Category: Неделна Анализа

NE-Černobill-940x560

Американски академици повикуваат да се подготвиме за нов Чернобил во Украина

Со доаѓањето на зимата и растечкото оптеретување на енергетскиот систем во Украина...

spanski kral

Еден крал и две слики: Може ли Фелипе да ја спаси Шпанија?

Во ретко сериозно обраќање на нацијата, сеуште младиот шпански крал Фелипе VI. им се обрати на...

гадафи

ТАКА ЗБОРУВАЛ ГАДАФИ: Неочекуван заговорник на директна демократија

Либискиот претседател Муаммер Гадафи брутално беше убиен на  20.ноември 2011 година, на крајот...

ирак-курди

Отворена е курдистанската Пандорина кутија: Следен на ред е Иран?

Масуд Барзани после референдумот очекува независност на Курдистан. Иако сите показатели...

stvaranje-novog-izraela-zasto-tel-aviv-jedini-podupire-stvaranje-nezavisnog-irackog-kurdistana_9367_9885

Создавање на “нов Израел“, зошто Тел Авив како единствен го подржува формирањето на независен Курдистан?

Илјадници луѓе се собрале во текот на вчерашниот ден на улиците на Ербил, на ирачката...

мијанмар

Како во 2017-та да се заташка прогонот на 400.000 луѓе, и застрашувачката тактика “Запалена земја“: Уште една приказна за бруталната модерна геополитика

Организацијата за човекови права Amnesty International објавила извештај во кој се потврдува дека...

budisti

МИЈАНМАР – Кога Будизмот станува насилен

Минатиот месец пишувавме за загрижувачката состојба во Мијанмар и ставот на централната...

glasanje

Вештачката интелигенција и изборите: Нови и тешко забележливи облици на манипулација на избирачите

Откако хеуристичкиот програмиран алгоритамски компјутер познат како ХАЛ стана симбол на...

турција-иран

Стари историски ривали остваруваат далекусежни чекори напред: Се создава нов Турско-Ирански сојуз?

Турција и Иран сё повеќе разговараат за далакосежно партнерство со што прагматично би се...

асад-ердоган

Неопходно едно помирување за смирување на Блискиот исток

И кај едниот и кај другиот имаше обид за нивно соборување, иако има разлики меѓу нив....

IMG_5685-740x440

Дали Соединетите Американски Држави се сојузник или непријател на Турција?

Последните настани во Сирија покажуваат дека САД работаат на организирање на сириските...

trgovinski-rat-1-848x478

Кина се подготвува за трговска војна со САД, и потпишува стратешки проекти со Саудиска Арабија

Кина и Саудиска Арабија планираат да осниваат заеднички инвестициски фонд од 20 милијарди...

мадуро

Вистина која Западните медиуми ја сокриваат:Приказна за достигнувањата на Мадурова Венецуела, од здравство до образование

Неколкуте последни години наназад Боливарската Република Венецуела постајано се наоѓа во...

путин-еу

Пристапување на Русија кон ЕУ и создавање на единствена супер сила која може да биде ривал на САД

Во претходна анализа зборувавме за економската шок терапија која е изведена врз Русија во...

гасовод карта

ГЛАВНА ПРИЧИНА ЗА КАТАРСКАТА КРИЗА: Тероризмот или природниот гас?

Во текот на изминатите две децении Катар беше единствен голем енергетски центар на природен...

фашизам САД

Фашизмот започна да се влече по улиците: Америка е зрела за внатрешни судири, а Charlottesville е пресвртница.

Ситуацијата која се случи во текот на викендот во американскиот град Charlottesville не е...

путин

Економска шок терапија,руска траума, и Путин во улога на народен психијатар

Односот помеѓу Запад и Русија е на многу ниско ниво, ако не и на најниско ниво од времето на...

aksa

Факти кои не сте ги знаеле за Месџиду-Л-Акса

Само едно место на светот представува најспорно земјишна површина, станува збор за...

трам-белакуца

Wall Street ја провалува вратата на Белата куќа, хаосот продолжува, Spicer бега, Scaramucci е внатре, на Трамп децата му ја водат работата

Изгледа дека Трамп не може едноставно да се вклопи во новата работа- проблемите го демнеат...

османлии

ДОКОЛКУ НЕ ПРОПАДНЕШЕ ОСМАНЛИСКОТО ЦАРСТВО: Ќе беше ли избегнато крвопролевањето на Блискиот исток

Замислете доколку сиот хаос и крвопролевање на Блискиот исток во текот на последните 100...

германска војска

Помеѓу велесилата и вазалот: Дали во стварност Германија е под тивка Американска окупација?

Германија и Соединетите Држави. Официјално станува збор за една од најсрдечните и...

20170716154614_23653

ЗАД НАСМЕВКАТА НА СРЕЌНИТЕ ФОТОГРАФИИ: На повидок судир помеѓу Меркел и Макрон

Позади насмевката околу обновувањето на динамиката на френцуско-германските односи и...

kina

Влошување на Американско-Кинеските односи

Завчера известувавме за воведуваето на нови ограничени американски санкции против извесни...

Mohammad bin Salman Al Saud

МЛАД, АМБИЦИОЗЕН И ОПАСЕН! Кој е новиот престолонаследник на Саудиска Арабија

Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз спроведе уште една темелна реформа, овој пат кога...

русијасауди

РУСИЈА ВО ЗАЛИВСКОТО НЕВРЕМЕ Иссаев: Катар, Русија и Иран земји се со најголеми резерви на природен гас.

Пишува : Leonid Issaev,/ Дубаи Портал Актуелната криза на Советот за соработка на заливските земји...

thumbs_b_c_6e5a3c34af0fa1c3c95681326ee79b86

АНАЛИЗА: Катар е „непослушна” заливска земја

За разлика од останатите заливски земји кои ѝ се подредени на Саудиска Арабија, Катар,...

%d bloggers like this: