Category: Анализа

обама

Обама: Заедно со исламот ќе се бориме против теророт.

Американскиот претседател Барак Обама во средата изјавил дека бројни американски...

ИСИЛ

(Видео) ИСИЛ на 300 километри од Италија.

Откако Исламската држава се прошири во Либија и го зазеде приморскиот град Сирт, југот на...

ISIL5yearMeereap

Американско-Израелскиот производ ИСИЛ планира да ја освои Европа преку Либија.

“Џихадистичка организација Исламска држава“ која се повеќи извори ја наведуваат како...

erdogan-dan-ilk-tweet-5284666

Турско “не“ за Брисел

Турција во последен момент одлучи да го одлижи претходно договорениот состанок со...

erdogan-dzulen

Притвор за 17 турски полицајци обвинети за прислушување

Турски суд им одреди мерка притвор на 17 полицајци под обвинение за незаконско прислушување...

Турција ги игнорира предупредувањата на НАТО и САД и забрзано се приблужува кон Русија и Евроазиската Унија.

Русија и Турција имаат во план сите исплати да ги префрлат во националните валути, а не само...

давутоглу1

Давутоглу: Ќе го подигнеме гласот против сите оние кои шират омраза кон исламот и муслиманите

Премиерот Ахмет Давутоглу денес изјави дека Турција и неговата Ак Партија секогаш ќе го...

Ердоган-обама

Ердоган: Светот не е слободен се додека е потчинет на одлуките на пет земји.

На предавањето кое го оддржа на еден од колумбиските универзитети во Богота, турскиот...

Ке го укинеме поимот малцинство во турското општество

  Премиерот Ахмет Давутоглу во Анкара приреди вечера за претставниците на немуслиманските...

erdogan

Ердоган: Историјата треба да ја пишуваат историчарите, а не суверените сили.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган , денес изјави дека историјата треба да ја пишуваат...

косово мигранти

Албанскиот „Zëri“ открива: Таен договор за масовната миграција на Албанците од Косово

Институтот ѕа квалитативно истражување аналиѕа и оспособување„iChat“ по пат на извештај...

kalifat

Живот во калифат – бегалци раскажуваат

Терористичката милиција позната како Исламска држава ги зацврстува своите државни...

ЗБОГУМ ДОЛАРИ: Русија и Египет планираат да го одобрат користењето на рубљата и фунтата во своите земји.

КАИРО – Русија и Египет планираат трговските врски да ги воспостават по пат на употреба...

Египетскиот суд подготвува тужба против Ердоган и Турција

Египетскиот суд вчера го одреди 24 фебруари како ден кога ќе се разгледува обвинението...

erdogan putin

ОД ОВА СЕ ПЛАШЕА МНОГУМИНА: Турција и Русија близу договор кој ќе го промени светот.

- Турскиот министер за енергетика и природни ресурси Танер Јилдиз и претседателот на...

С. Арабија сврти нов лист: Принцот побара одговорност од подржувачите на пучот во Египет

Саудискиот принц повика на притворање на функционери, вклучувајќи го и поранешниот шеф на...

тројански коњ

Тројанска војна: Или ЕУ ќе ја покори Грција, или Грција ќе се врати во средниот век.

 Грчката трагедија во 2015 година во финансиска смисла многу потсетува на Тројанската војна,...

патра

Грчките општини започнаа да ги симнуваат (одстрануваат) знамињата на ЕУ.

 Од зградата на општина Патра во грација симнатое знамето на Европската Унија (ЕУ) а на...

чавушоглчу

Минхен: Заради учество на Израелски претставници Турскиот министер ја бојкотира конференцијата.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлуи Чавушоглу одлучи да не учествува на...

mursi-erdogan-640x375

Ердоган: Европо ! Зошто молчиш по повод смртните казни над муслиманите во Египет?!

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денес го критикуваше молчењето на Западот и...

министри-турција-иран

Турција и Иран со заедничка царинска служба и царински план.

Турскиот министер за царина и трговија, Нуретин Џаникли, изјави дека започнаа со техничка...

Ципрас1

Ципрас: ЕУ не ограби, сруши нашиот даночен систем и извлече сиот капитал од Грција

После разговорите со италијанскиот премиер, Алексис Ципрас изјавил: “Наместо да ни...

емирати-трново

Инвестиција на векот: Емиратите со над 2 милијарди евра, во БиХ започнаа со обновување на разурнатата општина Трново

Инвестиција за “најголем туристички град во југоисточна Европа“ планирана за општита...

ердоган1

Ердоган: Нека се засрами секој кој не ја гледа врската помеѓу “Паралелната држава“ и Мосад

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган вчера во изјава на собирот на бизнисмени во...

gorbacov

Горбачов: Германците не ја научија лекцијата, го шират влијанието како во Втората светска војна

Поранешниот претседател на СССР Михаил Горбачов повторно ги критикуваше санкциите кои...

мишел онфре

Mišel Onfre: Она што го правиме во муслиманските земји е многу полошо од убиството на 10 луѓе

Гостувајќи на француската телевизија, познатиот француски филозоф од понова генерација,...

%d bloggers like this: