Category: Неделна Анализа

tramp-saud

КАКВИ СЕ ШАНСИТЕ ЗА “АРАПСКИ НАТО“ Набил: Израел повеќе не би бил непријател , туку сојузник

      Пишува: Nabell Audeh Се вели дека сојузништвото помеѓу две држави се заснива на...

Untitled

Што се случуваше и што беше премолчено во немирите пред Турската амбасада во САД

САФВАН АЛАХВЕРДИ – За време на посетата на САД од страна на претседателот на Турција...

Davutoglu-prizval-vse-partii-vyrabotat-novuyu-konstitutsiyu

Ексклузивно текст-писмо на Ахмет Давутоглу

Иднината на националниот и глобалниот (не)поредок: Ексклузивен популизам наспроти...

груевски

ПРОБЛЕМИТЕ СЕ НАТРУПУВААТ: Заложничката криза на Никола Груевски

Македонската политичка криза, сё повеќе наликува на заложничка криза. И покрај тоа што ВМРО...

patriotizam1

Продолжува ли “Патриотскиот вандализам“ !?

Кога човек едноставно не може да се соочи со реалноста, тој едноставно може да стане или не,...

20170313_2_22376441_19818801_Web (Copy)

Дали Блискиот Исток ќе има арапско-израелски сојуз налик на НАТО?

КАИРО (АА) – Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, наводно, сака да...

Supporters of the Civil Initiative for United Macedonia protest in Skopje

(Анализа) МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС: Бран на хистерија и омраза во режија на оние кои остануваат без фотеља

Мрачното и насилно лице на сеуште индиректно владејачката партија во Македонија, ВМРО...

lead_960

ПОХОД НА ИСЛАМ И КИНА: Дали Steve Bannon го подготвува Трамп за “света војна“

Понекогаш се случува наизглед безизлезен говор да исцрта пат по кој ќе оди идниот...

кавазовиќ

МУСЛИМАНСКИТЕ ЗЕМЈИ СЕУШТЕ СЕ ПОД ТУЃА ЧИЗМА: Исламските земји се поделени и беспомошни..

Реис-л-улемата на Исламската заедница во БиХ Хусеин еф.Кавазовиќ во петокот во обраќањето на...

screenshzagadenjeairvi1200p625

РЕВОЛУЦИОНЕРНА КАРТА ОТКРИВА АЛАРМАНТНА ВИСТИНА: Од 10 најзагадени градови на Европа, дури пет се од поранешна Југославија

Милијарди луѓе ширум светот излоќени се на опасно загаден воздух, меѓутоа степените на...

е13 (Copy)

Остатоци на куќи, џамија, гробишта: Од длабочината на езерото Рама исплива историјата

Лошата хидролошка година и зголеменото производство на електрична енергија, довеле до тоа...

20170213123950_28746

КЛАНИЦИТЕ НА АСАД: Глетките од сириските затвори потсетуваат на Аушвиц

Режимот на Асад погубил илјадници цивили во затвор во близина на Дамаск, тврди Amnesty International...

иселување

АЛАРМАНТЕН ИЗВЕШТАЈ НА ОН: Од Македонија иселено 24,8% од населението

Картата на Европа која ја изработил картографот Јакуб Мариан открива во кои европски земји...

дзамија тексас

(Видео) ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО ТРАМПОВАТА АМЕРИКА: Само на неколку часа после указот на Трамп запалена џамија во Тексас

Само на неколку часови после одлуката на американскиот претседател за забрана на влегување...

NORTHERN_THUNDER_PARADE-e1461694579716-960x400

39 ЗЕМЈИ, САМО ЕДНА ЦЕЛ: Будење на “муслиманскиот НАТО пакт “

Идејата зa формирање на муслимански НАТО не е нова, ама започна да се реализира кога...

rohindza1

ГЕНОЦИД НАД МУСЛИМАНИТЕ: Ова е првиот геноцид во 21.век, Рохинџа муслиманите пред исчезнување

После последниот бран на насилства на безбедносните сили на Мјанмар, прогоните и убиствата...

%d0%b5%d1%83

БАЛКАНОТ НА ЧЕКАЊЕ: Крај на проширувањето на Европската Унија каков што го познававме

За прв пат во најновата историја на Европската Унија (ЕУ) ова година заврши без донесување на...

%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%bf

Точка на раздор помеѓу Арапите и Евреите: Статусот на Ерусалим може да предизвика големо насилство

После усвојувањето на резолуцијата на ОН во која се осудува изградбата на израелските...

%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%b8%d0%b7%d1%80%d0%b0%d0%b5%d0%bb

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Како Трамп провоцира ХАОС помеѓу Израел и Палестина

Од многуте изјави на новоибзраниот претседател на САД, со помош на кои сака да ја смени...

%d1%80%d0%b0%d0%b3%d1%85%d0%b0%d0%b4

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Прво интервју на ќерката на Садам Хусеин: Мојот татко беше борец, и знаше дека неговиот крај нема да биде лесен

Рагхад Садам Хусеин, нејзината сестра и нивните деца во декември 2006 година се собрале пред...

%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d0%bf%d0%be3

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Силите на Асад ги раздвојуваат децата и мажите: Станува ли Алепо нова Сребреница?

Последните делови на Алепо под контрола на опозицијата се наоѓаат пред паѓање. Силите на...

nasir_khan_0

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Ционистичка измама за “Мировниот процес“ во Палестина

Пишува: Насир Кан. Палестинската управа е под контрола на Израел и има власт само на...

gadafi-785x375

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Либија за времето на Моамер ел Гадафи – Диктаторска или држава за пример?!

Иако беше претставен како бескрупулозен дикаттор Моамер ел Гадафи од Либија која беше една...

%d0%ba%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%bc%d0%b0%d0%bd

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) НОВ ПРОБЛЕМ ЗА САУДИЈЦИТЕ: Иран преку Оман шверцува оружје во Јемен

После пораснувањето на затегнатоста во односите помеѓу формално блиските партнери...

%d0%b5%d1%80%d0%b4%d0%be%d0%b3%d0%b0%d0%bd-%d0%b7%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%84

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Ни пријатели ниту непријатели, за односите на Турција и Иран

Дипломатските односи помеѓу Турција и Иран имаат важни последици за Блискиот Исток. Двете...

%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b8%d0%bd-%d0%b1%d0%bb%d0%b8%d1%81%d0%ba%d0%b8%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%be%d0%ba

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Најава на нова голема ескалација на Блискиот исток: Што доколку Либија и Ирак побараат Русија да интервенира и ако Америка тргне кон Рака?

Русија би можело да ја разгледа можноста за воена интервенција во Либија и Ирак, доколку...

%d bloggers like this: