Category: Неделна Анализа

PUTIN

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) СЕ БЛИЖИ ПАЃАЊЕТО НА ПУТИН: Ова се трите можни сценарија за заминување од власт !

Власта во Русија се наоѓа во криза,а според зборовите на Николај Петров гостински...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: САУДИСКА ВИЗИЈА 2030 :Може ли неискусниот млад принц да направи историја ?

Година дена откако влезе во владејачкиот круг на Саудска Арабија, Мохамед бин Салман, многу...

ЗАПАДНА САХАРА

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ВЕЧНА ПУСТИНСКА РЕВОЛУЦИЈА. Како да се спречи војната во Западна Сахара

После одлуката на Мароко да ја протера мисијата на ОН оз Западна Сахара, с повеќе е веројатно...

AKSH

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА : Македонската драма доби уште еден актер

Претходно оваа недела “ Албанската национална армија“, организација позната под името...

egipet

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Чиј е Египет ? Економско распаѓање на поранешната регионална сила.

Египет ќе добие нови 3 милијарди долари кредит од Светската банка, отако парламентот на...

американски сон

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Каде е американскиот сон? Дали во САД е подобро сега отколку пред 60 години?

Се разбира дека многу Американци денес не би можеле светот да го замислат  без мобилни...

проститутки

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ШЕРИЈАТИЗАЦИЈА НА КОЛЕВКАТА НА СЕКУЛАРИЗМОТ ! Франција ја забрани проституцијата

Француските пратеници дадода зелено светло на предлог законот со кој се дозволува на...

карабах

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ЗАПОЧНА ПРИКРИЕНАТА РУСКО-ТУРСКА ВОЈНА: Судир на Ерменија и Азербејџан, се очекува влегување на НАТО и Русија (Видео)

Судирите на границата на Ерменија и Азербејџан кои се борат за превласт над спорната...

човечказооградина

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ТЕМНАТА СТРАНА НА ЕВРОПСКАТА ИСТОРИЈА, човечки зоолошки градини-последната во Брисел сё до 1958 година

FOTO: ( Wikipedia) Првават позната ’зоолошка човечка градина’ во Европа отворен е во Ватикан во...

МУСЛИМАНИЕУ

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА : Зошто Исламска држава сака антимуслиманска Европа?

Џихадистите од Исламска држава свесно го прикажуваат светот поделен на муслимани и...

teroristicki napadi

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Митови и заблуди за тероризмот

  Малку е од социјалните феномени кои се толку завиткани со митови и заблуди како што е...

неонацисти словачка

Неделна Анализа : Што се случува во Словачка ? Шок за Европа и актуелниот премиер : Нео-нацистите влегуваат во парламентот

На парламентарните избори во Словачка премиерот Роберт Фицо се соочил со тешка задача за...

burundi

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Бурунди врие: на повидок нова војна во незапамтеното и медиумски занемарено срце на Африка

Во срцето на Африка се подготвува нова војна во веќе напатеното подрачје на Бурунди....

EU flags

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Европско-Турско тешка расправа, повторно затварање на границите, и грчевита борба за одбрана на европскиот начин на живот

Една по една, земјите го затвараат своите граници, а истовремено нема показатели дека...

Jugoslavija121

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ’НЕЗАВИСНИ’ ВО ДОЛЖНИЧКО РОПСТВО: Југославија во 1991 година била должна 15 милијарди, денес нејзините републики долгуваат 145 милијарди, а народот е гладен.

Ескалацијата на долгорочното задолжување на СФРЈ посебно настана околу 1975 и 1980 година, кога...

интернет

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Експерименти врз луѓето, трговија со деца и нарачани убиства: Како функционира мрачната страна на интернетот.

Многумина слушнале за него, а повеќето го заобиколувале со широк агол. Не е можно да се...

ислам

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Исламот против Ислам

Немири зафатија голем дел од муслиманскиот свет. Бруталната војна во Сирија веќе однесе 250.000...

сирија

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Сирија низ 20-от век, Османлиска Сирија, Таен договор на Французинот и Британецот, Алавити и Лавот од Латакија, државни удари и секташки судири

Сирија низ 20-от век. Дваесет и првиот јануари, 1994 година требаше да изгледа како и секој...

erdogan-sirija

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Голема сириска завршница.Военото решение, како единствено решение, интензивни подготовки за копнена инвазија на Турција во Сирија

Изминуваат пет години од војната во Сирија, најопасен судир во повеќе од четрвт век. Оваа...

latakija

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Оаза на мирот во невремето на Сириската војна, Добредојдовте во Латакија, град со Југословенски потпис.

Од ден во ден, веќе пет години, вестите во светот преполни се со известувања од Сирија, а тие...

rijad moskva

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Ненадеен раст на цената на нафта: Намигнување на Саудиска Арабија и Русија, доволно за пресврт на светските берзи

Цената на нафтата на берзите во Лондон и Њујорк во четвртоко нагло пораснала за 8% и...

молдавија

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Што се случува во Молдавија? Сё за новиот комплексен судир помеѓу Русија и Западот кој може да ја дестабилизира Европа.

Масовните протести, корумпирана политичка елита, земјата се дели на два дела помеѓи Исток и...

Ленин-Путин

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Пресметката на Путин со таткото на Октомвриската револуција:“Ленин постави атомска бомба под темелите на историска Русија“

Изјавата на Владимир Путин дека Владимир Илич Ленин е виновен за распадот на историската...

tahrir

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Пет години од револуцијата во Египет. Што остана од идеалите на Тахрир?

Пет години од започнувањето на револуцијата на 25.јануари 2011 година, Египќаните и ден денес...

катар русија

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: “Радикален пресврт, Русија и Катар на заедничка маса?“

Кога зборуваме за комплексните односи на денешната меѓународна сцена, тогаш оние помеѓу...

irak

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Изградба на ирачката Национална војска, институција која мора да ги смири сунитите и шиите.

Ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади дозволил четириесет илјади сунитски борци во Народните...

%d bloggers like this: