Category: Неделна Анализа

ердоган-путин

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА- Крах на односите Турција-САД, Американците го повлекоа нуклеарното оружје, преминува ли Турција на Руска страна?

САД започна со повлекувањето на нуклеарното оружје до Турција, тврди порталот EurActiv...

potocarii

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА :ГЕНОЦИД ВО БОСНА И ИСЛАМОФОБИЈА: Зошто историјата се дели на пред и после 11.септември, а не на пред и после СРЕБРЕНИЦА?!

              Пишува: Hatem Bazian, thebosniatimes/dubai-portal.com.mk Зошто историјата се дели на...

Afrikanska-unija

СОЕДИНЕТИ АФРИКАНСКИ ДРЖАВИ? Африканската унија започна со издавање на заеднички пасоши за целиот континент

Додека Европската Унија е во грч и стравува од колапс, на “Црниот континент“  во тренд e...

palestina

(Неделна Анализа): ПОЛОВИНА ВЕК ОД ЦИОНИСТИЧКАТА ОКУПАЦИЈА И ТЕРОР: Еве како се одвиваше трагедијата на “Светата земја“ (Фото+Видео)

(Wikipedija) Фото: Карта на израелската окупација на Палестина од 1946 до 2010 година Во 1947 година....

balkaneu

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Брексит ја исполни руската цел, Балканот сё подалеку од ЕУ

Официјални руски реакции на Брегзит ќе бидат дипломатски, ама од зад кулисите “владее...

putin

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: После Брегзит отворена вратата за зголемено руско влијание на Балканот

Балканот ќе почувствува долготрајни последици од зилегувањето на Британија од ЕУ, а со тоа е...

Рохани путин

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА : ОДНОСИТЕ НА МОСКВА И ТЕХЕРАН НА ПРЕСВРТНИЦА: Дали Москва падна во стапицата на Вашингтон?

На почетокот на јуни во Техеран е одржан заеднички состанок на министрите за одбрана на...

скопје

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Македонија рај за инвеститорите и пекол за работниците

Скромно ама  добро облечен, насмеан, но видливо исцрпен. Изгледа како да ја гази петтата...

Liberman

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА : ИЗРАЕЛ ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА !? Новиот министер за одбрана има решение за долгогодишните судири!

Новиот израелски министер за одбрана и лидер на ултранационалистичката партија на Израел...

војска тенк

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Промена на воено-политичките елементи на Блискиот исток и Северна Африка од 9-15 април.

Најважни настани минатата недела во регионот се случија во Сирија и Турција. Процесот на...

израелска војска

(Видео) НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ПАТОЛОГИЈА НА ИЗРАЕЛСКИОТ РЕЖИМ!

Израелски представник при ОН: Во ред е да се киднапираат палестински деца бидејќи...

PUTIN

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) СЕ БЛИЖИ ПАЃАЊЕТО НА ПУТИН: Ова се трите можни сценарија за заминување од власт !

Власта во Русија се наоѓа во криза,а според зборовите на Николај Петров гостински...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: САУДИСКА ВИЗИЈА 2030 :Може ли неискусниот млад принц да направи историја ?

Година дена откако влезе во владејачкиот круг на Саудска Арабија, Мохамед бин Салман, многу...

ЗАПАДНА САХАРА

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ВЕЧНА ПУСТИНСКА РЕВОЛУЦИЈА. Како да се спречи војната во Западна Сахара

После одлуката на Мароко да ја протера мисијата на ОН оз Западна Сахара, с повеќе е веројатно...

AKSH

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА : Македонската драма доби уште еден актер

Претходно оваа недела “ Албанската национална армија“, организација позната под името...

egipet

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Чиј е Египет ? Економско распаѓање на поранешната регионална сила.

Египет ќе добие нови 3 милијарди долари кредит од Светската банка, отако парламентот на...

американски сон

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Каде е американскиот сон? Дали во САД е подобро сега отколку пред 60 години?

Се разбира дека многу Американци денес не би можеле светот да го замислат  без мобилни...

проститутки

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ШЕРИЈАТИЗАЦИЈА НА КОЛЕВКАТА НА СЕКУЛАРИЗМОТ ! Франција ја забрани проституцијата

Француските пратеници дадода зелено светло на предлог законот со кој се дозволува на...

карабах

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ЗАПОЧНА ПРИКРИЕНАТА РУСКО-ТУРСКА ВОЈНА: Судир на Ерменија и Азербејџан, се очекува влегување на НАТО и Русија (Видео)

Судирите на границата на Ерменија и Азербејџан кои се борат за превласт над спорната...

човечказооградина

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ТЕМНАТА СТРАНА НА ЕВРОПСКАТА ИСТОРИЈА, човечки зоолошки градини-последната во Брисел сё до 1958 година

FOTO: ( Wikipedia) Првават позната ’зоолошка човечка градина’ во Европа отворен е во Ватикан во...

МУСЛИМАНИЕУ

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА : Зошто Исламска држава сака антимуслиманска Европа?

Џихадистите од Исламска држава свесно го прикажуваат светот поделен на муслимани и...

teroristicki napadi

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Митови и заблуди за тероризмот

  Малку е од социјалните феномени кои се толку завиткани со митови и заблуди како што е...

неонацисти словачка

Неделна Анализа : Што се случува во Словачка ? Шок за Европа и актуелниот премиер : Нео-нацистите влегуваат во парламентот

На парламентарните избори во Словачка премиерот Роберт Фицо се соочил со тешка задача за...

burundi

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Бурунди врие: на повидок нова војна во незапамтеното и медиумски занемарено срце на Африка

Во срцето на Африка се подготвува нова војна во веќе напатеното подрачје на Бурунди....

EU flags

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Европско-Турско тешка расправа, повторно затварање на границите, и грчевита борба за одбрана на европскиот начин на живот

Една по една, земјите го затвараат своите граници, а истовремено нема показатели дека...

Jugoslavija121

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ’НЕЗАВИСНИ’ ВО ДОЛЖНИЧКО РОПСТВО: Југославија во 1991 година била должна 15 милијарди, денес нејзините републики долгуваат 145 милијарди, а народот е гладен.

Ескалацијата на долгорочното задолжување на СФРЈ посебно настана околу 1975 и 1980 година, кога...

%d bloggers like this: