Category: Анализа

турски парламент

Нов состав на Турскиот парламент: Турските националисти ќе седат веднаш до курдската HDP

Пратениците на курдската HDP и партијата на националистичкото движење MHP кои курдите не ги...

путин-мохаммед

Саудиска Арабија и Русија потпишаа договор

Русија и Саудиска Арабија потпишаа низа на документи за зајакнување на соработката за време...

руска банка

Руска банка ќе обезбеди 500 милиони евра за новиот аеродром во Истамбул, кој ќе биде најголем на светот.

Од турска компанија која моментално ги изведува градежните работи на новиот аеродром во...

Комесар на ЕУ Ginter Etinger: Ако Грција доживее банкрот,ЕУ нека се подготви за “вонредна состојба“

Европската унија треба да се подготви за “вонредна состојба“ ако дојде до крах на...

компас

Азија по прв пат побогата од Европа

Азија после повеќе години по прв пат е побогата од Европа, а пополека и се приближува и на...

makedonija

Извештајот на Прибе – рентген снимка за „македонцките работи“

Извештајот на експертскиот тим на ЕК ја посочува потребата од итни реформи, а за тие да...

Ципрас - милер

Каков шок, Ципрас тргна со ѓон кон ЕУ и САД: Грција и Русија ја договорија изградбата на гасоводот “Турски тек“

Политичкиот договор на Атина и Москва за изградбата на дел од гасоводот “Турски тек“ низ...

Путин: Русија е подготвена на соработка со Исламскиот свет.

Русија е подготвена да ги координира напорите со муслиманските земји во борбата пртив...

snimki

(ВИДЕО) Германски стручњак потврди: Снимките од „бомбите“ се автентични, нема монтажа!

Компромитирачката снимка од разговорот на македонскиот премиер Никола Груевски со...

srbija-sad

Србија се врти кон САД

Србија негува традиционално добри односи со Русија. Од избивањето на украинската криза,...

ahmeti

Ахмети: Не можам да кажам дали ќе има преодна влада

Лидерот на ДУИ во интервју за „Стандард“ пледира за меѓународна истрага за случајот...

protestialbanci

Кризата ги отвори вентилите на албанското незадоволство

Најавениот сеалбански протестен марш на 13 јуни, освен неотповиклива оставка на владата на...

с-300

Русија наскоро на Иран ќе му го испорача системот С-300, како би се борел против С.Арабија и Турција

МОСКВА- Москва наскоро би требало на Иран да му го испорача рускиот противвоздушен ракетен...

gruevski

Краток период за фер избори

За десет месеци колку што не делат до најавните избори не можат да се сменат многу работи кои...

Војни за туѓа сметка

ИД опстанува или шири свои територии во Ирак и Сирија затоа што регионалните сили,...

кавазовиќ-иран

ИРАН: Хусеин еф. Кавазовиќ, предводеше заедничка молитва (намаз) со сунити и шиити!!

Хусеин еф. Кавазовиќ во текот на вчерашната посета на Исламската Република Иран изјави дека...

pol-krejg-roberts-600x363

Roberts: Американската империја ќе пропадне откако било која прва земја ќе ја напушти ЕУ или НАТО.

Уверен сум, изјавил американскиот политиколог и економист Пол Крејг Робертс, дека сите...

гасоводРусијаКина

Руски удар за Западот: Кина започна со изградба на гасовод за примање на Руски гас.

Кина минатата недела започна со изградбата на гасоводот за примање на руски гас од Сибир,...

путинанализа

Русите подготвуваат одмазда: “ Турскиот поток“, речиси срушен. Како ќе помине Македонија?

Шансите за реализација на проектот “Турски поток“ стануваат се помалки реални откако...

див запад

Враќањето на Дивиот запад.

Пратениците на Претставничкиот дом и Сенатот на Тексас изгласаа предло закон за отворено...

исис -израел

АНАЛИЗА : Само Израел на Блискиот исток не се плаши од ИСИС ?

Успесите на милитантите на припадниците на т.н Исламска Држава која ја окупира половина...

бахреин

Протести во Бахреин: Се бара ослободување на шејх Салман.

Верниците денес после џума намаз излегле на протести во Бахреин повикувајчи на...

будисти

МИЈАНМАР: За злосторството во тишина и, “мирољубивите будисти“

На западот на Мијанмар постои големо муслиманско подрачје кое се вика Аракан ( Рахин), а...

РУСИЈА ФСБ

Москва издаде меѓународна потерница за Џорџ Сорос заради економски напад на Русија

Руската разузнувачка служба вчера прстот го впери кој Џорџ Сорос за користење на вкрстено...

vmro-protest

Македонија – нов пион во рускиот геополитички гамбит?!

Се врти ли македонската влада кон Русија и кој е мотивот зад засилениот интерес на Москва за...

гасовод

Заради што Македонија му е важна на Рускиот претседател Владимир Путин ?

Политичките тензии и судири во Македонија во изминатите недели биле една од главните теми...