕЧНО: Постигнат договор за Иранската нуклеарна програма

Официјален Техеран и шесте светски сили постигнаа конечен договор за нуклеарното оружје на...

Saudi Arabia  Army  Royal Saudi Air Force  F-15  Eagle Fighter Jet

Дали “ Одлучната бура“ е почеток на крајот на иранската империја?!

Не постои арапско-муслиманска земја во регионалното окпружување каде меѓусебно се...

%d bloggers like this: