Category: Неделна Анализа

интернет

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Експерименти врз луѓето, трговија со деца и нарачани убиства: Како функционира мрачната страна на интернетот.

Многумина слушнале за него, а повеќето го заобиколувале со широк агол. Не е можно да се...

ислам

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Исламот против Ислам

Немири зафатија голем дел од муслиманскиот свет. Бруталната војна во Сирија веќе однесе 250.000...

сирија

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Сирија низ 20-от век, Османлиска Сирија, Таен договор на Французинот и Британецот, Алавити и Лавот од Латакија, државни удари и секташки судири

Сирија низ 20-от век. Дваесет и првиот јануари, 1994 година требаше да изгледа како и секој...

erdogan-sirija

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Голема сириска завршница.Военото решение, како единствено решение, интензивни подготовки за копнена инвазија на Турција во Сирија

Изминуваат пет години од војната во Сирија, најопасен судир во повеќе од четрвт век. Оваа...

latakija

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Оаза на мирот во невремето на Сириската војна, Добредојдовте во Латакија, град со Југословенски потпис.

Од ден во ден, веќе пет години, вестите во светот преполни се со известувања од Сирија, а тие...

rijad moskva

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Ненадеен раст на цената на нафта: Намигнување на Саудиска Арабија и Русија, доволно за пресврт на светските берзи

Цената на нафтата на берзите во Лондон и Њујорк во четвртоко нагло пораснала за 8% и...

молдавија

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Што се случува во Молдавија? Сё за новиот комплексен судир помеѓу Русија и Западот кој може да ја дестабилизира Европа.

Масовните протести, корумпирана политичка елита, земјата се дели на два дела помеѓи Исток и...

Ленин-Путин

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Пресметката на Путин со таткото на Октомвриската револуција:“Ленин постави атомска бомба под темелите на историска Русија“

Изјавата на Владимир Путин дека Владимир Илич Ленин е виновен за распадот на историската...

tahrir

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Пет години од револуцијата во Египет. Што остана од идеалите на Тахрир?

Пет години од започнувањето на револуцијата на 25.јануари 2011 година, Египќаните и ден денес...

катар русија

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: “Радикален пресврт, Русија и Катар на заедничка маса?“

Кога зборуваме за комплексните односи на денешната меѓународна сцена, тогаш оние помеѓу...

irak

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Изградба на ирачката Национална војска, институција која мора да ги смири сунитите и шиите.

Ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади дозволил четириесет илјади сунитски борци во Народните...

iran sankcii

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Западот ги укина санкциите кон Иран, Историски момент,триумф на дипломатијата,и почеток на големи промени на Блискиот исток

Пристигна историскиот момент на кој Иран чекаше со години – после потврдувањето од...

арамко

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Aramco највредната компанија на светот, спој на исламската автократија и модерниот американски капитализам

Aramco или со полн наслов Нафтена Компанија на Саудиска Арабија, ја претставува најголемата...

мадаја

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Madaya, Fu’ah i Kafriya: Изгладнувањето на цивилите како екстремно брутална тактика на сите завојувани страни во Сирија

Во светот неодамна беа пуштени страшни слики на жртви од опасадата на градот Мадаја, кој се...

oregon

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Русија ја префрлува борбата на американска територија: Топли поздрави од Москва до американските ант-владини милитанти во Орегон

Кога во Русија во периодот помеѓу 2011 и 2013 година периодично избувнуваа. примарно во Москва,...

оман

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Дали Оман ќе го спречи судирот помеѓу Ријад и Техеран, и како султанатот со дипломатија ги решава своите национални интереси

Султанатот Оман отсекогаш бил член на Советот за заливска соработка (GCC) и во најдобри односи...

grcija

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Грција повторно на насловните страни: Започнува годината на политичка, економска, и општествена криза

Во следните денови, гфрчката влада ќе започне уште една рунда на сложени преговори со своите...

severna koreja

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Четврти севернокорејски нуклеарен тест: На кого сё Пјонгјанг му испраќа порака?

Севернокорејскиот четврт нукеларен тест претставува изненадувачки потсетник дека Ким Јонг...

oregon

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Што се случува во Орегон? Домашен тероризам во САД и толерирање на истиот: Вооружени екстремисти заземаат федерална зграда и закануваат на американската влада.

Што се случува во американската држава Орегон? Какви се оа вооружени луѓе кои ја преземаат...

евреи антиционисти

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Евреите против ционизмот – за дејствувањето на еврејските терористички ќелии против Државата Израел

За прв пат откако е формирана Државата Израел тајната служба Shin Bet употребила “посебни...

иранско саудиска студена војна

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА :Саудиско-Иранска Студена војна: За најопасниот судир на денешницава

Саудиското министерство за внатрепни работи објави дека Саудиска Арабија погубила 47 особи...

блиски исток судири

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Блискиот исток врие како никогаш досега:Се раскинуваат дипломатски односи,земјите избираат страни, а сунитско-шиитската војна е на повидок

Саудиска Арабија во задните неколку години направи низа на чекори кои не придонесоа во...

kineska vojska

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Се подготвува ли Кина за воена интервенција во Сирија?

Кога зборуваме за ангажманот на Кина околу сириската криза тогаш може да се каже дека досега...

ердоган-нетанјаху

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Процес на нормализација на односите на Турција и Израел: Гасот, регионалната политика, Хамас и другите прашања.

Израелските медиуми на 17.декември објавија дека Турција и Израел наскоро ќе ги...

main kamph

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Во новата година со Хитлер: Зошто Германија повторно го печати Mein Kampf?

По прв пат после 1945 година во Германија повторно ќе започне издавањето (печатење) на книгата...

напад на европа

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Напад на Европа преку нејзиниот мост кон Блискиот исток: Дали следните големи војни ќе се водат на Балканот !?

Даниел Сукман, американски стратег и воен автор, објавил поопширна анализа во весникот The...

%d bloggers like this: