Category: Неделна Анализа

digitalni-dokument-940x560

МЕГА АНАЛИЗА: “Рајски документи“ – Кој е архитектот на најголемиот скандал во 2017 година?

Таканаречениот “Меѓународен конзорциум за новинари-истражувачи” (ICIJ) повторно ја...

eudominokriza

Der Spiegel: Аналитичари на Бундесверот предупредуваат можен распад на ЕУ

Аналитичари на Бундесверот сметаат дека се можни сценарија за социјален и политички развој...

saudi-940x560

Голема чистка во Саудискиот двор: “Црна ноќ за корумпираниот клан“

Високиот совет за борба против корупцијата, кој со декрет го објави  саудискиот крал Салман,...

putko

НЕШТО ЗАПНА НА ИСТОКОТ: Зошто Путин, итно отпатува за Техеран?

Рускиот претседател Владимир Путин ненадејно на почетокот на месецот отпатува кај...

sirija

Што бараат сега во Сирија, САД, Турција, Русија и Иран ?

Светските и регионалните сили веќе долго време се вклучени во граѓанска војна која е беснее...

мохамедсалман

НОВА ИМПЕРИЈА ПОМЕСТУВА ГРАНИЦИ: Дали Мухамед бин Салман ќе биде новиот саудиски Кемал Ататурк?

Можат ли под иста саудиска капа и Мека и Медина и футуристичкиот Неом на брегот на Црвеното...

donbas-1-940x560

Каталонија не е и неможе да биде Донбас

Зошто е сосема погрешно да се спореди Декларацијата за независност на Каталонија со...

41118422_303

ВРЕМЕ Е ЕУ ДА ПОНУДИ ПОВЕЌЕ ОД ТОПЛИ ЗБОРОВИ! Шпанија, катастрофа во најава

Два возови во Шпанија јурат еден кон друг и како никој да не може да ги запре. Оваа слика на...

spanija-katalonija-eu-940x560

Немоќна ЕУ чека и се моли Каталонија да не ја повтори судбината на Украина

Иако процесите на отцепување честопати се придружени со немири и крвави војни, сè уште се...

NE-Černobill-940x560

Американски академици повикуваат да се подготвиме за нов Чернобил во Украина

Со доаѓањето на зимата и растечкото оптеретување на енергетскиот систем во Украина...

spanski kral

Еден крал и две слики: Може ли Фелипе да ја спаси Шпанија?

Во ретко сериозно обраќање на нацијата, сеуште младиот шпански крал Фелипе VI. им се обрати на...

гадафи

ТАКА ЗБОРУВАЛ ГАДАФИ: Неочекуван заговорник на директна демократија

Либискиот претседател Муаммер Гадафи брутално беше убиен на  20.ноември 2011 година, на крајот...

ирак-курди

Отворена е курдистанската Пандорина кутија: Следен на ред е Иран?

Масуд Барзани после референдумот очекува независност на Курдистан. Иако сите показатели...

stvaranje-novog-izraela-zasto-tel-aviv-jedini-podupire-stvaranje-nezavisnog-irackog-kurdistana_9367_9885

Создавање на “нов Израел“, зошто Тел Авив како единствен го подржува формирањето на независен Курдистан?

Илјадници луѓе се собрале во текот на вчерашниот ден на улиците на Ербил, на ирачката...

мијанмар

Како во 2017-та да се заташка прогонот на 400.000 луѓе, и застрашувачката тактика “Запалена земја“: Уште една приказна за бруталната модерна геополитика

Организацијата за човекови права Amnesty International објавила извештај во кој се потврдува дека...

budisti

МИЈАНМАР – Кога Будизмот станува насилен

Минатиот месец пишувавме за загрижувачката состојба во Мијанмар и ставот на централната...

glasanje

Вештачката интелигенција и изборите: Нови и тешко забележливи облици на манипулација на избирачите

Откако хеуристичкиот програмиран алгоритамски компјутер познат како ХАЛ стана симбол на...

турција-иран

Стари историски ривали остваруваат далекусежни чекори напред: Се создава нов Турско-Ирански сојуз?

Турција и Иран сё повеќе разговараат за далакосежно партнерство со што прагматично би се...

асад-ердоган

Неопходно едно помирување за смирување на Блискиот исток

И кај едниот и кај другиот имаше обид за нивно соборување, иако има разлики меѓу нив....

IMG_5685-740x440

Дали Соединетите Американски Држави се сојузник или непријател на Турција?

Последните настани во Сирија покажуваат дека САД работаат на организирање на сириските...

trgovinski-rat-1-848x478

Кина се подготвува за трговска војна со САД, и потпишува стратешки проекти со Саудиска Арабија

Кина и Саудиска Арабија планираат да осниваат заеднички инвестициски фонд од 20 милијарди...

мадуро

Вистина која Западните медиуми ја сокриваат:Приказна за достигнувањата на Мадурова Венецуела, од здравство до образование

Неколкуте последни години наназад Боливарската Република Венецуела постајано се наоѓа во...

путин-еу

Пристапување на Русија кон ЕУ и создавање на единствена супер сила која може да биде ривал на САД

Во претходна анализа зборувавме за економската шок терапија која е изведена врз Русија во...

гасовод карта

ГЛАВНА ПРИЧИНА ЗА КАТАРСКАТА КРИЗА: Тероризмот или природниот гас?

Во текот на изминатите две децении Катар беше единствен голем енергетски центар на природен...

фашизам САД

Фашизмот започна да се влече по улиците: Америка е зрела за внатрешни судири, а Charlottesville е пресвртница.

Ситуацијата која се случи во текот на викендот во американскиот град Charlottesville не е...

путин

Економска шок терапија,руска траума, и Путин во улога на народен психијатар

Односот помеѓу Запад и Русија е на многу ниско ниво, ако не и на најниско ниво од времето на...

%d bloggers like this: