Category: Неделна Анализа

eu-kriza

До 2050 г. ЕУ ќе изгуби една третина од работното население, а Африка ќе има 1.3 милијарди повеќе

До 2050 година, Европа ќе изгуби една третина од економско активното население, предвидуваат...

tensiriski

СКЛУЧИ ПАКТ СО КУРДИТЕ: Рускиот и Ирански сојузник Асад тргнува во војна против Турција

Силите на сириските Курди и сириските власти постигнале договор заеднички да им пружат...

kineskivojnic

Две суперсили натрупуваат војски, а нивни судир во војна би можел да го повлече и Западот

Спорот помеѓу Кина и Индија околу висоравнината Доклам на Хималаите би можел во крвава...

Izrael-raketa

Америчко Израелски удари на Сирија и пропагандна војна која ја замаглува востината

Синоќа рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговарал со израелскиот премиер...

Eksplozija-bomba

САД со нападот врз Сириската војска играат на една карта-Голема војна со која ќе се урне Асад

Како што и известивме, неименуван американски официјален претставник на американската...

tko-je-srusio-ruski-zrakoplov-nad-sirijom-i-zasto_3189_2503

Кој го сруши рускиот авион над Сирија , и зошто ?

Русија брзо и силно реагираше на уривањето на борбениот авион Су-25 над сириската провинција...

rjesenje-spora-oko-makedonskog-imena-do-polovice-2018_7215_7451

За САД, Балканот на високо трето место на приоритети: Решавање на спорот со името на половината на 2018 ?

Европската комисија е полна со надеж. Македонската влада наскоро би можела да стави крај на...

izraelci-pokusavaju-srusiti-palestinsku-samoupravu-mogu-li-ju-europljani-spasiti_2941_1072

Израелците се обидуваат да ја срушат Палестинската Самоуправа: можат ли Европјаните да ја спасат?

Иако Белата куќа допрва треба да го открие планот на претседателот за...

oluja-na-crvenom-moru-moze-li-nova-turska-vojna-luka-dovesti-do-nemira-i-sukoba_6852_2660

Невреме на Црвеното море, може ли новото Турско воено пристаниште да доведе до немири и судири

На крајот на декември, Турција објави обновување на уништеното османлиско пристаниште на...

odnos-prema-islamskoj-zajednici-kao-faktor-unutarnje-stabilnosti-kako-moskva-ruske-muslim

РУСИЈА: Однос спрема исламската заедница како фактор за внатрешна стабилност

Исламот е втората најраспространета религија во Русија по Православната. Околу 20 милиони...

pocela-je-bitka-za-afrin-turska-vojska-krece-u-napad-ovo-je-su

Започна битката за Африн, Турската војска тргна во напад, ова е судир на кој се чекало со години, и ќе биде пресуден за исходот на војната во Сирија

Турскиот министер за одбрана, Нуреттин Ќаникли, изјави дека Турција нема друг избор освен...

analiza-samo-alijansa-moskve-teherana-ankare-i-damaska-sada-moze-izbaciti-sad

Само сојуз помеѓу Москва, Анкара, Техеран и Дамаск може да го исфрли САД од Сирија, во спротивно сите губат

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја коментираше одлуката на САД за формирање нова армија...

grcija-dolgovi

Грчка драма – Нов чин на “револуционерната“ фарса

Во пресрет на гласањето во грчкиот парламент за новиот пакет мерки на штедење, низ земјата...

na-pomolu-ve

На повидок голема НАТО криза: Вашингтон покренува создавање на сириска погранична војска од 30.00 војници на турската граница, ќе мора ли турската војска да завојува со американската?

Поради ситуацијата во Сирија, односите меѓу САД и Турција значително се влошија, но сега тие...

kolumna-koja-je-uznemirila-duhove-balkana-planira-li-putin-obnavljanje-jugoslavije_1147_5173

Колумна која ги вознемири духовите на Балканот: Планира ли Путин обновување на Југославија?

Неил Кларк е британски новинар кој има пишувано за различни извори, како во Велика...

erupcija-nemira-u-tunisu-vojska-na-ulicama

Ерупција на немирите во Тунис: Војската е на улица, старата диктатура заманета е од диктатурата на ММФ, кругот на Арапската пролет се затвори, и повроно почнува од почеток

Доналд Трамп и неговата амбасадорка во ОН, Ники Хејли, поприлично се понадеваа...

pakistan - sad

Пакистан ги прекинува сите видови на воена и разузнувачка соработка со САД

Веќе повеќе од еден месец, трае заладување на односите меѓу Пакистан и САД. Имено, на...

militarizacija-sjevera-priprema-li-se-svedska-za-rat_840_3884

Милитаризација на северот: Се подготвува ли Шведска за војна?

Шведскиот министер за одбрана, Питер Хултквист, во декември објави дека Кралството Шведска...

energetski-interesi-u-svetoj-zemlji-kako-je-plin-u-vodama-gaze-postao-e

Енергетски интереси во Светата земја: Како гасот во водите на појасот Газа стана епицентар на меѓународен конфликт на Блискиот исток (2. дел)

Новоизбраната влада на премиерот Бенјамин Нетанјаху во 2009 година наследи преговарачки...

energetski-interesi-svetoj-zemlji-kako-je-plin-u-vodama-gaze-postao-epi

Енергетски интереси во Светата земја: Како гасот во водите на појасот Газа стана епицентар на меѓународен конфликт на Блискиот исток (1. дел)

Кога подлабоко ќе се загребе под површината на геостратешките односи, може да се сфати дека...

Rusija-Sad vojna

Русија страотно го шири своето влијание, благодарение на агресивноста на САД

Во последно време, постојано се повторува прашањето: дали ќе дојде до конфликт помеѓу...

Интифада

Трета Интифада на повидок

Американскиот претседател Трамп го призна Ерусалим како главен град на Израел. Кога...

ерусалим

Притиснати во ќоше во Ирак и Сирија, САД предизвикуваат нов конфликт на Блискиот исток

Американскиот претседател Доналд Трамп денес објави дека САД го признаваат Ерусалим како...

Нетанјаху

Зошто Израел се плаши од Меѓународниот кривичен суд?

Повеќе не е новина дека американската администрација му помога на Израел. Овој пат се...

balkan

Ова се четири точки на САД за акција на Балканот

Атлантскиот совет објави извештај за новата американска стратегија за Балканот под...

либан

Проколнети брегови на Јужен Либан, и подготовка за најтешка војна досега, и како Израел го создаде својот најголем непријател

Во 1948 година, создаден е Израел. Палестинците се протерани. Се после тоа на Блискиот Исток,...

%d bloggers like this: